Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1128
 

Yaşlılara Yardım Etmek

Er veya geç insanlar yaşlanacak, önemli olan yaşamı dolu dolu yaşamak arkasında iyi temiz onurlu bir isim bırakmak. Yaşlılara yardım etmek bir vicdan borcudur.

Eşimin göz ameliyatı sonrası kontrol olmak için özel bir hasta haneye gittik. Bir hafta önceden randevumuzu aldık. Çok düzenli temiz bir hasta hane, çalışanlar titizlikle işlerini yapıyorlar. Bizim prensibimiz randevu saatinden yarım saat önce orada bulunuruz. Doktorun odasının karşısında oturduk, yanımıza 90 yaş üzeri bir bayan oturdu. Elinde raporlar bastonu ve çantası vardı. Onun randevusu 8.45 de imiş. Muayene başladı doktorun sekreteri hastaları tek tek içeri alıyordu, çok yoğunluk vardı. Yaşlı bayanla konuştum bana yaşının 92 olduğunu söyledi. Uzak bir semtten gelmiş. “Nasıl geldiniz? “ diye sorunca şöyle dedi: “ Beni getirecek kimse yoktu, kızımın kolu kırıldı, oğlum göz ameliyatı oldu, elde iyiler çok beni metroya bindirdiler yer verdiler oturdum ineceğim yerde indirdiler, zaten metro hasta hanenin yanında sağ olsunlar koluma girip getirdiler.” Biz konuşurken zaman geçti saat 9 oldu. Ben sizin saatiniz geçti dedikçe bayan herhalde onlar kendilerince sıraya koyuyorlardır diyordu. Eşim ve ben tedirgin olduk ve yardım edelim dedik. Bayanın elinden tutup doktorun kapısına geldim içerideki hasta çıkınca hemen içeri daldık o arada sekreter: “Nine size söyledim ya sıranızı bekleyeceksiniz” der demez ben lafa karıştım ve doktora: “Doktor bey bu bayan 92 yaşında üstelik randevu saati 8.45” deyince doktor hışımla yerinden kalktı sen nasıl böyle bir terbiyesizlik yaparsın defol diye bağırdı. Gel teyzeciğim diyerek yaşlı teyzenin elinden tutup oturttu bana da teşekkür etti.

Kendini bilmez sekreterin işgüzarlığı belki de onu işinden edecek. Randevu saatlerine dikkat edip özellikle yaşlı ve hastalara öncelik vermek gerek.

Kulaklar duymuyor, söz çıkmıyor,
Bugün dünü arıyor, ağrı sızı dinmiyor,
Beyin yorgun, gönül yasta ağlıyor,
Bir gün yaşlanacaksın yavrum sen de,
Titreyecek ellerin, üşüyecek dizlerin,
Bükülecek belin, dökülecek dişlerin,
Ağlayacaksın gençliğim nerede diye.


NAHİDE ÇELEBİ


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Nahide hanımcığım. Duyarlı olmak hepimizin boynunun borcu, iste yaş kemalini buldu, 10 sene sonra benimde belki olacağımız bu. Eşinizin ve sizin yaptığınız taktire şayan, bu arada eşinize geçmiş olsun. Dikkatsiz sekreter yaşlı hanıma aksine daha da müsamahakar davranmalı idi. Her zaman yaşlılar, çocuklar ve de hayvanlar yönünden duyarlığımı kaybetmedim, inşallah uzun ömrüm olur da bu ihtimam devam eder hocam.. Çok güzel bir yazı gönlünüze sağlık sevgilerimle sizi öpüyorum ;)

gülsen tunçkal 
 14.01.2019 12:38
Cevap :
Can kardeşim Gülsen hanım! Yaşlılar bizim başımızın tacı. Eşime geçmiş olsun dileklerinizi ilettim çok teşekkür etti saygılarını iletti size.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim canım.Selam ve sevgiler sağlıklı mutlu günler öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ  14.01.2019 16:10
 

Ödenen vicdan borcunun en değerli bahşişi olur yaşlılara olan ilgi ve alakanın...Selam ve saygılarımla sağlık içinde kalınız değerli öğretmenin.

Abbas Oğuz 
 11.01.2019 17:57
Cevap :
Sayın Oğuz! Yaşlılar başımızın tacıdır.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.Nahide Çelebi  11.01.2019 22:50
 

Seçkin Meslektaşım,hepimiz yaşlandık.Eşimi de 2015' te beyin damarlarının birinde tıkanma oldu.Dokuz gün Hacattepe Hastahanesi nöroloji yoğun bakımda kaldı.Bir ay da Başkent Hastahanesi' nde yoğun bakımda kaldı.Şimdi sorunları var ama,ayakta.Sağlıklı günler diliyorum.Selamlar.

Hüseyin Başdoğan 
 26.12.2018 15:28
Cevap :
Sayın Başdoğan eşiniz hanımefendiye çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim. Evet hepimiz yaşlandık ama yaşlandık diye oturmayacağız, bir şeyler üretmeye bakacağız.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar, sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  27.12.2018 11:00
 

Cehalet maalesef günü ve çıkarını düşünüyor. Yaşlılık bir yaşam dönemi ama yardıma ihtiyaç duyulan bir süreç, hepimiz yaşayacağız. Duyarlılığınıza teşekkürler Nahide hocam, selam ve sevgiler.

Nizamettin BİBER 
 26.12.2018 8:54
Cevap :
Sevgili Nizamettin Kardeşim! Yaşlılar başımızın tacı, onları incitmeden yardımcı olmak gerek.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  27.12.2018 9:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1896
Toplam yorum
: 11544
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1035
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster