Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '06

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
51256
 

Yaratıcı insanların özellikleri

Yaratıcı insanların özellikleri
 

Problem çözmek, ihtiyacı gidermek veya istenileni yapmak için hepimiz yaratıcılığımızı kullanırız. Çevrenizdede her zaman yaratıcı insanlar görebilirsiniz. Yaratıcılık konusunda o kadar çok araştırma var ki kimi doğuştan, kimi mecburiyetten kimi ise istenerek geliştirilen bir şey olduğunu savunuyor.

Birde yaratıcı insanlar için ortak özellikler belirlemişler. Bakın bakalım sizde kaç tanesi var;

Hassas – problemlerin farkındalığını sağlaması, başkalarını anlamayı kolaylaştırması açısından önemli.

Para ile motive olmama – para temel ihtiyaç asıl önemli olan yeni bir şeyler ortaya çıkarmak yada bir şeyleri başarmak

Kendi Kaderlerini Çizerler – bir amaçları ve hedefleri olduğuu bilip bunu gerçekleştirmek için tüm becerilerini seferber ederler.

Uyumludurlar – İnsanlarla uyum içinde olmazsanız yaratıcı olamazsınız.

Belirsizliklere toleransları vardır – Yaratıcı insanlar aynı anda birden fazla alternatifi değerlendirir, kendileri kadar diğerlerininde görüşlerine önem verirler. Belirsizlik onlar için alternatifleri bulmak ve görmek için bir fırsatır.

Araştırmacıdırlar – Hem hislerine güvenirler hemde araştırırlar.

Dünyayı farklı algılarlar – Onların bir çok konuda duyuları farklı çalışır. Farklı görür, duyar, hissederler. Farklı açılardan dünyaya bakmak beyinlerini sonsuz olasılıklara açmalarını sağlar.

Olasılıkları görürler – Yaratıcı olmadığını düşünneler mevcut sınırlar ve imkanlar dahilinde davranmayı tercih ederler. Yaratıcılar her türlü olasılığı değerlendirir, limitleri zorlarlar.

Soru sorarlar – Soru sormak doğalarından gelir çünkü meraklıdırlar.

Sentezlerler – Büyük resmi görürler.

Fantaziye yatkındırlar – Yaratıcı insanların kendi hayal dünyaları vardır. Bazen o dünyaya dalar giderler.

Esnektirler – Fikirlerle uğraşan yaratıcı insanlar esnektirler. Olaylara farklı açılardan bakıp farklı yanıtlar bulmaya çalışırlar.

Rahattırlar – En kolay ve hızlı çözüme doğru giderler ve bu konuda kendilerini kasmazlar.

Hayal güçleri yüksektir – Deneyimlemek yada oynayabilmek için hayal güçlerini kullanırlar.

Sezgileri güçlüdür – Cevapları görebilirler, problemleri oldukça hızlı farkedebilirler.

Orijinaldirler – Orijinallik onlar için itici güçtür.

Beceriklidirler – Alışılmadığı yaparlar, çözülememiş problemleri çözerler, daha önce düşünülmemişi düşünürler.

Enerjiktirler - Her fırsat, problem ve yeni fikir yaratıcı insanlar için heyecanlanma unsurudur. Bu tip durumlarda enerjileri maksimum olur.

Mizah anlayışları vardır – yaratıcılık ve mizah paralel unsurlardır. Yaratıcı olmayanların iyi espiri yapamayacağı söylenir.

Kendilerini gerçekleştirmişlerdir – Bulundukları yerde kendi varlıklarını kabul ettirmiş insanlardır.

İç Disiplinleri vardır – Bazen çok dağınık ve dalgın görünmelerine rağmen kendi iç disiplinlerine sahiptirler. Kendi dağınıklıklarında aradıklarını anında bulabilirler. Yaratıcı olmayanların düzenli ve disiplinli yaklaşımlarınada direnç gösterirler.

Kendilerini yetiştirirler – Kendi yetenek ve becerilerinin farkında olarak benim “altın bilezik” dediğim farklı sanat ve becerileri edinirler. Yemek yapan biriyle sohbet ederken bir yandanda nasıl yaptığını izler ve öğrenirler.

Özel ilgi alanları vardır – Eski araba koleksiyonu yapmak, aikido yapmak yada eski kitap koleksiyonculuğu vb enteresan hobileri olur. Enerjilerinin bir kısmını bu hobilerinde iyi olmak için harcarlar.

Kalıplardan uzaktırlar – Mevcut kurallar ve normlardan farklı düşünürler. Buyüzdende çoğu zaman bulundukları ortamda acaip, değişik, garip yada sıradışı diye tanımlanabilirler.

Meraklıdırlar - Alice Harikalar Diyarında kitabındaki çocuk gibi tavşanın adından mağaraya dalarlar. (Matrix filmini seyrettiyseniz Neo’un bilgisayarında “tavşanı takip et” mesajı çıkmıştı)

Açık fikirlidirler – Her türlü olasılık ve yanıta karşı açıktırlar.

Bağımsızdırlar – Bağımsızlık onların yaratıcı fikirlerini açığa çıkarır.

Eleştiricidirler – Herşeye açıktırlar ve her şeyi deneyebilirler fakat bir o kadarda yaptıkları her şeyi daha iyiye erişmek için eleştirirler.

Mevcudu kabullenmezler - Olanı kabullenirsen yaratıcılığa gerek kalmaz.

Kendilerinden emindirler – Hata yapsalarda güvenlerini kaybetmezler. Edison gibi düşünüp yaşanan hataların başarının anahtarı olduğunu düşünürler.

Risk alırlar – Çözüme giden yola risk almaktan çekinmezler.

İnatçıdırlar - Charles Goodyear (mevcut tekerlek teknolojisini bulan) ve Chester Carlson (fotokopiyi bulan, Xerox’ın kurucusu) en iyi örneklerdir. Buldukları şeyler için 30 yıl uğraşmışlardır.

Bu maddelerin hangileri szie uyuyor? Sizi rahatsız eden yada eksik gelen maddeler var mı? Yaratıcılığı sadece işte değil evde, okulda, sokakata heryerde düşünmemiz gerekiyor.

Yukarıda yer alan maddelerden yapamadıklarınız var ise nedenini sorgulayın. Görüşlerinizi benimle lütfen paylaşın.

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

atatürk araştırma vakfından-ki son derece saygın bir kurumdur- gelen mail. bilgileriniz eksik kalmasın!Masonlar haklı. SAYIN SU KARAKUŞ, ATATÜRK'ÜN DOĞDUĞU GUN VE AY MEVCUT VERİLERE GÖRE BELLİ DEĞİLDİR. XIX YUZYILDA BİLHASSA TAŞRADA KAYITLARIN HEM EKSİK OLUŞUNDAN, HEM DE NÜFUS KÜTÜKLERİNE DOĞUM GÜNÜNÜN VE AYININ YAZILMASI USULDEN OLMADIĞINDAN ATATÜRK'ÜN DOĞUM GÜNÜ VE AYI BİLİNMEMEKTEDİR. ATATÜRK'ÜN DOĞUM YILI İSE HARP OKULUNDAKİ SİCİL DEFTERİNE RUMİ 1296 OLARAK KAYDEDİLMİŞTİR. YİNE TBMM 'NE VERİLEN BİYOGRAFI FİŞİNDE,1919 DA VELİD EBUZZİYA'YA VERDİĞİ VE NUTUK'UN VESİKALAR BÖLÜMÜNDE DE YER ALAN TERCUME-İ HALİNDE VE 1922 'DE ANKARA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE KAYDOLUNDUĞUNDAN DOĞUM YILI 1296'DIR. BUNA GÖRE 1296 RUMİ SENESİ 13 MART 1880-12 MART 1881 TARİHLERİ ARASINA RASTLAMAKTADIR. ATATÜRK'ÜN ANKARA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNCE VERİLEN NÜFUS TTEZKERESİNDE DOĞUM YILI OLARAK 1881 YILI TESPİT EDİLMİŞTİR. BÖYLECE, ATATÜRK'ÜN 1 OCAK 1881-12 MART 1881 TARİHLERİ ARASINARASINDA DÜNYAYA GELDİĞİ KABUL EDİLİR

Su Karakuş 
 14.11.2006 10:56
 

Savaş Bey, Tecrübe ve bilginize saygılıyım, sizin yazılarınızdan beslenen ve kendisine bir şeyler katabilen bir blogcuyum. Fakat bence yinede sizin bashsettiğiniz, yaratıcılıktan çok "insiyatif kullanmayı öğrenmeye" daha çok benziyor bence. Çünkü mizah anlayışı, hayal gücü, sezgi gücü, fanteziye yatkınlık, orjinallik gibi kişilik özelliklerinin geliştirilemeyeceğini belki ortaya çıkabileceğini düşünüyorum. Umarım haddimi aştığımı düşünmediniz, saygılar sunuyorum. K.

Kerem Oğuz 
 25.10.2006 11:27
Cevap :
rica ederim, aksine değerli fikirleriniz için tşk ederim  25.10.2006 11:59
 

Savaş Bey, bu maddelerin içinden bir çok insan bazısını uygulayamaz. Fakat bu durumu sorgulamanın kişisel gelişime büyük etki sağlayacağını sanmıyorum çünkü yaratıcılık çok büyük oranda doğumdan gelen yeteneklerle ilgili. Kendinden emin olmak, risk almak veya inatçılık gibi kişilik özellikleri bence deneyimlenerek öğrenilmez. Hele ki fantezi kurmak. "Mevcudu kabüllenmezler" ifadesini çok beğendim, buna devrimcidirler de denebilir, zira yaratıcı insanlar statükoculuğa ve şuursuz kurallara karşıdırlar. Saygılar

Kerem Oğuz 
 25.10.2006 0:34
Cevap :
Ben size katılmıyorum maalesef. Yaklaşık 20 yıllık iş hayatımda gerçekten TR'nin önemli profesyonelleri ile çalışma şansım oldu. Bana risk almayı ve inatçılığı onlar öğretti. Eğer belirli konularda profesyoneller ileçalışıyorsanız sizin yaratıcı tarafınızı tetikleyici ve geliştirici birçok görev alabilirsiniz. Ama dediğiniz gibi oturduğunuz yerde olmaz. Mevcudu kabullenmemekten kastım her zaman daha iyisinin olacağını düşünme gerekliliğinden. Ben özellikle yaratıcılığın Türklerin genlerinde olduğuna gerçektn inanıyorum ama maalesef çoğunlukla kurnazlık için kullanılıyor. Bana hiç yaratıcı olmayan birini verin onu bir süre sonra çok yaratıcı bir insan haline getirebileceğime inanıyorum çünkü yaptım:) Yeterki istesin.  25.10.2006 9:56
 

Tamamı mevcut, eksiği yok fazlası vardır belki de. Bu da bestelerimin ve yazılarımın nereden geldiğini açıklıyor galiba. Bir de ben sorunlu değilmişim, yaratıcıymışım sadece, yaşasın.. :)) Sevgiyle kal..

Melda 
 21.10.2006 18:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5351
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster