Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '15

 
Kategori
Yılbaşı
Okunma Sayısı
332
 

Yeni yılda hayatınızda neler olsun istersiniz?

Yeni yılda hayatınızda neler olsun istersiniz?
 

“Sen neye hazırsan, o da senin için hazırdır” Marc Victor Hansen


Yeni bir yıl daha yaklaşıyor. Gelin bu sene bir değişiklik yapalım ve şimdiden belirleyelim 2016’dan neler beklediğimizi. Yeni yıla birkaç gün kala hayaller kurup, 2 Ocak’ta da hepsini unutmayalım...
 
Zihnimiz sürekli yapamadıklarımızla, ertelediklerimizle, yapmak istediklerimizle meşguldür ve bu meşguliyet beynimizin potansiyelini boşuna kullanmamıza neden olur, konsantrasyonumuzu azaltır, huzursuzluk ve zihinsel yorgunluk yaratır.
 
Çoğunuzun söylediklerimin yabancısı olduğunuzu sanmıyorum ama biliyorum ki bazılarınız anlık yaşamayı bir tarz olarak benimsiyor. Bu yazımla sizi de yaşamınızdan daha fazla verim almaya, daha tatmin, iç huzuru daha yüksek bir yaşama ikna edebileceğime inanıyorum. Nasıl ki, şirketlerin stratejik planlama birimleri var ve şirketin süreçlerinin, projelerinin, ana amaca, vizyona uygun şekilde ilerlemesine destek oluyorlar. Bizler de istediğimiz yaşama ulaşmak için bazı adımları planlamalıyız. “Terfi etmek istiyorum!” demek terfi etmek için yeterli bir adım değil, sadece bir başlangıç. Terfi etmek için alt yapımız ve zihnimiz gibi detayları istediğimiz pozisyona uygun hale getiriyor olmalıyız.
 
Önümüze çıkan fırsatları fark edebilmek, yeni fırsatlar yaratabilmek ve fırsatlara hazır olmak için neler yapmalıyız?
 
1. Büyük resme bakın
 
Orta ve uzun vadede kendinizi nasıl görmek istiyorsunuz? Önce bunu bir düşünün ve kendinize şu soruları sorun; 5 yıl sonra nerede yaşamak istiyorum? Yaşamımda kimler, nasıl insanlar olsun istiyorum? Hangi işle meşgul olmak, hangi pozisyonda olmak istiyorum? Hangi konularda kendimi geliştirmiş olmak istiyorum? Fiziksel olarak kendimi nasıl görmek istiyorum? Nelere sahip olmak istiyorum? Hangi alışkanlıkları kazanmak, hangilerinden vazgeçmek istiyorum? Bu şekilde birçok genel soru sorarak yaşamınızın amacınıza daha uygun olarak şekillenmesini sağlayabilirsiniz.
 
2. Yaşam alanlarınızı gözden geçirin
 
Yaşamımızın genellikle sekiz alanı (kariyer, aşk, eğlence, sağlık, para, aile, arkadaşlar, kişisel gelişim) olduğunu varsayıp, bu alanlardaki tatmin düzeyimizi düşünerek de yapmak istediklerimizi netleştirebiliriz. Bu uygulamayı nasıl yapabileceğinizi ise “Yaşam Kalitesini Artırmak” adlı yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz.
 
3. Önceliklerinizi belirleyin
 
Değiştirmek veya geliştirmek istediğimiz birçok konu olabilir, tamamını bir yıla sığdırmak tabii ki kendimizi zorlamak ve hayal kırıklığına uğratmak olur. Bu yüzden yukarıdaki maddeleri uyguladıktan sonra ortaya çıkan konular arasında önceliklerinizi belirleyin, kaynaklarınızı (para, zaman, araç, destek) gözden geçirin ve hangilerini 2016 planınıza almak istediğinize karar verin.
 
4. İsteklerinizin gerekliliğini sorgulayın
 
Planınıza dahil ettiğiniz her konunun neden gerekli olduğunu, yaşamınıza ne katacağını gerçekçi olarak cevaplayın. Bazen 2-3 yıldan beri aklınızda olan ama ertelediğiniz bir plan, şimdiki amaçlarınızla örtüşmeyebilir veya gerekliliği ortadan kalkmış olabilir. Ama hep aklınızda tutmuş olmanız gerekli olduğu düşüncesi yaratabilir. Bu tip maddeleri planınızdan kaldırmak hem yapılacaklar listenizi azaltır hem de vicdanınızı rahatlatır.
 
5. Planınızı yapın ve uygulamaya başlayın
 
Karar verdiğiniz konuları listenize alın, bu noktada bir yılı 4 çeyreğe bölerek uygulamaya geçirmenizi ve takibinizi kolaylaştırabilirsiniz. İlk 3 ayda şunlar, 2. çeyrekte şu konular gündemimde olacak gibi. Her konuda ihtiyaç duyacağınız kaynakları genel bir yaklaşımla planlayın, bazen kaynakları işin zamanı gelmeden organize etmek gerekebilir.
 
Planınızı belirli zamanlarda gözden geçirin, bu sizi hem yolda tutar, hem de süreç içerisinde gerekliliğini yitirecek konuları listenizden elemenizi sağlar.
 
Listenizin kalan bölümlerini de gelecek yıllardaki gündeminize almayı ihmal etmeyin. Ve en önemlisi her durumda kendinize inanmaktan vazgeçmeyin.
 
6. Destek almaktan çekinmeyin
 
Plan yapmak veya hayata geçirmek, herkes için aynı derecede kolay olmayabilir. Bu tip zamanlarda sizi motive edecek, öz güveninizi yükseltmenizi, potansiyelinizi keşfetmenizi sağlayacak profesyonel koçların desteğine başvurabilirsiniz.
 
Yazımın linki; http://www.uplifers.com/yeni-bir-yil-daha-yaklasiyor-siz-hayatinizda-neler-istiyorsunuz/
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 256
Kayıt tarihi
: 15.06.15
 
 

PMP® unvanlı Proje ve Yönetim Danışmanı, ICF üyesi Profesyonel Koç. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster