Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
8651
 

Yerel seçim anketi: MHP %27

Yerel seçim anketi: MHP %27
 

Gezici Araştırma şirketi Temmuz anketi...


17 Ocak 2013 tarihinde, “Son anket, AKP düşüyor, CHP ve MHP yükselişte” başlıklı değerlendirmeyi sizlere sunmuştum.

Orada, “anketler, yaygın medyada bir tek şartla yayımlanabilir, AKP yükselişteyse, en azından oylarını koruyabiliyorsa!” demiştim.

Nitekim o günden sonra tek-tük anket yayımlandı. Hepsinde AKP’nin yüzde 50 civarındaki oy oranını koruduğu bildirildi.

Gel gelelim, ülkedeki anketler o tek-tük anketlerden ibaret değildi…

Son günlerde internete girip de “seçim anketleri”ni ararsanız, daha evvel AKP’yi 50’lerde gösteren şirketlerin yeni fakat yaygın medyada yayımlanmayan anketlerini de göreceksiniz. Oradaki Konsensüs, Metropol, Sonar gibi, 2011 seçimlerini isabetle bilmiş kuruluşların anketlerindeki ortak yan ne?

AKP’nin düşmekte, hatta erimekte olduğu!

AKP oyları;  Metropol’e göre 35,9, Konsensüs’e göre 33,9, SONAR’a göre 41,1’dir.

x   x   x

En çarpıcı sonuçlar, Gezici Araştırma Şirketi’nin anketinde ortaya çıkmış. 17 Ocak 2013 tarihli yazımızda, yine bu şirketin, o dönemdeki anketini vermiştik. Orada AKP oyları, 45,7 seviyesinde gözüküyordu.

Temmuz, “yerel seçim” araştırmasına göre ise AKP oyları 34,9’a düşmüş gözüküyor. Haddizatında bu rakam, yukarıdaki sonuçlarla da örtüşüyor. İktidar partisinde hızlı bir erimenin olduğu aşikâr!

İktidar yetkilileri, kendileri de sürekli anket yaptırıyorlar. Sonuçlar “iyi” çıktığı vakit, göğüslerini gere gere açıklıyorlar. Son zamanlarda anketlerden hiç bahsetmemeleri, hırçınlıkları, bu sonuçları herkesten iyi bildiklerinden olmasın!

Öte yandan, “yerel seçim” anketindeki en şaşırtıcı sonuç, MHP oylarında… MHP, yüzde 27,4 oy oranıyla ikinci parti konumuna yükselmiş. AKP ise hızla iniyor... Bunda, “çözüm süreci”nde, iktidarın, PKK’ya taviz verdiği algısının etkili olduğu değerlendiriliyor. Hatırlayalım: 2009’daki “Habur süreci”nde de iktidar oylarının 30’lara düştüğü anlaşılmış ve “süreç”ten vazgeçilmişti.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnşallahurrahman,akp eriyip tarihin karanlıklarına gömülecek ve Millete,yüce divanda tek tek hesap verecekler. Bakalım arkalarına aldıkları,kafir abd onlara yardım edebilecekmi. Yaşasın M H P nin tek başına,ama tek başına iktidarı

zatelug  
 28.08.2013 9:24
 

Merhaba İsmail Hakkı bey, AKP nin erimesi oranında MHP nin yükselmesi, o taraftan oyların bu tarafa kaydığının göstergesi olsa gerek. Yani aynı gurubun oyları. Bu ne kadar sevindiricidir bilemeyiz. İnşallah şark kurnazlarının bir oyunu değildir. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 04.08.2013 12:02
 

Bana pek inandırıcı gelmiyor ya zaten benim için fark etmiyor ha AKP ha MHP ya da CHP.

Kerim Korkut 
 02.08.2013 19:14
 

Sayın Başbakan çıkıp millete bağırıp durdukça, bu rakamlar tepesi üstü gidecektir. Buna AKP'nin kendisi engel olamazsa... Yandı gülüm keten helva..!?

Erdal Ceyhan 
 02.08.2013 18:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 4324
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1087
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Anadolu Üniversitesi, AÖF, Uluslar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster