Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
305
 

Van’daki 5.6 deprem bize ilk ne yapmamız gerektiğini gösterdi

Van’daki 5.6 deprem bize ilk ne yapmamız gerektiğini gösterdi
 

Saygıyla anacağız seni


Bazen alışılmadık durumlarla karşı karşıya kalmak kaçınılmaz bir şeydir. Elinizden bir şey gelmez. Bir arkadaşım karşı yönden gelen kamyondan fırlayan tekerle çarpışıp arabası epey hasar görmüştü… Kendisi de uzun süre hastanede kalmıştı. O an orada olmaktan başka hatası yoktu. Şimdi ne yapacağım bile diyememişti… Hoş dese de fark etmezdi zaten.

Bir asansörün aniden düşmeye başladığını (eskiden çok olurdu) düşünün… Şimdi ne yapmak lazım diye düşünecek saniyeler var… Hemen çöküp, başınızı ellerinizin arasına almanız gerekir… Ancak bu bilgidir. Bu bilgi sizde yoksa zarar görebilirsiniz… Dağ başında kaza yapabilir, kanama varsa durdurmak zorunda kalabilirsiniz… Aç susuz kalabilirsiniz bir yerlerde. Suda, selde, yangında ve depremde mahsur kalabilirsiniz… Bunların hepsi sizden bağımsız, kaçınılmaz olabilirler. Ancak sizin karşı önlem olarak bilinciniz varsa olayları en az hasarla atlatırsınız… Ancak ‘’Şimdi ne yapmak lazım’’ dendiği anda, hiç düşünmeden harekete geçilirse işe yarar bunlar… Unutmayın sizin bilmeniz gerekenler ve size yardıma gelenlerin ortak bilgisi sizi hayatta tutar.

Ancak son depremde yaşananlar gösteriyor ki ‘’şimdi ne yapmak lazım?’’ refleksinin olamamasının altında çok da hafife alınacak nedenler yok. Burada başka şeyler var… Aslında herkes biliyor ne yapılması gerektiğini. Bilgi eksikliği, örgütlenme eksikliği yok. Ancak tüm bunlara rağmen bu acılar yaşanıyorsa, ‘’şimdi ne yapmak lazım?’’ depreme göre değil de, sisteme, insana dair sorgulanmalıdır. İşte bunu bilmiyoruz biz.

Deprem açık seçik suçüstünde yakaladı sistemi ve insanlarımızı… Hep geçmiş ve geçmişteki insanlar suçlandı ilk Van depreminde. Hatta yoksulluk ve doğa suçlanarak bir nebze vicdanlar susturuldu… Biz ne yapılması gerektiğini biliyoruz artık dediler. İnsanları evlerine, soktular, otelleri açtılar. Çünkü onların ‘’ne yapmak lazım?’’ sorusuna verdiği asıl cevap; bu soğukta insanlar dışarıda kalmamalıdır. Kalırlarsa daha başka sorunlar çıkabilir…

İşte burada yine suç işlediler. ‘’Ne yapmak lazım?’’ sorusunun cevabını bilen insanlar bilinçli olarak suç işliyorsa; asıl sorun sistem ve insan sorunudur. Belki milyonlarca nedenle kendilerini aklayabilirler. Ancak ölen Japon Dr Atsushi Miyazaki tüm her şeyi berbat etti. Tüm dünya uydurduğumuz (kendimizin bile inanmadığı) illizyona haklı olarak acıyarak bakacaktır. O ülkemizdeki illizyona inanmanın bedelini hayatıyla ödedi çünkü.

Ne yapmak lazım? Bilgi eksikliği değil bizim yoksun olduğumuz. Yapılaşmayı bilmediğimizden değil, denetlemeyi bilmediğimizden değil… Yasalarımızın eksikliğinden değil. Kurgu mükemmele yakın… Eksik olan insan yanımız… Bu suçüstüne rağmen, hala o makamlarda oturuluyorsa, kendilerini saklıyorlarsa, savunuyorlarsa insan yanımız çok eksik bizim demektir. Onlardan savunma istenmesi yerine, kollanıp korunuyorlarsa, nasıl ayırt edilecek suçlu olan? O yüzden toplum olarak suçluyuz, eksiğiz bizler…  Nasılsa unutulacak deniliyorsa insan yanımız eksik bizim. Tüm toplum olarak bir özeleştiri yapamadığımız için insan yanımız eksik bizim…

Şimdi ne yapmak lazım? Eksik insan yanımızı ortaya koymak lazım… Vicdan eksikliği bunun adı.      

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızda verdiğiniz örneklere bakıp bir değerlendirme yaparsak, bu kazaların hepsinin tedbirsizlikten ,öngörü noksanlığından ve neme lazımcılıktan kaynaklandığı bir gerçektir.Tekerleği fırlayan kamyonun fenni muayenesi, düşen asansörün fenni raporu var mıdır acaba?.Oturduğunuz apartmanın asansörünün son fenni raporu acaba ne zaman alındı? Raporu tanzim eden belediye mühendisi eksiksiz kontrol yaptı mı acaba?Deprem konusuna gelince,yapılacak ilk şeyin ne olduğunu halen bilmiş değiliz.Yüzyıllardır bu topraklarda deprem oluyor.Bırakın eskileri,son Kocaeli depreminden sonra bile önlem alamadık.Boyuna bilimsel toplantılar yapıldı,deprem çantasından bahsedildi:)),depremden sonra ne yapılacağı planlandı.Ama deprem olmadan ne yapmak gerekir hiç önemsenmedi?Bakınız hangi ilimizde, ilçemizde ve köyümüzde prefabrik evler yapıldı.İstanbul için büyük bir deprem ihtimali var.Son 10 yılda İstanbul için ne tedbir alındı? Hiç.Gerçekten "insan" olmamız lazım.Öngörü sadece insanlara has bir özellik.

yılmaz çetingöz 
 12.11.2011 15:47
Cevap :
Yılmaz bey günaydın. Bizler gördüklerimizi hissettiklerimizi ve olması gerekenleri yazmaya devam edeceğiz. Bu iş insan olayı... İnsanımızın duyarsızlığı ve çürümüş yanı bir çok olayın sebebi. Benim depremden hemen sonra, ''çadırla olmaz, güney illeri depremzedelere açılmalıdır'' tespitimi devlet yeni uyguluyor. Bunca rezillik ve can kaybı olmasaydı daha güzel olmazmıydı? Saygılar.   14.11.2011 9:33
 

Niye eksildi insanlarin insan yani??? Iyi ve dürüstün enayi, acimasiz ve bukelamun olanlarin akilli sayildigindan. Cünkü yalniz, kendini düsünen, sevgisiz, korkakliktan... Cünkü kendi düsünmeyen kendi icin düsünenlere sorgusuz, yargisiz inanip varolma derdinde olmaktan.... __Koyun gibisin kardeşim, gocuklu celep kaldırınca sopasını sürüye katılıverirsin hemen __N:HIkmet Sevgiyle.

kırıkkalp 
 11.11.2011 18:50
Cevap :
Günaydın Mavidüş... Sanal bir uygarlık yarattığımız ortada. Çünkü insanlarımız sanal yetişmiş. Dilerim önce bu sorunu kendimiz çözeriz. Sonrası gelecek. Saygılar.  12.11.2011 10:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 615
Toplam yorum
: 1395
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 933
Kayıt tarihi
: 25.06.10
 
 

1959 Denizli doğumluyum.. İ.Ü. İktisat Mezunuyum.. Emekliyim ve hala çalışıyorum.. Yaşam bizden önce..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster