Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '15

 
Kategori
Üniversitelinin Sesi
Okunma Sayısı
2229
 

Üniversite kazananlara 7 öneri

Üniversite kazananlara 7 öneri
 

Uzun ve yorucu bir ders çalışma maratonundan sonra hedefe ulaştınız ve üniversite sınavını kazandınız. Sevinmek hakkınız. Aslına bakarsanız sınavı kazanmak başlangıç. 
 
Uzun bir çalışma hayatının ilk adımları burada atılıyor. Bu hayatın nasıl olacağı üniversite döneminde yaptıklarınızla da ilgili. Okul bittiğinde iş bulmak için büyük bir rekabete gireceksiniz. Rakiplerinizin önüne geçmek için üniversite yıllarınızı iyi değerlendirmeniz gerekiyor. İşte dikkat etmeniz gerekenler:
1) Derslerinizi ihmal etmeyin: Üniversite yan gelip yatma yeri değildir. Kimi öğrenciler üniversiteyi kazanınca her şeyin bittiğini düşünürler ve okulu sadece sosyal faaliyet alanı olarak görürler. Hatta bunun için okulu bile uzatırlar. Oysa mezun olduğunuzda, okuduğunuz bölüm sayesinde iş bulacaksınız. Bu nedenle branşınızı iyi öğrenmeniz gerekir. Okuduğunuz bölümle ilgili kendinizi iyi yetiştirin. 
2) Sosyalleşmeyi unutmayın: Tabi ki dersler ihmal edilmemeli ama üniversite sadece derslerden ibaret değildir. İmkan buldukça okul gezilerine, konserlere ve sosyal faaliyetlere katılmak gerekir. Hobilerinizle ilgili faaliyetlere de katılın. Bu sayede hem sosyal çevreniz gelişir hem de vizyonunuz. Mezun olduktan sonra iş bulmada sosyal gelişmişlik önemli bir katkı sağlar.
3) Yabancı Dilinizi Geliştirin: Eğer yabancı dil bilinmiyorsa mutlaka okul sürecinde geliştirilmeli. Okul bittikten sonra geliştirmeye çalışmak vakit kaybı olacaktır. Özellikle iyi derecede İngilizce bilmemek daha düşük seviyede işlerde çalışmanıza neden olabilir. 
4) Çevrenize Yaklaşmaya Çalışan İnsanlara Dikkat Edin: Size yardımcı olmak için can atan insanlar göreceksiniz. Bunlar, genellikle bağlı bulundukları grup, dernek, siyasi görüş vb. sizi dahil etmek için sizinle yakınlık kurmaya çalışıyorlardır. Temkinli olun.
5) Bol Bol Kitap Okuyun: Okuduğunuz bölümle ilgili ders kitapları harici kitap ve dergiler okuyun. Genel kültürünüzü ve bilginizi arttırın. 
6) Yurtdışına Çıkın: Öğrenciler için çok uygun seyahat programları var. Mutlaka bunlarla yurtdışı gezilerine katılın. 
7) Bir İşte Çalışın: Mümkünse, okuduğunuz bölümle ilgili part time bile olsa bir işte çalışıp tecrübe kazanmaya çalışın. Mezun olup iş ararken çok faydasını görürsünüz. 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 160
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 188
Kayıt tarihi
: 18.08.14
 
 

Gazi Üniversitesi İşletme bölümü lisans ve Mersin Üniversitesi İşletme yüksek lisans mezunuyum. M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster