Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '10

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
817
 

Ustaları Yenmek

Einstein ne demiş?: “Işık hızından hızlı yol alınamaz.”

Hayır. 3 kere yanlış. Bir: Atomaltı küçük ölçeklerde, dalga paketçiklerinin alt-birim-dalgalarının titreşimleri, ışık hızından hızlıdır. İki: Evren, şu anda görünen olay ufku 13, 7 milyar ışık yılı olsa da, gerçekte 78-100 milyar ışık yılı yarıçapında olduğu için, şu anda zaten göreli olarak, bizden 78 milyar ışık yılı uzakta olan, dolayısıyla, göreli olarak ışık hızından hızlı yol almış dalgaları algılayabiliyoruz (bunun nedeni 10 üzeri 50 ölçeğindeki Şişme Dönemi’dir). Üç: Işık dalgaları 2 boyutludur ve en az birindeki yol alma ile gerçek yol alma, bir deniz dalgasının hızının dalganın iniş çıkışıyla farklı boyutlarda olması ama göz yanılgısıyla aynı imiş gibi algılanması sonucu, ölçtüğümüz (görüngü) ışık hızı, olan hız değildir.

Planck ne demiş?: “Parça bütünden büyük olamaz”.

Hayır. 2 kere yanlış. Bir: 7 kişilik ve 100’er IQ’luk bir gruptaki kişiler, 100 IQ’dan aşağısına sahipmiş gibi davranır ki buna ‘toplumsal aptallaşma’ deniyor. İki: 10 veya 11 boyut, 4 boyuta katlanmış durumda.

Heisenberg ne demiş?: “Bir parçacığın konumunu ve hızını kesin olarak aynı anda bilemeyiz.”

Hayır. Yanlış. Konudaki ve hızdaki x, y, z ve t (mekan ve zaman), çokboyutluluk nedeniyle aynı değildir. Dolayısıyla, sözkonusu olan şeylerin içerikleri farklıdır.

Malthus ne demiş?: “Nüfus, kaynaklardan hızlı artar.”

Yanlış. Verhulst, 1790 tarihli bu sava, 1930’da matematiksel bir karşı kanıt yazdı. O denklem sayesinde, bugün orman yangınlarının veya salgın hastalıkların kendi kendilerini nasıl durdurduklarını veya bizim onları nasıl durdurabileceğimizi anlayabiliyoruz.

Marx ne demiş?: “Nicel birikimler, nitel değişimler doğurur.”

Yanlış. Nicel değişimler, kendiliğinden nitel değişimlerdir. Bir balon dolusu hidrojen gazı ile yıldızlardaki hidrojen gazı arasındaki fark, yalnızca hacimleridir, gerisi kendiliğinden oluşur.

Darwin ne demiş?: “En güçlü olan sağ kalır.”

Çok çok kere yanlış. 2 örnek: Bir: Türlerin yok oluşu, evrimsel başarısızlık değil, evrimsel başarıdır, çünkü evrimi hızlandırır, yavaşlatmaz. İki: Bakteriler 3 milyar yıldır aynı ve Yeryüzü’ndeki en çok canlı bakterilerdir / mikro organizmalardır; bakterilerin güçlü veya güçsüz olması sözkonusu değildir.

Liste böyle uzar gider. Düşünce evrimi tao’m, büyük usta sayılanları değillemekle geçti.

Bunları yazmaktaki amacım, ne kadar zeki olduğumu göstermek değil, bilim tarihinin paradigmaları kabul edişle değil, yıkmakla evrildiğini gösterme isteğidir.

Gençler, ustalarla uzlaşmayın. Onlara isyan edin ve onları yenin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

einstein'a karşı çıktığınız konu, heisenberg'in ilkesine karşı çıktığınız noktayı yanlışlıyor. Bildiğim kadarıyla, ışık hızını "görünen-tespit edilen" özelliği dolayısıyla bir parçacığın hızı ve konumu aynı anda belirlenemiyor. yani hızını tespit etmek için de konumu için de o parçacığa foton yollamak gerekiyor ve bu her durumda parçacığın bu iki özellğinden birini değiştiriyor. heisenberg'in ilkesine itirazınız - bu ilkenin yanlış olduğunu göstermeye yetmiyor bence, aksine, çok boyutluluk olsa dahi her ölçüm, yalnızca bu boyutlardan birinde yapılabildiği için -içerikleri tam da sizin söylediğiniz gibi- ölçüm yapıldığında farklı olduğu için aynı anda tespit edilemiyor. sizin savınız ilkenin kapsamadığı bir şey söylemiyor bence.

Başak ALTIN 
 28.10.2010 17:36
Cevap :
Bir atom aynı anda 2 uzay noktasında var olabiliyor, bu da mekanın (x, y, z) birebir olmadığının bir göstergesi. Heisenberg ilkesinde bir parçacığın hızını ölçebilmek için, ona foton göndermek gerekmiyor. Yani, sizin itirazınıza 2 ayrı yanıt var.  29.10.2010 11:47
 

ben de birilerinin söylemiş ve herkesin sorgulamadan doğru olarak kabul ettiği şeylerin sorgulanması taraftarıyım. Kendimce ezberleri bozmaya ve sorgulamaya çalışıyorum. Bu tür ezberlerin düşünceyi kısıtladığını ve herşeyin sorgulanmasının gerektiğini düşünüyorum. Böyle düşünen sadece ben miyim deyip kendimden şüphe ediyordum:) Selamlar saygılar..

Nazmiye Tan 
 01.08.2010 10:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 507
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster