Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mayıs '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
211
 

Usulca düşüncelerime sokulan ‘ünlem’lerim! - Kısa kısa...

2. ‘Suç’ ve ‘günah’...!


‘Suç’, bağrında çamura yer açmış sudur! Bunu ‘suç’a (kelimenin kendisine) baktığınızda dahi görürsünüz. Suyun çamura bulaşması kadar da doğaldır suç! Ama biz suçun karşısına yanlış bir kimlik ve maskeyle çıktığımız için, şahta tutmak bir yana, akılsızca piyonlarımız sahte moralimizi üzerine üzerine salıp beş para ederek kabadayılık taslamaktan öte bir taktiğe bile mantık yürütemiyoruz!

Çözüm, diyalogtadır insanım!

Suya çamurun, çamura suyun diliyle cezalar telâffuz etmekle ne suyu tekrar şu tarafa ne de çamuru bu tarafa buyur edebilirsin! Aksine, iyice birbirine muhtaç edersin!

Çözüm, arabuluculuktadır insanım! Su ile çamurun arabuluculuğunu yapabilmektir önemli olan!

Yerinde arabuluculuk da, su ile çamurun yerinde dozajınının formülünü çözebilmekle yerinde yapılabilir bir eylemdir!

Gerektiğinde çamurdan da çamur, gerektiğindeyse sudan da ak olabilmeyi önkoşan bir sanattır!

Nasıl mı çamurdan da çamur, sudan da ak olunurmuş?

Bunun bir tek yolu vardır: akıl!

Aklını kullanarak!

Çünkü su, sudur, çamur da çamur! Ama sen aklınla sudan da ak bir suyu, çamurdan da çamur bir çamuru tasavvur eder, gerektiğinde suya suyun ak dilinden daha ak bir dille, çamura da kendi çamur dilinden daha çamur bir dille konuşabilirsin!

Suya su, çamura da çamur demek istiyorsan, ‘suç’ değil, o zaman hem suyun, hem de çamurun gönlünü almayı bileceksin insanım! Yalnızca birinin ya da öbürünün, ya da önce birinin sonra da öbürünün değil! Aynı anda ikisinin de! Yerinde arabuluculuk, ayırmadan araya girebilmektir!

Bizde de olduğu gibi insanım! Bizim gibilerde de olduğu gibi!

Varsın adı ‘suç’ olsun, insanım, ben dilediğinde suyun, dilediğinde çamurun olmaktan başka bir şey düşünmesini zaten beceremem, aklım çatlar!

‘Günah’a gelince...

Çok kolay! ‘Gün’ü ‘ah!’ etmek değil, ‘aaaaah ah!’ etmek demektir günah!

‘Gün’ün de, ‘ah!’ın da adresi, sen insanım, ‘günah’ı da başka kapıda arayacak değilsin ya!

Ararım mı diyorsun?

Ararsan da çalacağın her kapıda göreceğin isim kendininki olacaktır! Bu durumda bize de gördüklerini ezbere okumak düşer! Yorulmadın mı sen? Yor, yor ama cehaletten değil, çünkü o yorulmak değil, çekmektir, hem de boşu boşuna!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

''Bir damladan/varoldumsa eğer/ne olur su ,us'un sırrını bana da ver/benide götür/usun gönülle buluştuğu/erdemin okyanusuna/kavuştuğu yerlere/götür benide götür beni de/''Ş.K.M Evet bütün sır o arayı bulan dengede yatıyor.Ay dünyanın etrafında dönerken yörüngesinde kalabilmesi için,hem dünya tarafından çekiliyor hemde itiliyormuş. Demekki arayı bulmak evrenin aklı. Çok güzeldi yine,sevgiyle... Ş.Karaçayır.MUTLU

Şerife Mutlu 
 07.05.2008 1:10
Cevap :
merhaba sevgili ögretmenim benim satırlarca anlatmaya çalıştıklarımı ne de güzel birkaç dizede derleyip toplayıveriyorsunuz… her zamanki gibi aklınız, elleriniz dert görmesin… her şeyin kaleminizden dökülen şairâneliğinizin güzelliğinde olması dileğiyle… çatlasın patlasın kötülükler çirkinlikler… vuran da çalan da biz olalım… sevgiyle…hoşçakalın…  07.05.2008 19:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 535
Kayıt tarihi
: 09.04.08
 
 

Freiburg Üniversitesi Nörolengüistik ve Felsefe bölümü mezunuyum. H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster