Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1611
 

Yeni komşu açılımı...

Yeni komşu açılımı...
 

Açılımlar birbiri ardına geliyor. Bahar mevsimi de geldi ya, daha rahat açılımlarda bulunabiliriz. Maazallah üşütüp zatürre olma riski giderek azalıyor.

Kış aylarında içimizi ısıtan gelişmelerden biri Ermeni açılımı idi. Hükümetin deyimi ile normalleşiyoruz. Normal olunca nasıl olunuyor, bunu da hükümetin icraatlarında görebiliriz. Ermenistan, bizim üzerimizdeki hayallerinden bir adım bile geri atmış değil. Soykırım safsatası, doğu illerimizi kendi illeri kabul etme ve bir gün mutlaka alacaklarını anayasalarında belirtmiş olmaları bile değişmedi. Değişen biz olduk. Normalleştik efendim. Koşulsuz olarak sınırımızı açacağımızı soykırım safsatasını kabul etmiş İsviçre’de onayladık. Normalleşemeyen bir kısım Türk vatandaşı tepki gösterince de kıvırttık.

İçerde bu tür kıvırtmalara çok alışığız. Bu gün ak dediğimize yarın kara deriz. Sıkı mı kimse itiraz etsin, alnına “Ergenekoncu” etiketi yapıştırıp postaya veririz gider, ama dışarısı için bu oyun sökmüyor. Ne idüğü belirsiz iki milyonluk Ermenistan postasını koyuverdi. “Türk hükümeti kıvırtıyor, bizde protokolleri dondurduk” deyiverdi.

Şimdi efendim, sırada Kürdistan açılımı var. Tam da bunu derken aklıma geliverdi. Hani bizim kırmızı çizgilerimiz vardı. Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti oluşumuna asla müsaade etmezdik? Ne oldu, ne değişti?

Hükümet, Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesi ile hem siyasi hem de ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla kollarını sıvadı. Peşmerge lideri Mesut Barzani’yi Ankara’ya davet eden AKP hükümeti, ilişkilerde yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Erbil’deki Türk Başkonsolosluğu’nun resmi açılışının Mayıs ayı içinde yapılması, üst düzey bir Türk heyetinin bölgeyi ziyaret etmesi planlanıyor. THY de bölgeye direkt uçuşlar başlatacak, Türk bankası kurulacak. Habur’un karşısındaki İbrahim Halil sınır kapısında “iki ülke” arasında ticari faaliyetler geliştirilecek. Ankara, ABD ve Irak ile kurulan “üçlü mekanizma” çerçevesinde Irak heyetinde de temsil edilen peşmerge yönetimi ile siyasi ve ekonomik ilişkileri de geliştirmek amacında.

Bu Barzani, PKK ya hep detek vermiyor mu? Bir ölçüde PKKnın besleyicisi, ona insan ve lojistik destek sağlayıcısı değil mi? Ayrıca Kuzey Irak Kürtlerinin amacı bizim güneydoğu illerimizi koparmak, yani tıpkı Ermeniler gibi asıl amaçları bizim altımızı oymak, bu konuda bize karşı oluşan her oluşumun içinde ve yanında olmak değil mi?

Düne kadar ‘postal öpücü, çapulcu’ olarak nitelenen Barzani’nin sözcülerinden Fuat Hüseyin, Ankara ziyareti üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Yani bu kişinin ayaklarının altına da kırmızı halı döşeyeceğiz. Gerçi göğsünü gere gere “ne mutlu Türk’üm diyene” diyemeyenlerin böylesi rezil bir aşağılama umurunda olmayabilir ama biz Türk halkı için kabul edilir bir durum değildir.

Haaa. Derseniz ki “hazmettire hazmettire” halledecekler. Ne kadar hazmedeceğimiz dürüst bir seçim olursa ortaya çıkacaktır.

03/05/2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sayın izmirli, önce fikirci adı ile yorum yapan sayın arkadaşın yorumuna müsaadenizle ben de yorum yapmak istiyorum. Bu Haritayı ülkemiz insanı çizmedi. Ama böyle bir haritayı dünya kamu oyunun gündemine soktular. biz bunu memleket insanımıza göstermekten, onu bu konuda bilinçlendirmekten neden hicap duyalım. Daha Ne kadar deve kuşu gibi başımızı kuma gömüp, 3 maymunu oynayacağız. Asıl bunu gündeme taşımayan ve tepkisini göstermeyenler vebal altında kalacaklardır. sağlıkla kalınız.

ankanın günlüğü 
 04.05.2010 21:56
Cevap :
Merhaba, Siz de haklısınız. Yorum ve katkınız için teşekkür ederim. Saygı ve selamlar...  05.05.2010 9:25
 

Sn. Hocam, böyle bir haritayı yazınızda izlemek ve izletmek sizlere ne kadar zevk ve mutluluk veriyor ki yazınıza resim yapmış izliyor ve izletiyorsunuz…bir nevi kabul ediyor ve ettiriyorsunuz gözlere! Sanırımım, bunu isteyenler o resmi görünce 4 köşe oluyorlardır…şimdi siz kime hizmet etmiş oldunuz bu harita ile…??

FİKİRCİ 
 04.05.2010 14:15
Cevap :
Merhaba, Ben farklı düşünmüştüm ama siz de haklısınız. Bir şeyi saklamak göstermemek onun yok olduğu anlamına gelmiyor. Bu haritayı bilmeyenlerin gerçeği öğrenmesi için koymuştum. Saygı ve selamlar  04.05.2010 16:33
 

Aklınıza,yüreğinize ve emeğinize sağlık.Bu güzel yazı için sizi tebrik ediyor ve yazılarınızın devamını diliyorum.

Mayis bindokuzyüzondokuz 
 04.05.2010 9:26
Cevap :
Merhaba, Teşekkür ederim. Saygılar..  04.05.2010 14:23
 

Tespitlerinize katılmamak mümkün mü? Neyin normalleşmeye başladığı anlayışa göre değişir. Cumhuriyetin kurumlarının sistemli bir şekilde yıpratılması bazılarına göre normalleşme kabul ediliyor. Yüreğinize sağlık. Selam ve saygılar...

ali sarayköylü 
 03.05.2010 17:04
Cevap :
Merhaba, Onlara göre normallik, birilrtinin dizinin dibinde oturup biat etmek. Bu çizgide ülkeyi normalleştirmeye çalışıyorlar...Saygı ve selamlar...  03.05.2010 19:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1675
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster