Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
45883
 

Üçüncü dünya ülkesi ne demek?

Üçüncü dünya ülkesi ne demek?
 

Üçüncü Dünya Ülkesi kavramı ilk olarak Fransız antropolog ve tarihçi Alfred Sauvy tarafından 1952 yılında ortaya atıldı. Bu kavram, günümüzdeki anlamına kavuşmadan önce Sauvy tarafından devrim öncesi Fransa’sında Ruhban Sınıfı-Asiller ve Köylüler şeklindeki özetlenebilecek üçlü yapının üçüncü ayağı olan Köylülerle, günümüzün sanayileşememiş ülkeleri arasında bir analoji kurmak için kullanılmıştı.

Daha sonraları ise üçüncü dünya ülkesi kavramı, gelişmiş ülkeler-komünist ülkeler ve diğerleri olarak adlandırılabilecek bir sacayağının üçüncü kısmı, yani diğer az gelişmiş ülkeler için kullanılmaya başlandı.

·         1. Dünya ülkeleri: ABD ve müttefikleri (Batı Bloku)

·         2. Dünya ülkeleri: Sovyetler Birliği ve müttefikleri (Doğu Bloku)

·         3. Dünya ülkeleri: Tarafsız ülkeler (Bağlantısızlar Hareketi)

 

İnternetteki bilgi böyle ama bugün üçüncü dünya ülkesi kavramı bu anlamda kullanılmıyor. Çünkü ABD ve müttefikleri(Batı Bloğu) tamam da Doğu Bloğu kalktı. Artı bağlantısızlığın anlamı kalmadı, bu yüzden dünyada bağlantısız ülke kalmadı. Her ülke şimdi menfaatleri doğrultusunda bir tarafı (bloğu, gurubu, paktı,  G-20, 7’ler, Opek vs) tutuyor, destekliyor.

O günlerin anlamlı deyimi (üçüncü dünya ülkesi=tarafsız ülkeler/bağlantısızlar hareketi) gitti bugün 3. Dünya ülkesi deyince geri kalmış, gelişmemiş ülke kastediliyor. Bu yüzden de hiçbir ülke 3. Dünya ülkesi olarak anılmak istemiyor. Bazı çevreler Türkiye’ye 3. Dünya ülkesi diyorlar ve bu yakıştırma bize rahatsızlık veriyor.

Bu kavramın bu anlamda kullanılması fakir ve gelişmemiş ülkelere haksızlık. Senin imkânların var gelişiyorsun, adamın hiçbir şeyi yok napsın. BM’nin ve diğer uluslararası itibar kuruluşlarının ülkeleri rencide eden bu ifadeyi yasaklaması lazım. Ya da fakir değil de terörist, uyumsuz vs (Kuzey Kore örneğin) ülkeler için kullanılsın!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Bey, üçüncü dünya ülkeleri, birinci ve de ikinci dünya ülkelerinin çok sevdiği ülkelerdir. Öyle çok seviyorlar ki, tek dişlerinin kovuğunda saklıyorlar, bazı anlar da geliyor sarımsak gibi dövüyorlar. Görüyorsun bir dünya var; ama üç kategoriye de ayrılmıştır. Ülkemiz üçüncü dünyaya girer mi kestirmek oldukça zor, etrafımız her geçen gün ateş çemberine döndüğüne göre, olsa olsa Ortaköylü olur. İnsanları makuldür; ama oyun kurucu değişinceye kadar da ‘ortada sıçan’ olmaya mahkûmdur. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 19.02.2016 2:21
Cevap :
Çok güzel bir yorum ya. Senin yorumlar gerçekten derin ve doyurucu.  20.02.2016 13:49
 

Bak bu konuda cok haklisin.Yillar once yurt disi katildigim bir projede henuz vatandas degildim ancak yasal calisma iznim oldugundan vatandas haklarina sahiptim.Dunyadaki 26 devletten calisan vardi.Senin verdigin yasal siniflamayi biz su sekilde yapar hatta yaka tanitim kartina yazilirdi.1-abd vatandas ve statusunde olanlar.2-Bati avrupa ulkeleri (bulgaristan, romanya vs gibi ulkeler dahil degil)3-Geriye kalanlar.Kartlarin rengi bile degisik ve konaklama sartlari bile. tabi bu bir askeri proje idi.Ama tum dunyanin algi ve dusuncesi ayni yonde.Eger sende ayni din diye bu siniflama yaparsan o irkcilardan farkin kalmaz.Tencere dibin kara, senin ki benden kara.

Newyorker 
 15.02.2016 16:04
Cevap :
Gerçekten derya gibisin ya...Ama bu yorum sanki cumhurbaşkanımızın söylediği ve benim de altına imzamı atacağım "Dünya 5'ten büyüktür" sözüne ters gibi. Ne o öyle Amerika Avrupa krallığı gibi. ABD Avrupa'yı çıkarsak geriye bir şey kalmaz diyorsun. Haklısın da biraz. "Asya ve Afrika'dan dünyanın çatısında bir çivi bile yoktur" başlıklı yazımı kaçırmışsın o zaman.   16.02.2016 12:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5321
Toplam yorum
: 13744
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 658
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster