Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
742
 

Yeniden vergi iadesi mi geliyor?

Yeniden vergi iadesi mi geliyor?
 

Bugün Milliyet’te bir haber vardı: “Fiş 2008'de geri mi geliyor?” (http://www.milliyet.com.tr/2007/09/27/son/soneko06.asp ). Haberde vergi iadesi uygulamasının kaldırılması sonrası vergide düşüş olması nedeniyle bu yıl başında vazgeçtikleri uygulamaya geri dönme olasılığından sözedildiği yazılmış.

Bu konuyu vergi iadesi uygulamasının kaldırılmasının gündeme geldiği 15 Kasım 2006’da “Vergi iadesi kalkmasın, e-vergi iadesi olsun...” başlığıyla yazmıştım (http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=13765 ). Bu yazıda vergi iadesinin kaldırılmasına karşı olduğumu belirtmiştim:

“Bu konudaki denetim yetersiz ve yaptırımlar caydırıcı olmadığı için belgeli alışveriş azalacak. Toplumun vergi iadesi karşılığında yaptığı deneticilik görevi sona ermiş olacak.(...) Şu andaki sevimsiz, bol kırtasiyeli vergi iadesi sistemini çok hantal buluyorum ama vergi iadesinin kaldırılmasına karşıyım, bunun için sus payı olarak verilmesi düşünülen havadan ödenecek parayı da istemiyorum. İyi bir yurttaş olarak kayıtlı alışveriş yapmayı ve karşılığında vergi iademi almak istiyorum.”

Vergi iadesi uygulamasına yeniden dönmeyi düşünseler de bir yıl sonra tam uyan bir deyimle “tükürdüklerini yalamak” gibi bir durumla karşılaşmamak için geri dönmeleri zordur.

Ancak bunun bir yolu vardır. Daha önceki yazımda da önermiştim (http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=13765): Fiş toplamayalım. Yalnızca banka kartı ve kredi kartı ile yapılan ödemelere vergi iadesi uygulansın. Vergi iadeleri alışverişi yaptığımız anda vergi iadesi hesabımızda toplansın ve aylık veya yıllık olarak hesaba geçsin.

Bu uygulama bizde yaygın olmayan banka kartının ödemelerde kullanımını yaygınlaştıracaktır. İnsanlar nakit yerine banka kartını kullanacaktır.

Uygulama çok kolay formüle edilebilir:

1- Vergi iadesi alama hakkı olan her yurttaş vergi iadesi için kullanılmak üzere bir banka hesabı (Vergi İadesi Ana Hesap) bildirir.

2- Diğer tüm banka kartları ve kredi kartları (Gerektiğinde ailedeki diğer kişilerin kartları da) vergi iadesi bilgi bankasında toplanır ve Vergi İadesi Ana Hesabı ile işkillendirilir.

3- Alışveriş yerlerindeki ödeme kaydedici cihazlar ve pos makinelerinde alışveriş ve vergi iadesi bilgilerini Vergi İadesi Ana Hesabına aktarmak için gerekli düzenlemeler yapılır.

Böyle bir uygulama için karar verilirse gerekli altyapı çok kolay hazır olur. Sonuçta ekonominin kayıt altına alınması birilerini korkutacak kadar çabuklaşacaktır. Önerim kesinlikle ütopik değildir. Verginin daha kolay toplanmasını, ekonominin kayıt altına alınmasını sağlayacak, uygulanması kolay bir model öneriyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Vergi bonusu, bütçe açığı ve Türkiye Ekonomisi" başlıklı blogumu öneriyorum. Vergide otokontrol şart ama endazesi kaçmış yöntemlerle değil, sevgiler.

Kadri KANPAK 
 11.12.2009 3:59
 

Aslına bakarsanız hükümetin vergi iade uygulamasını kaldırmasındaki yaptıkları yanlış hesap ortadadır. Hükümet, bahsettiğiniz kredikartlı alışverişlere ilişkin olarak bir iadeyi düşünmez çünkü zaten kredi kartıyla yapılan alışverişler belgelendiriliyor. Asıl sorun kredi kartı haricinde yapılan alışverişlerden kaynaklanıyor. Bu arada memurların 2007 yılına ait almaları gereken vergi iadeleri bir şekilde iç edilmiştir. Hiç kimse kör değildir. Sevgi ve saygılarımla...

kartal0634 
 28.09.2007 2:41
Cevap :
Merhaba, kredi kartı veya banka kartı ile yapılan alışverişler belgeleniyor. O konuda haklısınız, ancak kartla yapılan alışverişe vergi iadesi ödenirse kartlı alışveriş, özellikle banka kartı ile olana ilgi artar, bu da dolaylı olarak kayıtlı ekonomi konusunda ciddi bir adım atılmasını sağlar. Ücretli kesim bankadan cebine nakit almak yerine bankada tutup kartla harcamayı tercih eder. Saygılarımla.  05.10.2007 16:50
 

Çok komik bu gün bir kanalda öneri vardı fişlerin üzerinde kazı kazan gibi kazınıp ikramiye çıkan şeyler olsun diye . ))) Yani piyangolu fiş hadi hayırlısı.

sedataydın 
 27.09.2007 23:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2401
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster