Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '12

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
19153
 

Yaşam Kalitesini Canlandıracak 45 Öneri !

Yaşam Kalitesini Canlandıracak 45 Öneri !
 

 

Geçen gün arşivime göz atarken 45 maddelik güzel bir yazı ile karşılaştım.

Faydalı olacağını düşündüğüm için sizlerle de paylaşmak istedim.

Umarım maksimum fayda elde edersiniz bu güzel maddelerden.

Sevgilerimle,

<>>>

Şu uykulu, yorgun ve isteksiz halinizden kurtulup; sağlıklı ve seksi hissetmek, enerji dolu olmak istemez misiniz? Hayatınızı güzelleştirecek 45 sihirli ipucu burada...

1-Canlanmak ve kendinizi daha enerjik hissetmek için sırt üstü yatın ve ayaklarınızı havaya kaldırın. Böylece kan akışı başınıza doğru hızlanacak ve sonunda beyninize daha fazla oksijen ulaşacak. bu da sizi canlandırmaya yetecek.

2- Kendinizi çabucak iyi hissetmek için hayatınızın 5, 10 hatta 20 yıl sonra nasıl olacağını düşünün. Geleceğe dair hayaller kurmak kendinizi iyimser ve mutlu hissetmenizi sağlayacak.

3- Egzersiz yaparken gereğinden fazla kardiyo çalışması yapmak, kaslara zarar verebilir. Bu da güç kaybı anlamına gelir ve metabolizmayı yavaşlatarak, kilo alımına sebep olur. Bu nedenle başta 30 dakika ağırlık çalışıp sonra 20 dakika kardiyo egzersizleri yaparak bir denge kurmaya çalışın. Böylelikle yoğun kardiyo egzersizleriyle bedeninizi yormadan ağırlık çalışmanızı yapmış olursunuz.

4- Dişlerinizin beyazlığını korumak isterseniz sitrik, malik ve tartarik asitler içeren sodalardan ve buzlu çaylardan uzak durun. Çünkü bu zararlı asitler diş minesini aşındırabilir. Alışveriş yaparken içeceklerin içerik etiketlerine bakmayı alışkanlık haline getirin.

5- Isırarak elma, havuç ve salatalık yerseniz nefesinizi tazelemiş olursunuz. Bu temizleyici yiyecekler tıpkı diş macunu gibi ağız kokusuna sebep olan bakterileri ağızdan uzaklaştırıyor.

6- Dudak parlatıcısı olarak en az 15 koruma faktörlü olanları tercih edin. Çünkü korumasız dudak parlatıcıları UV ışınlarını yansıttığı için güneşin cilde verdiği zararlı etkileri artırıyor.

7- Şifrenizi, toplantı saatinizi ya da sizin için önemli olan bir tarihi hatırlamak için o bilgiyi okurken sakız çiğneyin. Çünkü sakız çiğnerken beyne doğru olan kan akışı hızlanır ve bu da hatırlama gücünüzün yüzde 40 oranında artmasını sağlar.

8- Alkol aldıktan sonra ertesi gün kendinizi kötü hissetmek istemiyorsanız içmeden önce fındık, ton balığı ve tahin gibi yağlı yiyecekler tüketin. Yağ, vücudunuzun alkolü emişini yavaşlatacak ve siz de bu sayede ertesi gün daha rahat olacaksınız.

9- Eğer sık sık vajinal mantar enfeksiyonlarına yakalanıyorsanız dantel dokulu ve sentetik iç çamaşırlarından uzak durmalısınız. Bu tür kumaşlar dokuları nedeniyle bakterileri çekip vajina bölgesindeki asit dengesinin bozulmasına ve enfeksiyon oluşumuna sebep olabilirler.

10- Sürekli bilgisayar kullanmanın gözünüze zarar vermesini önlemek için her birkaç saatte monitörden uzak bir noktaya bakın, yavaşça gözlerinizi açıp kapatın. Bunu üç kere tekrar edin. Daha sonra göz bebeklerini önce sağa ve sonra sola kaydırarak aynı hareketi üç kez daha tekrar edin. Böylece gözleriniz dinlenecek.

11- Araştırmalar, vücuttaki oströjen seviyesinin sigaradan alınan zevki artırdığını gösteriyor. Sigaraya karşı aşırı bir bağımlılığınız yoksa ve sosyal içiciyseniz bu alışkanlığınızdan adet döneminizden iki hafta önce kurtulabilirsiniz. Bu dönemde bu hormon en, alt seviyesine düşer, bu da sigarayı bırakmanızı kolaylaştırır.

12- Soğuk algınlığı ya da grip mikrobundan uzak durmak için hapşıran ya da öksüren bir kişiden uzak durmaya çalışın.

13- Böylece havadaki mikroplu partiküller size ulaşmamış olur.

14- Ofisteki masanıza zambak, gül gibi çiçekler koymayı etmeyin. Bu bitkilerin kokuları beyin kimyanızı etkiler ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

15- Zihninizi açmak ve kendinizi daha iyi hissetmek için bir fincan kahve için. Kafein, kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan seratonin ve dopamin hormonlarının daha fazla salgılanmasını sağlar.

16-İş görüşmesinden önce on dakika arkadaşlarınızla sohbet ederek kafanızı dağıtın: Bu şekilde başarıya ulaşma şansınızı yükseltebilirsiniz.

17- Nane, yeşil elma veya muz yağını üç kez koklayarak içinize çekin. Bu aromalar iştahınızı keserek zararlı yiyeceklerden uzak durmanızı sağlarlar.

18- Günde en az 1,5 litre su için. İç organların rahat çalışması, hücrelerin kendilerini yenilemesi ve toksinlerin atılabilmesi için bol suya ihtiyaç vardır. Taze ve parlak bir cildin sırrı da bol su içmektir.

19- Yeni çıkmaya başladığınız erkek arkadaşınızın evinde ilk defa kalacaksanız ve diş fırçanız yanınızda yoksa, diş macunuyla gargara yapabilir ya da parmağınızı fırça gibi kullanmayı deneyebilirsiniz.

20- Genel sağlık kontrolü için tırnaklarınızı her ay bir kere kontrol edin, bakımlarını ihmal etmeyin. Tırnakların kolay bir şekilde kırılması demir ya da protein eksikliğine işaret edebilir. Sarı renkli tırnaklar kan dolaşımının düşük seviyede olduğunu ve soluk renkli tırnaklar anemi hastalığı olduğunu gösterir.

21- Yapılan araştırmalar, koşma egzersizinin yürüyüşe oranla daha çok kalori yaktırdığını gösteriyor. Yarım saatlik bir koşuyla 300 kalori yakmak mümkün. Yarım saatlik bir yürüyüşle ise ancak 150 kalori yakılabiliyor.

22- Sık sık tuvalete gitmek zorunda mı kalıyorsunuz? Eğer öyleyse yapay tatlandırıcı içeren besinlerin tüketimini durdurun. Bu tür maddeler mesanenizi uyardıklarından sık sık tuvalete gitmenize sebep olabilirler.


23- i-Pod dinlerken müziğin sesini çok açmayın. Kulaklıkla sürekli ve yüksek sesle müzik dinlemek kulağınızı belli bir desibel seviyesine alıştırabilir, bu da zamanla işitme duyunuza zarar verebilir.

24- Kendinizi çok moralsiz hissettiğiniz bir zamanda arkadaşınıza onun en komik ya da en nazik insan olduğunu anlatan bir e-posta atın. Kulağa tuhaf gelebilir ama başkaları için duygularınızı ifade etmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

25- Eğer dar kesimli jean’inizin içine girmekte zorlanıyorsanız şeftali, muz gibi potasyumdan zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Potasyum vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.

26- Favori şarkınızı söylerken kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Bu, oksitoksin hormonunuzun yükselmesini sağlar.

27- Ani bir yaralanma ya da sıyrık yaşadığınızda yarayı bandajlamadan önce üzerine vazelin sürün. Eğer elinizde vazelin yoksa tükürüğünüzü sürün. Tükürüğün doğal içeriği iyileşmeyi hızlandıracaktır.

28- Yatak odanızın dinlendirici bir ortama sahip olmasını istiyorsanız dekorasyonda kan basıncı seviyelerini düşüren mavi, yeşil ya da lila renklerini tercih edin. Çalışma odanızın dekorasyonunda kırmızıyı kullanırsanız enerjinizi yükseltip sinir sisteminizi uyaracağından daha verimli olabilirsiniz.

29- Eğer cildiniz sivilce oluşumuna eğilimliyse bolca somon, ceviz ve kanola yağı tüketin. Bu yiyecekler, ciltteki sivilce üreten bezlerin gereğinden fazla çalışmasına engel olurlar.

30- Mutsuz olduğunuzda bir komedi filmi izleyin. Gülmek, vücuttaki endorfin hormonunun yükselmesini sağlar, kan basıncını düşürür ve gelecek için sizi daha umutlu kılar.

31-Bir ilaç yutacağınız zaman mutlaka su kullanın. Çünkü susuz ilaç yutmaya kalkarsanız yemek borunuzu tahriş edebilirsiniz, bu tahriş zamanla ülsere ya da reflü oluşumuna sebep olabilir.

32- Her gün çantanızı dönüşümlü olarak farklı kollarınızda taşıyın. Aksi halde çantanızı sürekli taşıdığınız kolunuzda kas ağrıları oluşabilir.

33- İdrar yolları enfeksiyonunu etmek için antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir. Doktorunuzdan gerekli ilaçları almadan önce ağrıyı hafifletmek için genital bölgenize serinlik veren ıslak bir havlu koyabilirsiniz. Soğuk; idrar yollarınızı uyuşturur, bu sayede idrarınızı yaparken acı duymayı en aza indirirsiniz.

34- Eğer uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız nefes egzersizi yapmayı deneyin. Bunun için elinizi midenize koyun ve altıya kadar sayarken derin nefes alın. Sonra üçe kadar sayarak nefesinizi dışarı verin. Bunu sekiz kez tekrarlayın. Bu basit egzersiz nabzınızı düşürecek ve stres hormonlarının seviyesini azaltacak.

35- Metabolizma hızınızı artırmak için badem yiyebilirsiniz. Badem, kalori yakmanızı sağlayan bileşimler içerir.

36- Saçınızı at kuyruğu yapmayı seviyorsanız gevşek biçimde toplamaya dikkat edin. Çünkü saçı sürekli aynı yerden sıkı sıkı bağlamak tokanın olduğu bölgeyi yıpratır ve saç tellerinizin zamanla kopmasına sebep olabilir.

37- Kramplardan kurtulmak için hergün ekstra birkaç bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Susuzluk, krampların en sık görülen sebebidir.

38- Eğer tüylerinizi alırken jilet kullanıyorsanız bacak, koltuk altı ve bikini bölgesi için ayrı ayrı jiletler kullanın. Aynı jiletin kullanılması, derinin mikrop kapmasına yol açabilir. Son yıllarda bu sebeple doktora başvuranların sayısında gözle görülür bir artış olduğu biliniyor.

39- Güne iyi bir kahvaltı ile başlamayı adet haline getirin. Günün erken saatlerinde yapacağınız iyi bir kahvaltı dinamizminizi, hareket kabiliyetinizi artırır ve gün boyunca daha az açlık hissetmenizi sağlayarak metabolizmanızı hızlandırır. Kahvaltıya başlamadan önce bir- iki porsiyon meyve yiyin ve bir bardak su için.

40- Şarap, antioksidan içerdiği için vücudumuzun hastalıklara karşı direncini artırır. Şarabın kalitesinde üzümlerin yetiştirildiği bölge de çok etkili, özellikle bol yağmur alan bölgelerin mahsülleri diğerlerine göre daha sağlıklıdır.

41- Evinde onlarca kedi besleyen kadınlardan olmanızı tavsiye etmiyoruz ama bir tane edinmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bir kedi yavrusuna sahip olmak kalp krizi riskini yüzde 40 oranında azaltabilir.

41- Her zaman aynı ağrı kesiciyi kullanmayın. Çünkü o zaman vücudunuz bu ağrı kesiciye alışıp vücudunuz üzerindeki etkisini yitirebilir. Doktorunuza danışarak farklı ilaçlar kullanmaya çalışın.

42- Yüksek topuklu ayakkabı giydiğiniz bir günün akşamında ayaklarınız ağrıyorsa kaslarınızı rahatlatmak için bir sandalyede oturup, ayaklarınızı birleştirin. Sonra iki ayağınızla da alfabeyi (önce küçük sonra büyük harflerle) çizermiş gibi yapın.

43- Alerjiyle savaşmak için dudaklarımızı hemen sevgilinizinkilerle birleştirin. Yarım saat öpüşmenin bağışıklık sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi var. Bu da sizi havadaki bahar nezlesi tetikleyicilerinden korur.

44- Adet öncesi sendrom kalsiyum eksikliğiyle ilgili olabilir. Bu nedenle her gün yeterli derecede yoğurt, süt ve peynir tüketerek ihtiyacınız olan kalsiyumu almaya özen gösterin.

45- Düzensiz adet dönemi günlük programınızın çok yoğun olduğunu ve artık yoğunluğunuzu hafifletmeniz gerektiğini gösterir. Çok fazla çalışmak ve az uyumak adet görme düzeninizi etkileyebilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşam kalitemi canlandıracak bu önerileri dikkatle okudum ve paylaşım için çok teşekkür ederim. Küçük bir düzeltme ile yazıya katkıda bulunmak istedim, 10 no.lu maddede "bakın" yerine "balon" yazılmış düzeltilebilir. :)

Arda İnal 
 11.04.2012 13:49
Cevap :
Teşekkürler :) Hemen düzeltiyorum, görüşmek üzere.  11.04.2012 15:18
 

harika:) maddelere uyduğumuzda en azından uygulayabildiklerimizde farkı göreceğimizi umuyorum. emeğinize sağlık,sevgiler

Merve Ballı Acar 
 08.04.2012 16:41
Cevap :
İnşallah Merve'ciğim, pratik bilgiler her zaman kulağımıza küpe olsun :) Öpüyorum canım iyi akşamlar dilerim.  08.04.2012 19:32
 

Benim metabolizmamı hızlandırmam gerekiyor ama bademe dayanamıyorum, fazla yiyorum...:))) Hepsi çok yerinde ve değerli bilgiler. Paylaştığınız için teşekkürler. Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 06.04.2012 12:59
Cevap :
Ayşegül Hanımcığım, acele metobalizmamız için birşeyler yapıp hızlandırmamız şart oldu. Artık badem mi yeriz, koşar mıyız, su bu içeriz bilmem :) Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için, zevkle paylaştım. Yürekten sevgiler, selamlar, gününüz güzel geçsin.  06.04.2012 14:16
 

Çok güzel bir paylaşım:) Özellikle kahvaltı kısmını yapmaya çalışacağım. Sevgiyle.

Arzu Elif 
 06.04.2012 12:29
Cevap :
Teşekkürler, ben de ara ara okuyup, kendime hatırlatıyorum yapmam ve yapmamam! gerekenleri :) Güzel bir gün ve hafta sonu dilerim.  06.04.2012 14:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 563
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8517
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster