Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
730
 

Unutulan miras

Unutulan miras
 

Çanakkale'yi unuttuk. Her fırsatta Türklüğü, milli benliği, kimliği vurgulayarak bunları siyasi ranta taşıyan medyamız her nedense halk söz konusu olduğunda bütün bu "değerleri" unutuveriyor.

Bakın ekranlara, hiç bir kanalda Çanakkale programları canlı yayınlanmıyor. Oysa bugün ulusal bir gün. Eğer 18 Mart olmasaydı kutladığımız hiç bir resmi ve dini bayramı kutlayamayacaktık. Ama nerde...

Sanırım reyting kaygısından da öte, siyasi reyting kaygısı bugünlerde medyanın kalbine işlmiş. Çok değil 6 gün önce de 12 Martta istiklal Marşı'nın kabulüne dair gazetelerin hiçbirinin manşetinde tek bir yazı yoktu. Ama 18 Mart bugün sadece yazmak için yazılmış köşeler var.

1935'li yıllarda dönemin Milli eğitim bakanı Hasan Ali Yücel demişti ki; "Bu milli günde okuyacak şiir bulamıyorum, ne yazık ki bu millet iki şair çıkardı ama ikisi de Türk değildi."

Şimdi bende diyorum ki bu ülke -ne yazık ki- vatanseverler üretmiş ama reytingden bağımsız değil.

Ah Seyyidim ahhh, şu 250 kg'lık mermiyi 500 kg'lık koyup da atsaydın belki sağ kalanları da silerdin tarihten.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hasan bey her şeyi medyaya göre değerlendirirsek vay halimize. Ancak gazetelerin duyarsızlığı savınıza katılmıyorum.Çanakkale ile ilgili yazılar ve VCD'ler verildi.Ayrıca benimde çanakkale ile ilgili yazım birçok Blog yazarı arkadaşınki gibi MB'de yer aldı.Müthiş karamsarsınız.Bu ülke en yoksul zamanında onca işbirlikçiye ,mandacıya ve emperyalist devletlere karşı onurlu bir savaş kazandı.Önce kendinize güvenin ve mutlaka tarih okuyun.Bu gün sizi karamsarlığa iten birtakım karanlık senaryo edebiyatından başka bir şey değil! Önemle üzerinde durulması gereken ekonomik olarak bağımsız ,demokrasinin tüm kuralları ile işleyen bir iklim oluşturmaktır.

Necati TÜFEKCİ 
 21.03.2007 11:30
 

merhaba bn sizin yazılarınızı sürekli takip ediyor ve büyük beğeniyle sizi takdir ediyorum fakat bu konuda biraz daha iyi inceleme yapmanızı isterdim çünkü ben dün çanakkale savaşının anma yıldönümünün yeteri kadar ulusal medyada geçtiğini farkettim.en azın geçen yıllara nazaran daha fazlaydı bu yeterlimi değil tabiiki bu büyük bir olardır türk tarihi için ve dolayısıyla daha geniş bir program yapmaları lazımdı ama ben gelecekten umutluyum hak ettiği değere ulaşaacaktır mutlaka.ben sizin bu konuya değinmeniz beni çok mutlu etti sizin amacınnızın ilgi olmadığından değil fakat daha fazla ilgi çekmesi için çabaladığınız amacını görüyorum buda beni çok memnun etti bunu için size teşekkür etmeyi bir borç biliyorum şuna inanıyorum ki sizin gibi duyarlı insanlar olduğu müddetçe çanakkale geçilmez şehitler ölmez kendinize çok çok iyi bakın yeni yazılarınızı bekliyorum.

oktay kamil 
 20.03.2007 13:54
 

Bugün bizim büyük can kayıplarımız için üzüldüğümüz ve o canların kazandığı üstün başarı,imkansızı gerçekleştiren şehitlerimiz ve geride kalan gazilerimizin başarısı ile mutlu olduğumuz bir gün.Eğer istediğiniz medyadan dinlemek ise akşam siyaset meydanının konusu bu.Siyaset meydanını izleyiniz o zaman.Genci de,yaşlısı da bu günün önemini unutmuş değildir!En azından ben çevremde bu günü unutan biri görmedim.Lütfen bu kadar karamsar olmayınız.Tercih bizim,ekranda bu günü hatırlayan var.Unutan var mı bilmiyorum.Kıyaslama yapabilmem için bütün kanalların yayın akışına bakmam lazım.Siz tercih edeceksiniz izlemeyi ya da izlememeyi.Başarılar diliyorum("Eski dünya, yeni dünya, bütün akvam-ı beşer, Kaynıyor kum gibi, tufan gibi, mahşer mi hakikat mahşer. Yedi iklimi cihanın duruyor karşında, Avustralya'yla beraber, bakıyorsun Kanada! Çehreler başka, lisanlar, deriler rengârenk, sade bir hadise var ortada, vahşetler denk. Kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela")

Nurdan YILMAZ 
 18.03.2007 12:53
Cevap :
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Haftası münasebetiyle hatırlatmak istedim… Eğitim alanında uzman Japon heyeti, zamanın Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler'in de içinde bulunduğu bir heyetle Başbakan Turgut Özal'ın huzuruna çıkar ve davet üzerine geldikleri ülkemizde inceledikleri eğitimimizin gençlerimiz üzerindeki verimsiz sonuçlarını şu soğuk cümle ile ifade ederler: Gençlerinizde milli şuur eksiktir! Bu eğitimle gençlerinize milli şuur vermeniz de mümkün değildir!. Şok etkisi yapan bu tespitten sonra sorular arka arkaya gelir. -Siz Japonlar gençlerinize milli şuuru nasıl veriyorsunuz, nasıl bir eğitim programı uyguluyorsunuz? Bizimkinden çok mu farklı?. Japon heyetinin sözcüsü şu bilgiyi verir: Biz der, eğitime şok testler uygulayarak başlarız. Önce çocukları uçak kadar hızlı giden trenlere bindirir ve çok katlı yollardan geçiririz. En üstün teknolojiyi gösterir, robotlarla çalışan dev fabrikalarımızı gezdiririz. Bu baş döndürücü teknoloji karşısında s  18.03.2007 14:53
 

Ben medyadan umudumu uzun zaman önce kestim, sizin hala bir beklentiniz mi var yoksa? Magazinden, skandaldan, kurgulu gözyaşlarından başka milli değerimiz kalmadı sayelerinde! Sizin, bizim gibi duyarlı kişiler her geçen gün azalıyor ne yazık ki. Sevgiler

OynamıYorum 
 18.03.2007 11:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 3302
Kayıt tarihi
: 08.02.07
 
 

Bilgi hegemonyasında her türlü medya araçlarında onbinlerce bilgi ile günlük yaşantımızda karşılaşma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster