Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
620
 

Yaşlı Bakım evlerinin sayısı artmalı

Yaşlı Bakım evlerinin sayısı artmalı
 

Bu ülkede her ilde her ilçede mutlaka daha fazla "yaşlı bakım evleri" olması lazım. Bu yaşlı bakım evlerinde ücretler de cazip olmalı veya durumu olmayanlardan hiç bir ücret talep edilmemelidir. Bunu halkımız, siyasi partiler mutlaka ileride gerçekleştirmeliler.

Diyanet, Diyanet TV kuruyor, cami kuruyor tamam bu da gerekli ama öncelikle sosyal bir ihtiyaç olan yaşlı bakım evlerini de kurabilir. Hatta her caminin yanında bir bölüme bile yaşlı bakım evleri yapılabilir. Camilerde hutbelerde de hep ana-babaya-yaşlıya hürmetten söz edilir ama günümüzde ne yazık ki pek fazla bu konu üzerinde gerektiği gibi durulamıyor. Artık gerçek anlamda bu projelerin hayata geçirilmesi lazım.

Diyanetle ilgili bir kaç bilgi vereyim. Türkiye'de 81 bin cami olduğu bir ara açıklanmıştı, belki şimdi 90 bin bile olmuştur. En çok cami de İstanbul'daymış (3087). Dün de İstanbul Ataşehir'de Mimar Sinan'ın anısına inşa edilen Mimar Sinan Camii açıldı.  Mimar Sinan ömrüne 365 eser sığdırmış. Bir yılın her gününe bir eser, ne güzel. Gerçi cami binaların gölgesinde kalıyor ama hadi bir şey demeyelim, sonuçta bir ihtiyacı demek ki karşılayacak. Çamlıca'ya da cami yapılacakmış, inşallah en azından bu bari esteteik anlamda daha güzel olur. Türkiye'deki okul sayısı 67 bin. Hastane sayısı 1220. Yani 60 bin kişiye bir hastane düşerken, 350 kişiye bir cami düşüyor. Ülkede doktor sayısı 77 bin, din görevlisi sayısı 90 bin. Her 900 kişiye bir doktor, her 780 kişiye bir din görevlisi düşüyor. Diyanet İşleri Başkanlığının bütçeden aldığı para 3 milyar 891 bin lira. Bu para 2012 yılı bütçesinin yüzde 1.1'i. Avrupa Birliği Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bütçelerinin toplamı, Diyanet İşleri Başkanlığı'na ayrılan bütçe büyüklüğünün ancak bir miktar üzerine çıkabiliyormuş. Ne diyelim şimdi? Artık camilerden de dışarıya bakma vakti gemedi mi? Tamam Cami de olsun ama okulları, hastaneleri, yaşlı bakım evlerini de ihmal etmeyelim. Çünkü bu konu çok önemli sosyal bir mesele.

Bugün o kadar çok yanlız yaşayan yaşlı insan var ki etrafta, bir de post-modern zamanlarda artık yaşlılar ailelerin yanında da kalamıyor, ya gelin istemiyor ya damat ya da günümüz yaşam şekli buna artık uygun değil. Devlet, bu olaya mutlaka bir an önce el atmalı ve yaşlı bakım evlerinin sayısını çoğaltmalaıdır. İnanıyorum ki bir gün mutlaka bu gerçekleşecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşlılarımızın aile ortamlarından alınıp konforu tam olsa da, sevgiden yoksunluk içindeki bir yalnızlığa, "haydi sen burada artık ölümü bekle" dercesine. Benim insani duygularımın kabullenemediği bir durum. Ama bakacak kimsesi yoksa, söyleyecek bir sözüm olamaz. Bugün yaşlı kişi, gençken birkaç çocuğunu bakıp büyütüyor da, yaşlanınca o bir kaç çocuk bir yaşlı anasına veya babasına bakamıyor. Ben tabloya dini ve vicdani yönden bakıyorum.

İpek Çevik 
 23.07.2012 12:50
Cevap :
Evet İpek Hanım. İdeali dediğiniz gibi. Yaşlıların sevgi içinde ailelerinin yanında olması ama artık yanlız yaşayan, bakıma muhtaç, kendi halinde yaşam mücadelesi veren yaşlı insanlar da çok. Katkınız için çok teşekkürler. Selamlar, saygılar.  23.07.2012 13:14
 

Gerekli bi yazı...Doğru tesbitler yapmışsınız... Acınacak bir halimizin de olduğunun göstergesi o sayılar (cami sayıları vs...)...Yaşlı bakım ve huzur evleri nüfusa göre kriter belirleyip öyle açılmalı.Ve her türlü insani konfor olmalıdır. Özeli tüzeli reklam yapıyor; sıcak su vs.var diye hepsi hikaye:(( Siyasetin -ters düz- duvarları bu işe karışmamalı... Ve parasız olmalı..Çoğu zaten emekli maaşını ya da variyetini bağışlıyor. Asıl önemli olan da "eğitimli personel" in olması...Çoğu bakıma muhtaç ve yaşlılara bakılması gerçekten çok zor iş...Büyük özveri istiyor...Orada çalıştırılan personel asgari ücretli, çalışma saatleri çok uzun..Çaresizlik içindeki taraflar...Yapılandırma ve iyileştirme hizmetleri acil hızlandırılmalı ...Yaşlılarımız ve çalışanlarımız insanca yaşaya bilsinler...Saygılar...

Nil ALAZ 
 21.07.2012 17:01
Cevap :
Çok güzel katkılar yapmışsınız. Teşekkürler. Selamlar, saygılar.  21.07.2012 17:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2312
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster