Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
826
 

Yazımızdaki kişiliğimiz

Yazımızdaki kişiliğimiz
 

Benim gibi sınıf öğretmeni olan ve öğrencilerine okuma-yazma öğreten değerli meslektaşlarım çok iyi bilmektedirler. Birinci sınıfa başlayan ve yazıyla yeni tanışan öğrenciler öğretmenin yazısını olduğu gibi taklit eder, tahtada gördükleri harfleri ne şekilde görüyorsa aynen ona benzetmeye çalışarak kağıt üzerine aktarmaktadırlar. Bu yazıda kişilik yoktur, sadece taklit vardır. Birey ne zaman kendi kendine okumayı öğrendiğinde, söylenenleri yazmaya veya düşüncelerini kağıt üzerine aktarmaya başladığında kişiliklerini de konuştururlar. Konu hakkında bilgisi olmayan bazı velilerimizden “Eskiden çok güzel yazıyordu, şimdi yazısını bozdu.” cümlelerini sıklıkla duymaktayız. Aslında bu öğrencilerimiz yazılarını bozmadılar çünkü ilk yazıları taklitti, bundan sonra kendi kişiliklerini aktarmaya başladılar. Bireylerin hepsi dışarıdan ne kadar “güzel yaz” uyarılarını alsalar da yazılarını asla değiştiremezler. Onlara vereceğimiz uyarı “güzel yaz” yerine “yazabileceğiniz en güzel yazınızla yazmaya çalışın” şeklinde olmalıdır. Zaten yazıyı değiştirmek mümkün olsaydı, önce biz kendi yazımızı değiştirebilmiş olurduk. Yazıları bozan bazı dış faktörler de vardır. Bunlarla en çok tıp alanında karşılaşmaktayız. Ayakta ve söylenenleri hızlı bir şekilde not almaya çalışmak, ister istemez yazıları bozmaktadır, ancak yazıdaki kişiliği anlamamıza hiçbir zaman engel değildir. Zaman içinde yazılardaki kişiliği anlamak ve analiz etmek için “el yazısı bilimi” oluşmuştur.

Üç bin yıl önce Çinliler tarafından geliştirilen ve birçok kültür ve uygarlık tarafından büyük itibar gören el yazısı bilimi (grafoloji), bugün birçok alanda hizmet vermektedir. İş dünyasının bu yönteme en çok başvurduğu alan ise işe alımlardır. El yazısı, kişinin karakterini, davranışlarını, eğilimlerini tahmin etmekte ve kişilik analizinde en etkili ve güvenilir yöntemlerden biri olduğu bilinmektedir. Bu yöntem eleman seçme ve yerleştirme süreçleri, mülakatlar, ekip kurma çalışmaları ve kariyer planlaması gibi geniş bir alanda sık kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Birçok şirketler ofislerinde işe alım süreçlerine “el yazısından kişilik tahlil etme” yöntemini dahil etmektedirler. El yazısının kişinin sosyo-ekonomik kökenini, yaşama biçimini, hayattaki duruşunu ve eğitimini yansıttığı için iş görüşmelerinde el yazısından kişilik tahlili yapmaktadırlar.

İngiliz Grafoloji Enstitüsü Başkanı Elaine Quigley, tüm dünyada tanınmış grafologların başında gelmektedir. Quigley’e göre el yazısı bir nevi ‘zihin yazısı’ demektir. Bu konuda grafolojinin kullanımı evrenseldir. Yani el yazısıyla kişinin karakterini okurken kullanılan göstergeler, ulustan ulusa, kişiden kişiye değişmemektedir. Uzman bir grafolog, kişi hangi ulustan gelirse gelsin hangi lisanda yazarsa yazsın, o kişinin düşüncelerinin el yazısıyla kağıt üzerine yansıyan izdüşümlerini okuyabilmektedir.

Değişmeyen ve temel olarak nitelendirilen belli bazı göstergeler vardır. İşte bu göstergelerden bazıları şunlardır:

Eğim:
El yazısının sağa doğru eğimi, kişinin iletişim yeteneğinin göstergesi olarak yorumlanıyor. Örneğin kişi daha arkadaş canlısı, yönlendirici, sorumluluk sahibi, girişken olma eğilimi taşıyordur. Aynı zamanda satış yapmaya, kontrolü elinde tutmaya, sevilmeye, destekçi olmaya kadar uzayan birçok olasılığı barındırır. Yazı sağa doğru eğildikçe kişinin kararlarında duygularının etkisinde kalma özelliği artar. El yazısının genellikle dik oluşu kişilik bağımsızlığına işarettir. Sola doğru eğilen el yazısı, duygusal olarak ihtiyatlılığı temsil eder. Bu el yazısının sahibi, öncelikle her detayı doğrulama ihtiyacı duyar. Başkalarının onu herhangi bir söz vermeye zorlamasından hoşlanmaz.

Büyüklük:
Büyük el yazısıyla yazan kişiler daha çok dışadönük, dost tavırlı kimselerdir. El yazısının sahibi kişi yabancılara karşı daha mesafeli olmayı tercih etse de kendine güvenle hareket eder. Küçük el yazısı mantığı temsil etmenin yanı sıra zıt düşülen kişilere karşı acımasız olmayı da ifade eder. Akademik ve zihinsel uğraşılardan hoşlanan kişilerde bu tip el yazısı görülür. Eğer yazı hem küçük hem de zarif ise kişinin kendi dalga boyuna uygun olmayan kişilerle de iyi bir iletişim kurması olası değildir. Bu kişiler, sosyal olarak kabul görmüş kuralları yıkmak konusunda zorlanırlar.

Baskı:
Koyu harflerle yazan kişiler verdikleri sözü yerine getirmek konusunda çok titizdirler. Ve etraflarındaki birçok olan biteni ciddiye alırlar. Çok koyu harfler ise kişinin gerginliğinin, eleştiriye karşı sinirlerine fazla hakim olamayışın ve küçük imalardan bile alınganlık göstermenin ifadesi olarak yorumlanıyor. Bu kişiler önce tepki gösterir sonra soru sorarlar. Ve duygusal davranışlarını devam ettirirler. Çok silik ve ince yazılar ise ortama ve insanlara olan hassasiyeti temsil ediyor. Ama yazı aynı zamanda kaba saba ve şekilsiz ise kişi duygusal derinliği bile devam ettiremiyordur ve sönük bir yaşam tarzı sürdürüyordur.

L, t ve h harflerindeki sırlar:
Bu harflerin üst kısımlarının uzun olması hedef ve hırsın mevcudiyetini gösterir. Ancak üst tarafı fazla uzun l, t ve h’ler, kişinin başarması gerektiğini düşündüğü meselede gerçekdışı beklentiler içinde olabileceği anlamına gelir. Bu harflerin üst tarafının oranlı bir şekilde kuyruklu olması kişinin her şey üzerine etraflı bir şekilde düşündüğünü ve hayal gücünü makul bir şekilde kullandığını gösterir. Kıvrımın enli olması, yeni fikirler üretme ve bunların üzerine uzun uzadıya düşünme eğilimini ortaya koyar. Üst kıvrımın tekrar harfe geri dönmesi, yazı sahibinin hayal gücünü kullanmaktan kaçındığını ve elindeki işi bitirebilmek minimum gerekliliklerle kendini sınırladığını gösterir.

G, y, p harflerindeki sırlar:
 Kuyruğun dik olması, sabırsızlık alametidir. Kuyruğun basık bir şekilde yuvarlanması, saldırganlık ve yüzleşmekten uzak durma isteğini ortaya koyar. Kuyruğun bastırılarak yazılmış tam bir kanca halini alması, enerji, para kazanma isteği ve tenselliğin göstergesidir. Kuyruğun bastırmadan tam bir kanca şeklini alması güvenlik ihtiyacını gösterir.
 

Kelimeler arasındaki mesafe:
Kelimeler arasındaki mesafenin fazla olması, “bana nefes alacak alan bırak” mesajını içerir. Kelimeler arasındaki mesafenin daha az olması ise başkalarıyla birlikte olma isteğini ortaya koyar, ama böyle yazan insanlar zaman zaman gereksiz bir kalabalığa neden olabilirler ve dayatmacı bir kişilik sergileyebilirler.

Satırlar arasındaki mesafe:
Satırların arasının açık olması, olaylara sakin ve geniş perspektiften bakma eğilimini ortaya koyar. Satır aralarının dar olması, yazarın hareketi sevdiğini ve eylemin içinde olmaktan hoşlandığını gösterir. Satır araları dar olup, harfler arasındaki bağlantı çok sıkı değilse, söz konusu el yazısının sahibi baskı altında sukunetini koruma disiplinine sahiptir.

Sayfa kenarındaki boşluk:
Sayfanın sol tarafındaki boşluk, kişinin köklerini ve ailesini gösterir. Sağ taraftaki boşluk, diğer insanları ve geleceği temsil eder. Tepedeki boşluk hedef ve hırslardır. Sayfanın dibindeki boşluk, enerji, içgüdü ve pratiklik anlamına gelir. Sayfanın sol tarafındaki geniş bir boşluk bırakılması, hareketliliği sürdürme isteğini ortaya koyar. Soldaki mesafenin az olması ise temkinlilik ve hazır olmadığı takdirde bir şeyleri yapmaya zorlanmaktan kaçınma isteğini belirtir. Sağ taraftaki boşluğun az olması, sabırsızlık göstergesidir ve bir an önce işe başlayıp işi bitirme eğilimini yansıtır. Sağda geniş bir boşluk bırakılması ise bilinmeze karşı korkunun mevcudiyetini ortaya koyar.

 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1804
Kayıt tarihi
: 22.01.09
 
 

1986 Bolu Eğitim Yüksek Okulu Mezunuyum. Sınıf öğretmenliği yapıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster