Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
16146
 

Uluslararası İlişkilerin 5 Temel Kavramı

Uluslararası İlişkilerin 5 Temel Kavramı
 

Uluslararası ilişkiler siyaset biliminin bir dalıdır ve "uluslararası sistem" içindeki aktörlerin, özellikle de uluslararası ilişkilerin temel aktörü olarak kabul edilen devletlerin, diğer devletlerle, uluslararası/bölgesel/hükümetler arası örgütler, çok uluslu şirketler, uluslararası normlar ve uluslararası toplumla olan ilişkilerini inceleyen disiplinler arası bir sistem, disiplindir.

Disiplinler arası bir disiplin olması sebebiyle siyaset bilimi, iktisat(uluslararası iktisat, uluslararası politik ekonomi), tarih <ı>(siyasi tarih), hukuk (anayasa hukuku, yönetim hukuku ve özellikle uluslararası hukuk), felsefe (siyaset felsefesi ve etik), sosyoloji, psikoloji, coğrafya, antropoloji gibi pek çok farklı disiplinden faydalanır.

Uluslararası İlişkilerin çalışma alanı oldukça geniştir. Küreselleşme ve bu olgunun uluslararası topluma ve devlet egemenliğine etkisi, sürdürülebilir kalkınma, nükleer yayılma, terörizm, organize suç, milliyetçilik, insan hakları, çevre sorunları, güvenlik ve insan kaçakçılığına kadar pek çok konuyu uluslararası düzeyde inceler.

Uluslararası ilişkiler bilimi beş temel kavram üzerine şekillenmiştir. Bu kavramlar idealizm, gerçekçilik, davranışçılık, çoğulculuk ve bağımlılıktır.

İdealizm: Temeli barışı ve uluslararası hukuku sağlamak, ideal dünya düzeninin devamlılığını sağlamaktır. Uluslararası örgütlerle yaptırım güçleri kurarak ideal düzenin korunmasına katkıda bulunmayı amaçlar. İnsanın doğası gereği iyi bir varlık olduğunu fakat savaşların kötü düzen ve kuruşlar aracılığı ile yaygınlaştığını belirtir. Savaşların önlenmesi etkin katılımcı küresel sitemlerle mümkün olacaktır.

Gerçekçilik: İdealizmin tam zıt doğrultusunda doğmuştur. İdealizmi reddeder. Barışın olanaksız olduğunu, her devletin kendi çıkarları peşinde sürüklendiğini ve insanlığın kötü olduğunu savunur. Hiçbir devler ve insan birbirine güvenmezken, herkesin egemen olmak istediğini belirtir. Statükoyu temel alan gerçekçilik güç dengesi sistemini destekler.

Davranışçılık: Temeli pozitivizm olan davranışçılık, bilimsel araştırmalar yapılmasını destekler. Sosyal bilimlerin gelişmesi doğa bilimlerinin izlediği yolları izlemesi halinde mümkün olacaktır. Bu sebeplerden yola çıkarak veriler bilimselleştirilmeli buna göre deneysel bir yol izlenmelidir.

Çoğulculuk: Çoğulculuğun esas aldığı konu karşılıklı bağımlılık ilkesidir. Bu bağımlılık ülkelerin birbirilerine bağımlılığı olabileceği gibi; bireylerin, çok uluslu şirketlerin ve devletlerin karşılıklı olarak bağımlılıkları da olabilir. Çoğulculukta bakış açısının temeli ekonominin tüm ilişkileri etkilediği yönündedir. Ekonomiden bağımsız hiçbir açıklamanın yapılamayacağını belirterek, ekonomik bağımlılıkları savunur.

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aslında bu beş kavram etrafında şekillenmiştir demek yanlıştır.disiplin beş kavramsal dönüşüm geçirmiştir falan desen daha iyi olurdu. sosyal bilimlerde pradigma diye bir kavram vardır. belli bir dönemde bir disiplinin genel olarak kabul ettiği anlayışlar bütünü diye açıklayabilirim bunu. örneğin; savaş sonrası dönemde paradigma olarak realizm öne çıkmıştır. realizmin statükocu oluşu ve aktör davranışlarını salt güç ilişkilerinde açıklamaya çalışması bir süre sonra anlayışın değişmesine neden olduçünkü değişimi açıklamakta yetersizdi ve yerine davranışsalcılık-post yapısalcılık geldi. vs vs. ama disiplin bu pradigmalar etrafında şekillenmedi, aksine bu pradigmaları oluşturdu. sonuç olarak aktörleri ve sistemi incelediğimize göre, hiçbir devlet "aa, hadi yapısalcı olayım, 5 sene sonra da bağımlılık ekolüne kapak atarım" dememiştir. sistemin açıklanmasını bu yönde etkileyen şey sistemin evrimidir. ayrıca bu bölüm niye sadece giriş kaldı. senden daha daha yazılar bekliyoruz

ersin avseren 
 13.11.2010 5:18
Cevap :
Aslında çokta uzmanlık alanım olmadığı bir konu olmadığından dolayı ancak giriş bilgilerimle yorum yapabiliyorum. Dolayısıyla daha detaylı ve bilimsel bir bilgimin olmadığı ölçüde maalesef yazamıyorum. İlginize, yorumunuza teşekkür ediyorum.  23.11.2010 23:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 1950
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster