Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '11

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
681
 

Var mı? Var.

Var mı? Var.
 

Bu rampa; her dar hem de açısı dik.


Bugün akülü tekerlekli sandalyemle dışarıdaydım. Evimizin yakınında bulunan sağlık ocağına gidip, girişi nasıl çıkışı nasıl rampası var mı diye baktım. Sağlık ocağının rampası var, ama genişliği ve eğimi saçma sapan bir şey. Genişliği akülü tekerlekli sandalyem kadar, eğimi ise neredeyse elli derece, yürüyerek çıkmak zor olur, rampanın yüzeyi yamru yumru. 

İşte “rampa var mı? Var. Gerisini boş ver!” mantığı işleyen bir yer daha. Var mı? Var diye yapılmış bir rampa, bu rampa. Türkiye’nin birçok yeri böyle, Türkiye göz boyamak için yapılmış bu türden icraatlarla dolu. 

Bu ülke var mı? Var ülkesi; Okulları, sağlık kuruluşları, vergi daireleri, postaneleri, parkları, bahçeleri, müzeleri, kaldırım rampaları toplu taşıma durakları ve taşıtları.. Dünyanın bir çok yerinde konunun uzmanına danışmadan işlem yapılmıyor. Artık Türkiyede 'de vazgeçilmeli ve rampa için doğruyu bilen tekerlekli sandalyeli engelliye danışılmalı. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğru yapılmış bir rampa olsa ve önüne düşüncesiz bir sürücü parketse? Torunumu arabasına bindirip alış-verişe gittiğimizde rampaların çoğunun önünde arabaların park ettiğini görüyoruz. 4 yaşındaki çocuk bile ' amcalar neden kapatmışlar yolumuzu? ' diye soruyor. Adam olmamız için kaç fırın ekmek yememiz gerekiyor acaba.

Tülin Aksoy 
 26.01.2011 16:55
Cevap :
Tespitinizde haklısınız, bizlerin aşamadığı asıl sorun beyinler. Devlet bizler için en iyisini yapsa ve önümüze koysa, inanın o icraatın değerini anlayacak kişi sayısı Türkiye'deki engelli sayısından azdır. Henüz üç yaşında olan yeğenim bile sizin torununuz bile onlardan bilinçlidir. Bana göre fırın değil tüm buğday tarlalarımız bile bilinçlenmeye yetmez. Desteğiniz için teşekkürler efendim.  26.01.2011 23:24
 

YAZDIKLARINIZI OKUSUNLAR,DÜŞÜNSÜNLER BAKİM NE SONUÇ ÇIKACAK.BENCE ORANIN İDARECİLERİYLE DE BİR GÖRÜŞSENİZ.SAYGILAR SUNARIM.

AHMET KAPLAN 
 25.01.2011 14:13
Cevap :
İdareci veya yöneyticilerle görüşmek değil sorun, sorun bunları önceden görememek ve görülmesi gerekeni işin ustasına danışmamak.  25.01.2011 17:04
 

Çok haklısınız,Bu kadar önemli bir konuda bu kadar duyarsız olabilmek hepimizin suçu. Bir şeyler yapmak lazım,bilinçli toplum olmak lazım.

SERAP DÜZGÖREN ARI 
 25.01.2011 8:37
Cevap :
İsteğim bir şeyler yapılması yönünde, ama önemli olan doğru şeylerin yapılması.  25.01.2011 17:12
 

Yamama kafanın ürünü bunlar...

KUYUCAK 
 24.01.2011 23:15
Cevap :
Bu kafaları düzeltmek için yazıyorum ve resmini çekiyorum.  25.01.2011 17:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 120
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 483
Kayıt tarihi
: 15.12.10
 
 

His kaybı olmayan, sol tarafı felç, tekerlekli sandalyeli bir bedensel engelliyim... 1996 yılında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster