Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '17

 
Kategori
Eğitim
 

YGS'ye geç kalanlar ne olacak?

YGS'ye geç kalanlar ne olacak?
 

 

 

Bu yıl YGS'ye girecek bireylerin, sınav saatinden 15 dakika önce okulda olmaları istendi. Geç kalanların içeri alınmayacağı bildirildi.

Sonuç ise ülkemizin dört bir yanından, sınava geç kalanların yürek burkan görüntüleri oldu. Koca bir yılları yandı. Peki şimdi ne olacak? Gelecek yılı mı bekleyecekler? 

 

Günlük hayatımızda bazı kurallarla yaşarız

Çalışıyorsak iş, öğrenciysek okul belirli bir saatte başlar. Özellikle bazı mesleklerde bu kurallar daha da sıkıdır. Meselâ, havacılıkta.

Uçuşa bir dakika geç kalan bir kabin görevlisi, o uçuşa gidemez. Nöbete kalır.  Bu sebeple pek çok uçuş görevlisi onlara verilen mesai başlangıç saatinden 1 - 2 saat önce havaalanına gider. Olur ya trafik tıkanır, yol kapanır… Her iş günü bunu yaparlar. Çünkü kurallar böyledir.

Lise yıllarımda, sınıf arkadaşım, İstanbul, Moda semtinde olan okulumuza Gebze'den gelirdi. Hiç geç geldiğini hatırlamam. Mezun olduğumuzda okul birincisi olmasına da açıkçası hiç şaşırmamıştım.

 

Sınava girişte tolerans gösterilseydi ne olurdu?

Meselâ, 09:45 ile 09:50 arasında sınava gelenler alınsaydı.

Bu sefer de 09:51’de gelen olacaktı. Yine birileri "1 dakika ile kaçırdım" diyecek ve mağdur olacaktı.

Ben şahsen sınavları sevmiyorum. İnsanların geleceğinin bir sınava bağlanmasını da doğru bulmuyorum. Ancak kabul etmeliyiz ki sınav hayatımızın bir parçası.

YGS konusunda haftalardır medyada ondan önce de okullarda bilgilendirme yapıldı. Sınava hazırlık sadece dersleri çalışmak değildir. Disiplinli ve çok yönlü hazırlanmak gerekir. Bu gibi konular son dakikaya bırakılmamalıdır. Üniversite okumak isteyen bir bireyin, bu disiplini kazanmış olması gerekir. Genç, henüz bu disiplinde değilse ailenin onu desteklemesi, yol göstermesi lazımdır..

Çeşitli şansızlıklar yaşayarak geç kalmış kişiler de olabilir. Hayatın, bin bir türlü hâli var ama bu kadar önemli bir sınava son dakika gelmek başlı başına yanlıştır. 

Eğer bu gençler için bir çözüm üretilmez  ise bu yıl onların sınav sonuçları "Bir müsibet bin nasihatten iyidir." olacaktır.

 

Serap Torun / Gazeteci

Twitter: https://twitter.com/seraptorun73

Web   : www.kidsgourmet.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Serap Hanım, Önemli bir yaraya parmak basmışsınız. Bu kadar çok katılanın olduğu ve öğrenciler bakımından bu kadar çok önemli bir sınavda geçmişte on beş dakika gelenler bile alınırken birden bire sınavın başlama saatinden on beş dakika önce kapıları kapatmanın acı sonuçları olacağı yetkililer tarafından önceden bilinmeliydi. Toplu ulaşımda zorlukların bulunduğu yerler de var. Resmen çok yazık oldu çocuklara.

Şahbettin Uluat 
 13.03.2017 22:09
Cevap :
Teşekkür ederim. Umarım yetkililer uygun bir çözüm bulurlar. Ben de çok üzüldüm gençlerin durumuna.  14.03.2017 2:47
 

Trafiğin, yolların bu denli kötü olduğu ve son derece stresli günler geçiren Türkiye toplumunda yaşayan insanların uykularının kaçması ve de geç kalmaları da olağan bir durum olsa gerek. Özellikle büyük şehirler sınav için ulaşım için ciddi bir sorun. Umarız bir çözüm yolu bulunabilir. Ancak geç kalmak bizim milli bir sorunumuz olduğundan geç, bazen erken bile olabiliyor.

ilhan Aydın 
 13.03.2017 20:20
Cevap :
Geç kalmalarının pek çok sebebi olmuş olabilir. Dediğiniz gibi çok disiplinli yaşayan bir toplum olduğumuz da söylenemez. Belki de artık biraz daha kurallı ve disiplinli yaşamaya başlamalıyız. Gençlerin bu yıl yaşadıkları duruma bir çözüm bulunmasını ben de herkes gibi temenni ediyorum.   14.03.2017 2:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 269
Kayıt tarihi
: 22.12.14
 
 

Kids&Gourmet Dergisi Yayın Yönetmeni. Gazeteci - Konuşmacı  www.kidsgourmet.com.tr Twitter    : s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster