Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '08

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
23859
 

Yaşamda kelebek etkisi

Yaşamda kelebek etkisi
 

KÜÇÜK BİR KANAT ÇIRPIŞI DÜNYAYI DEĞİŞTİRİR.


Kelebek Etkisi, 1963 yılında Edward LORENZ tarafından geliştirilmiş, bir matematik teorisi. Bu teoriye göre, bir sistemdeki başlangıç verilerinde yapılacak ufak bir değişiklik, büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilir.

Lorenz bu teorisini sunarken, 'Afrika' da bir kelebeğin kanat çırpışı, Amerika ' da fırtınaya sebeb olabilir;' cümlesini kullanmış ve teori Kelebek Etkisi olarak adlandırılmıştır.
Bu teoriden yola çıkarak, Eric BRESS ve J.Mackye GRUBER, senaryosunu birlikte yazdıkları ve birlikte yönettikleri Kelebek Etkisi filmini yapmışlardır. Filimde, Evan, günlüklerini okurken geçmişe dönebileceğini ve geçmişi bugünkü aklıyla yeniden yaşayarak, değiştirebileceğini farkeder. Ama her geriye dönüş, akılalmaz sonuçlarla yaşamını kabusa dönüştürür ve Evan' a hayal ettiğini bulmasına izin vermez.

Bu filimi izledikten sonra, sosyal bilimci ve ana uğraş konusu insan olan biri olarak bildiklerimbildiğimi sandığım- üzerinde yeniden düşünmem gerektiğini gördüm.
Gerçekten böyle bir imkana sahip olsaydım, geriye dönerek, bugünkü aklımla neleri değiştirmek isterdim?

Bu soru kime yöneltilse, cümleler, 'Ah , şimdiki aklım olsaydı...' ile iç geçirmelerinin eşlik ettiği pişmanlıklarla tamamlanır. Benim içinde, evet, bugünkü aklım olsaydı, geçmişte düzeltilecek şeyler bu 'an'da, bu 'gün' de var. Ama ben, bugünkü aklıma, geçmişimdeki deneyimlerimle ulaştığıma göre, bu bilinç durumunda geriye dönersem, istediğim değişikliğe ulaşabilmem mümkün olabilir mi? Eğer mümkünse, bu 'an' a, bu 'gün' e döndüğümde, başladığım noktadaki BEN'e ulaşmam mümkün olabilir mi?

İşte tam da burada, yeni bir teoriye ihtiyaç var. Kaos Teorisi .
Bu teoriye göre, Bir çok farklı girdinin, sürekli değişerek, fiziksel değişimler ve farklı düzenler yaratması ve bu düzenlerin, yine sistemin kendini etkileyerek, insan zekasının ve günümüzdeki gözlem ve bilimsel tahmin yeteneklerinin çok üstünde olasılıklara yol açması mümkün.

Öyleyse bugünkü aklımla geçmişimi düzelttiğimde, bugünümle ilgili olarak olacağını düşündüğüm olumlu olacağını düşündüğüm- değişimler olumlu ve olumsuz olarak, kaos teorisinde de ifade edildiği gibi, insan zekasının ve günümüzdeki gözlem ve bilimsel tahmin yeteneklerinin çok üstünde olasılıklara yol açabilir.
Buna göre, geçmişte değiştirebileceğimiz şeylerin, bugünümüze olan etkilerini bile öngöremiyorken, geçmiş için üzülmek, geleceğimizden zaman dilimleri çalmaktan başka bir işe de yaramıyor.
Geçmişte her ne yaşandıysa, yaşanması gerektiği içindi ve o gün için, doğru olanlar onlardı. Bizi bugüne getiren, bize bugünkü aklımız verende, o deneyimler idi.

Geçmişi değiştirmemize, olanak değil, gerek olmadığı bu bilimsel teoriler ile de ispatlanmışken, bu iki teori, geleceğimizi şekillendirmemizde son derece yarar sağlayabilir.

Bugün yapacağım küçük bir değişiklik, hayatımda kelebek etkisi yaratabilir ve geleceğimde olağanüstü değişimlere götürebilir beni.
Doğru an, doğru zaman, tam da şu 'an' dır.Başlamak için doğru yerde ve zamandayken vakit kaybetmemek lazım.

Sevgilerimle

güne_bakan(Nazenin yavrusu) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

zaman hükmedebilirmiyiz acaba? bu soruyu kendi kendine soran ne kadar çok insan vardır degil mi? Zaman bizim yaşadıgımız bu sanal evrene ilişkin bir kavramdır. Cünkü zaman olmasa sınavın bir anlamı olmayacaktı. Herşeyi erteleyebilirdik ama zaman çok erteletmiyor bize cünkü yaşam belli bir limite baglı. Zaman akıyor geçmişi sizin de dediginiz gibi degiştiremiyoruz ama gelecek bizim elimizde. Bizler aslında geçmişte yapmış oldugumuz yargılarımızı, eleştirilerimizi ve korkularımızı gelecekte yaşarız. O zaman gelecegimizi kurtarmak ve zaman kaybetmek istemiyorsak kendimizin bu mekanizmasını keşfetmemiz gerekiyor. Yargılar bazen 10 yıl sonra ortaya çıkar biz onlarla ugraşırken zaman kaybederiz işte bu kaybedilen zaman bizim için çok degerlidir. sevgi ve saygılarımla

Alahattin Öztekin 
 19.11.2008 18:20
Cevap :
teşekkür ederim. saygılarımla...  21.11.2008 10:48
 

zamanin hesaba katmadigimiz kucuk seyleriniz degistirebilirsek. gelecekte olacaklar degisebilir . Hesap makinesindeki kusuratli yuvarlak olarak ele aldigimiz rakamlar. Zamanin denge oldugu durumda. Kaybettirme veya kazandirma olasiligini belirler. ama hesaba katilmamistir. Hersey iyi giderken kaybetdenler bu kucuk seylerden kaybeder,

senolmutlu 
 28.10.2008 23:18
 

SEVGİLİ YAZAR YAZILARINIZI TAKİP EDİYORUM RUH ALEMİMİZİ DOYURUCU YENİ YAZILARINIZI BEKLİYORUM;KONYADAN SLMLAR M.KALENDER

kendinisifirla40 
 06.10.2008 14:09
 

Sayın yazarım, benimde inandığım şu görüşe ne dersiniz" İNSANLAR HER AN (GÜN) YENİDEN YARATILIYORLAR" Bu yaratılışlarda hep birbirinden faklı. O nedenle bir anımız,bir anımıza uymayabiliyor. Yani vücudumuzda ki hormanal dengemiz, yada hücresel değişimlerimizin baskın durumu bizi farklı kılabiliyor. Sağlıklı ve Mutlu günler dilerim...

sezar pan 
 26.09.2008 10:20
Cevap :
kesinlikle değerli bir katkıda bulundunuz.Öncelikle bu açıdan da bakmamı sağladığınız için teşekkür ediyorum. Evet, insan her an yeniden yaratılmakta.Hergün ölen milyonlarca hücre yerine, yeni hücreler doğmakta, bu bilimsel olarak her an yaratıldığımızın bir ifadesi bence.Ve elbette ALLAH, Hayy ve Kayy olarakta bunu yapmaya muktedir olduğunu ifade etmekte.Dediğiniz gibi bu anlık yaraılmalarda aldığımız her fiziksel ve manevi etki (su kristallari deneyi)bizi hücresel boyutta etkilemekte.Bu nedenle yediklerimiz(çinliler ne yersen o sundur derler)söylediklerimiz,duyduklarımız(birine 40 gün deli dersen deli olur atasözü)vd bizi her an yaratılışımızda etkilemekte. saygılarımla  06.10.2008 10:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1681
Kayıt tarihi
: 16.09.08
 
 

1970 yılında istanbul'da doğdum. Marmara üniversitesi, Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunuyum. Psik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster