Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
 

kevser şekercioğlu akın

http://blog.milliyet.com.tr/kevser

31 Ekim '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1120
 

Unutulmasa da "sil baştan"

Unutulmasa da "sil baştan"
 

İz kalsa da sil baştan...


Şebnem Ferah’ın Sil Baştan şarkısı çalınıyor, içimde bana ait olmayan fırtınalar cirit atmaya başlıyor dört nala. Kanıyla-canıyla bana ait bir insanın şarkısıydı bir zamanlar. Gitmeden once de canımı yakan, gitme diye yalvardığım, gittiğinde de bitmeyen endişeler ve şimdisi… Bazen bazı acıların önüne geçmek imkansız oluyor her şeyi denemeye rağmen. Yaşanacaklar kendi düzenleriyle geliyorlar hayatın içine, hayatının içine girilense, hep söylerim ya, zaman-zemin-kişi ye gore değişken.

Geçenlerde Blogda bu şarkı için yazılmış yazıya yorum yazmıştım ve sonrasında düşünceler içinde silinebilir mi gerçekten diye benim yaşanmışlıklarımla başkalarını düşünmeye başladım.

“Sil Baştan Sevmek Gerek Bazen, Her şeyi Unutmak” Silip de yeniden başlanabilir mi hakikaten? Yaşanan onca acı, gözyaşlarının aktığı yerlerde çıkmayan izler kalmaz mı insanın yüreğinde? İnsanın yüreği taş mı? Beyni nasıl avutur ruhunu? Unutmak mümkün mü sahiden kırılganlıkların geçerken yakıp yıktığı zamanları? Savaş sonrası döküntülerin içinde güneş açsa da tüm enerjisiyle donmaz mı insanın bütün kemikleri? En ince hücrelerine varana kadar işleyen, geri dönülmesi imkansız, imkansızlıklar içinde kıvranan, yılanların cirit attığı, atların tehlikeye kişnediği, yılan bakışlarına dönen zamanlar… Silinebilir mi sahiden? Hiç mi aklına gelmez yağmurların gözyaşlarını sakladığı o ince sızılı anlar?

Belirsizlikler ortasında, buza tutmuş soğuk duvarlara boş bakışlar, boş avuçlar içindeki çaresizlikler, yetememeler içindeki dik duruşlar. Kızılcık şerbeti değil çiğ kan içtim ama hala ayakta ve ben burdayım duruşları. Onurum yeter demektir “Sil Baştan” diye avaz avaz şarkı söylemek. Hiç bir yaşananı unutmadan, elinin tersiyle tüm kötülükleri kara tahtadan tozuyla beraber silkelemek. Hep sevmek ister yaşamak. Susmaya, küsmeye yüz vermeden, silik-süprük ne varsa üstüne basa başa yürümek tüm ağrılara ve yorgunluklara rağmen. Ayaklar boşuna gümlemiyor zamanla zamana karşı yürürken. Her acı beraberinde kendince bir gizli güç yüklü, acıya tahammül edenin ikramiyesiyle daha da katı. Bazı acılar var ki yaşadıktan sonra; artık her şey hiç bir şey olabiliyor ki, kimsenin yaşamaması içindir tüm dualarım.

“Sil Baştan Başlamak Gerek Bazen/Hayatı sıfırlamak/Her şeyi Unutmak” Unutmasan da beynin en dip dolaplarına kaldırmak en fazla bahar temizliğine kadar. Her sabah yeni bir hayat demek aslında, her gün yeni umutlar doğurur beraberinde. Olmuyorsa olmasın yeniden başlarım diyebilmektir hayatı sevmek. Hayatın içindeki çul-çaput, çer-çöplerin üzerine basa basa yürüyebilmek. Bazılarının bazılarına hep uzaktan bakması gereklidir aslında da… Gel de anlat bunu hayata ya da… Sıfırlamalı insan kendini bile zaman zaman, zamanlar iyice geçe kalmadan. Hayatı sevmek adına kendi için yapmalı bunu öncelikle. Kadın ya da erkek fark etmez kim ki canı yanmışsa destur edinsin bu şarkının nakaratını hayatı nakaratlamadan. Bazen hep istediğin ama olur mu olmaz mı endişelendiğin güzel şeyler de gelebiliyor insanın avuçlarına.

Kimse üşümesin güneşli havalarda, duvarları soğuk olan evler hep kabus getirir insanın hatırına, hatırlarında güzel renkler kalsın yaşayanlara. Eğer hainlik yoksa yaşananların içinde mutlaka ama mutlaka güzel günler de gelecektir onun için sonbahar da olsak bu bahar tozlu raflara aydınlık getirme zamanı. Temizlik yaparken açın bu şarkıyı enerji dolduruyor ortama. “Sil Baştan Başlamak Gerek Bazen/Hayatı sıfırlamak/Her şeyi Unutmak”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

slm,Kevser hanımcığım, 2 Haftadır hastayım. Bir söz vardır " En güzel çiçeği de olsan dünyanın, zamanını bilmelisin açmanın." insan bazı dönemlerde sil baştan demek istiyor... Bazen rüzgarın önüne kapılıp giden bir yaprak olmak istersin,bazende o rüzgara direnen kuvvetli bir vücut. Ama çoğu zaman nafiledir direnmek, hayat yolunu çizmiştir bir kere ve rüzgarın yönünü değiştiremezsin. Gitmek isteyenlere güle güle demesini bilmeliyiz. Yaşadıklarımız bizi mutlaka daha da olgunlaştırmıştır umarım. Kendi iç savaşımız da mağlubiyeti de yaşarız, zaferi de. önemli olan sevdiklerine inandığımız insanların hep yanımızda olacaklarıdır. O insanları kaybetmiyelim değil mi? sağlıklı kal arkadaşım. msn e adresini yollarsan bir çikolata göndermek isterim, o tatlı dilin daha da tatlı olsun diye...saygılarımla.

yüksel dar 
 17.11.2008 16:40
Cevap :
Selam arkadaşım, geçmiş olsun dileklerimi kabul et lütfen. Ne kadar anlamlı ve güzel bir yorum bu. Benden okumak için kitap önermemi istemiştin ya; son okuduğum kitap Khaled Hosseyni'nin Bin Muhteşem Güneş isimli kitabı herkese öneriyorum okursan çok seveceksin ve günümüz gerçeğini anlatıyor ve de kadınları. Ayrıca bir paragraflık yorumundan yola çıkarak soruyorum sen neden burada yazmıyorsun? Bence anlatımın çok güzel dene lütfen. Seni okumak iyi gelecek gibi görünüyor. Evet çok haklısın bazen ne yaparsan yap yaşanacakların önüne geçemiyorsun, değil mi ki aldığımız nefes bile ne zaman son bulacak bilmiyoruz. Önemli olan sağlıkla ve onurla yaşamak gerisi laf kalabalığından ibaret hikayeler. Bazen hayat çok sevdiğimiz insanları pat diye alıyor ölümle aramızdan, artık ölümle ayrılık olmadığını da öğrendim. Ölen çok seviliyorsa her an aramızda hep bizimle beraber. Buna da yaşayarak öğrendim, biraz fazla oldu son zamanlarda ama yapacak hiç bir şey yok. Sen bana mesajda mail adresini yaz...  18.11.2008 17:35
 

Sil baştan yapılır tabi. İnsanoğlu güçlüdür, siler ve yeniden başlar. Yeniden başlamak için de eskiyi unutmamak gerekir ki yaşananlar tekrar etmesin. Yorumlara verdiğiniz cevaplarda bunu başardığınızı söylemişsiniz. Ne mutlu size. Sevgiyle sağlıkla kalın.

Nilgün Akad 
 08.11.2008 1:12
Cevap :
Yaşadığım hiç bir şeyi unutmamak gibi bir sorunum var ama insan isterse yeniden başlayabiliyor. Zaman-zemin-kişi ye göre değişken durumlar bunlar. Yaşadıklarımla yoğrularak ben oldum. Hala pişemedim ama en azından ellerim yanmamak için daha dikkatli... Hepimize sevgiler diliyorum canı gönülden  14.11.2008 19:37
 

Doğa da her sene kendini yenilemek için sil baştan başlamıyor mu?

SEMA KILIÇ 
 01.11.2008 17:17
Cevap :
Başlıyor. Kupkuru dallar mısır pıtlatları gibi çiçeklere duruyor yapraklardan önce, kuşlar bile başka cıvıldıyor aşkla. Neden başlayamasın insan? Sevgilerimle  03.11.2008 7:19
 

Herkese aynı duyguyu ilmek ilmek işleyen güzel bir parça...Bir ara nede çook dinlerdim,teselli bulsun,silsin atsın ve yeni bir başlangıç yapabilsin diye yüreğime merhem eylerdim bu parçayı.Olurmuydu bunca acı sonrasında herşey silinip başlamak kolaymıydı,herşeyi görünürde sıfırlamak belki,ama derinlerden sökmek!!!?...İmkansız gelirdi acılar tazeyken ama zaman geçip alev küllenince bir yerden başlamak gerektiğini yürek söylüyor,korkak ürkek yürek aslan kesiliyor.Ha! Siliniyormu hakkaten hayır,ama yeniden başlayacak güç geliyor bünyeye...Büyüyorum ve büyürken bazı şeyler öğreniyorum ablacım biliyorsun,bunuda öğrendim sil baştan başlanıyor ama herşeyi sıfırlamak asla mümkün olmuyor...Yüreğine sağlık.Sevgi ile...

sbseda.. 
 01.11.2008 10:53
Cevap :
Bir kaç ay öncesine göre ne kadar büyümüş, görmüş-anlamış-sindirmiş-kabullenmiş ama yılmamış cümleler bunlar güzel yüreklim. Bir şeyler bu acı bile olsa zamanla unutmuyorsun ama etkisi azalıyor hele gelen elden olursa fazla zamana bile ihtiyaç yok kendiliğinden silindiği bile oluyor. Annene iyi davran sana hep o kalıyor, senin için yanan yüreğiyle birlikte... Hepimizin yüreklerine sağlık hissettiklerini yazmasan nereden bilecektim. Benden de samimi sevgilerle, kendine çok iyi bak sen varsan hayat anlamlı  03.11.2008 7:23
 
 
Toplam blog
: 309
Toplam yorum
: 1536
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 897
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1965 Akçakoca doğumluyum. Evli ve dört kız annesiyim, bir kız torun anneannesiyim. A.Ü. Halkla İl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster