Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
491
 

Yaşlanmak Korkusu

Yaşlanmak Korkusu
 

Kendimize bakarken..geçen yılları yüzümüzde göremiyoruz.Biz hep aynıyız..Hep genç..hep dinamik..belki de öyle görmek istiyoruz..

Çok eski bir dostla,çok uzun zaman sonra karşılaştıgımızda,öpüşüp koklaştıktan sonra ilk soruyu patlatır bize hemen..Aramızda geçen dialog şöyle olur..

-Nasıl, çok degişmişim degil mii?..

Daha agzımızı bile açamadan,sorulara devam..

-Kilo da aldım baksana..yaşlanmışım degil mi?..

İşte en can alıcı soru bu..şaşırtmacalı bir soru..tasdiklenmemesi gereken bir soru.Nasıl cevap verebilir ki insan?.aradan çok uzun yıllar geçmiş..herkes yaşını başını almış.Çoluk çocuga karışılmış..

-Ya.. evet,çok degişmişsin yaa..bayagı bi yaşlanmışsın..nooldu sana böylee?..diyemezsiniz..

Arkadaşınızın meraklı bakışları altında,

-Yok canıım..valla hiç degişmemişsin,hep aynısın.bildiğim.......işte.

Karşınızdaki endişe dolu meraklı yüz,birdenbire mutlu bir ifade alır.

-Yaa sahi mi..canım yaa..çok teşekkür ederim.

Göbegim de çıktı biraz sanki biraz baksanaa... (el göbekte,karın içerde)

-Yok arkadaşım yaa..valla aynısın..

Karşımızdaki,o an sıranın kendisine geldiğini hisseder artık.. rahatlamış olarak,

-Sen de hep aynısın valla.. inan bana hiçç degişmemişsin..

Böyle karşılıklı birbirini rahatlatma cümleleri sürer gider... Daha sonra esas sohbete geçilir ortak anılar anlatılır..ve gecenin ilerleyen saatlerinde de eski fotograflar dökülür orta yere geçmiş yad edilir.

İşte orada gerçekler bir bir çıkar orta yere. Ama yine de,dile getirilemez nedense..içinden konuşur bu kez..

-Yaa ne kadar güzel çıkmışım..cildim de ne kadar taze..ne kadar diri,ne kadar parlak..göz kenarlarımda da hiç kırışıklık yok..

Başka bir resme geçer arkadaşımız bu kez..arkadaşlarla birlikte parkta çekilmiş güzel bir resim.Yine gülümseyen, yine mutlu bir yüz..fotograftan taşan bir coşku vardır.Fotografta baktıgı sadece kendisidir.. yanındakilere bakmaz bile..bir insan kendine bu kadar gıpta ile bakabilir mi?.

-Ne kadar genç ve mutluymuşum..o zaman herkes çok başka ve güzelmiş.Ben de çok başkaymışım canım..

Bazen de tam tersi olabiliyor insan..baktıgı her resimde kendi hariç..yanındaki insanların,geçen yılların etkisiyle degişime ugradıgını görüyor..ama kendisinin degişime ugradıgını kabul etmiyor..

Peki;

Yaşlanmak bu kadar mı kötü?..geçen yılların izlerini yüzümüzde,vücudumuzda görmek neden bizi bu kadar üzüyor?..Neden hep eskiyi düşündüğümüzde mutlu oluyoruz,bu günümüzden..gelecekten endişe ediyoruz..yaşlanmaktan neden bu kadar korkuyoruz?Neden sürekli eski halimizle,şimdiki kendimizi kıyas yapıyoruz?..

Oysa;

Her yaşın kendine özgü bir güzelliği vardır. Onsekiz'in..yirmisekiz'in..otuzsekiz'in.. kırsekiz'in..geçen her yaşla birlikte,daha bir olgunlaşır ve güzelleşir insanlar..hele ki biz kadınlar:))

Yıllar içimize acıları soksa da bazen..canımızı yaksa da..yüzümüzde izler bıraksa da..gözlerimiz bazen mahzun baksa da..zaman dinlendirir bizleri.Ve yıllar geçtikçe daha bir güzelleşiriz..tasaya hiç gerek yok ruhumuz da genç kaldıkça..biz hiç degişmeyiz..hep genciz..

SEVGİ'yle..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her yaşın ayrı güzelliği var diyoruz fakat yinede her bayan içten içe genç kalmak vce görünmek için elinden geleni yapmaya çalışıyor..Bunu kimse inkar edeemz...Bu biraz bakımla beslenmeyle fakat daha da çok yapıyla alakalı bir durum....Sevgiler

Sema CURUK 
 21.02.2007 18:16
Cevap :
Haklısınız Sema hanım,genç kalmak ve genç görünmek için beslenme çok önemli..tabii ki biraz da bakım..sevgiler size:))  21.02.2007 20:39
 

Merhaba Sema hanım benden çok küçüksün.İnsanın doğum yılı belki bir yerlerde önemlidir ama kendimce önemli olan yaşım yaşadığım zaman ve zamana uygun yaşam tarzım ve yaşım.Her yaşın kendine has bir güzelliği var.Çocuklarımın doğumları ve sevinçleri,yürüme ve konuşmaları,onları boynumda gezdirmenin zevki.Okula başlayışları kendi sınıfıma gelmeleri,ilkokulu annelerinin sınıfında okumaları ve ondan mezun olmaları.Orta okula başlayışları,İlk kızımın 1989 da üniversiteyi kazanması ve onun mutluluğu.Sonra diğer ikisinin liseyi bitrdikleri gün onun sevinci üstüne ünüversiteyi kazanıp birinin Eskişehir e diğerinin İzmir e gidişi.Okullarını bitirip işe başlayışları ilk maaş alış sevinçleri.Oğlumun evliliği ve bu günlerde bebek beklemek,Hep aynı yaşta olsak bu sevinçleri yaşamak mümkünmüy dü?Yaşam hep kolay mı geçti hayır.46 yaşında 55 kg ken kalp ameliyatı geçirdim,şimdi şeker de var ama yinede çok mutluyum.Dilerim herkesde her yaştan mutlu olur.Düşüncelerinizden dolayı sizide tebrik ederim.

Ctmaksaray1973 
 21.02.2007 8:12
Cevap :
Çocuklarımız gözümüzün önünde nasıl da büyüyorlar degil mi?..gün,gün onların gelişimlerini izlemek çok güzel..umarım ben de görebilirim bir meslek sahibi olduklarını ve,ilk maaşlarını aldıkları o günü.Ne mutlu size..üstelik de dede olacaksınız..Dediğim gibi her yaşın bir güzelliği var..bize yaşattıkları var..mutlulugunuz daim olsun sevgili dost..selamlar size:))  21.02.2007 20:44
 

Ne kadar güzel anlatmışsın, yaşlanmak korkumuzu... Senin yazını okurken kendimi oralarda bir yerde resimlerine bakan biri gibi hayal ettim:)) Biliyormusun dün annemde idim bunları an be an yaşadık, arkadaşlarım vardı resimlere baktık, aynı konuşmalar aynı düşünceler geçti aramızda. Biliyorum uslu kuş ruhumuzu genç tutmalıyız.. becerebilirsem.:))Esen kal ve hep genç kal. yaşlanmak yok!!!

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 21.02.2007 1:26
Cevap :
Evet serap'cım,önemli olan ruhumuzu genç tutmak..ve kendimize çok iyi bakmak.Sen de hep genç kal arkadaşım.Yaşlanmak yok:))))  21.02.2007 20:51
 

Yazinin son ikibucuk satiri haric, gerisi lüzumsuz bir girizgahti, sevgili Yaz Yagmuru. Insan kendisini nasil hissederse öyle oluyor, siyah beyaz fotograflar sadece ani kaliyor. Ne iyi ettin de yeniden geldin. Sagol.

pirmete 
 20.02.2007 23:50
Cevap :
Kadınlar arasında böyle sohbetler çok olur svgili pirmete..biz,siz erkeklerden daha çok estetik düşkünüyüz herhalde ki, böyle lüzumsuz kuruntular yaparız bazen.Bir yere gitmedim,biraz dışarıdan bakayım dedim sadece:))teşekkürler.  21.02.2007 20:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 4719
Toplam mesaj
: 557
Ort. okunma sayısı
: 1363
Kayıt tarihi
: 29.10.06
 
 

"Ben; hiç yalnız kalmadım... Kalabalık bi ailede yere atılan yataklarda Yan yana, baş başa, el el..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster