Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '14

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
750
 

Yıkılan Fikirtepe, Kaçış dizisine plato oldu.

Yıkılan Fikirtepe, Kaçış dizisine plato oldu.
 

İki gün önce Kentsel Dönüşüm kapsamında Bağdat Caddesinde yaşanan inşaat kaousunu ve sorunlarını anlatan bir yazı yazdım. İki gündür telefonum susmuyor ve sürekli mesaj alıyorum. Meğer ne çok mağdur varmış bu konuda.Ben kendimi yalnız zannediyordum.

Ben Bağdat Caddesindeki yıkımlar ve inşaat kararlarındaki sorunlar sebebiyle kahırlanırken bu sabah günlük gazetelerden birinde okuduğum bir haber kahkahalarla gülmeme sebep oldu.

Neydi beni bu kadar güldüren haber, bunu sizinle paylaşmak istiyorum bu yazımda.

Kadiköy Fikirtepe Mahallesinde 5000 ev Kentsel dönüşüm Projesi kapsamında yıkılmış.Bu evlerden bir kısmı da sahipleri tarafından boşaltılmış ve bu boş, metruk evler evsizlerin barınağı haline gelmiş ve bu durum çevre için büyük tehlike arzediyormuş.

Evler boşaltılmış, bir kısmı yıkılmış ama İmar Planlarındaki belirsizlik sebebiyle inşaatlar bir türlü başlayamamış.Bu durumda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgeyi afet alanı ilan etmiş ve Fikirtepe'de yeni planlar askıya çıkmış.

Her konudan fikir üreten çıkan ülkem insanı bu konudan da bir olay üretmiş ve bu afet alanı doğal film platosu haline getirilmiş.Bu fırsatı kaçırmak istemeyen film yapımcıları gerekli izinleri alarak boşaltılmış binalarda patlama sahnelerini çekmeye başlamışlar.

Mahellede son çekilen film Suriye'da yaşanan iç savaşı anlatan Kaçış filmi imiş. Kurtlar Vadisi Pusu da burada çekilen dizilerden. Düşünebiliyormusunuz İstanbul'un orta yerinde Suriye'de iç savaş çekiliyor. Yani Fikirtepe o derece kötü durumda.

Filmciler bu çekimler içinde oldukça yüksek ücretler ödüyorlarmış.

Bu arada evlerini boşaltan ev sahipleri inşaatçılardan aldıkları 1000 er lira kira ile başka mahallelerde evlerinin yapılmasını bekliyorlarmış.

Olaylar bu şekilde gider, inşaatlar bir an önce başlamazsa bir süre sonra inşaatı yapamayan, fakat ev sahiplerine aylık kira ödemek zorunda kalan inşaatçılar iflas edecek. Onlar iflas edince kiralarını alamayan, evlerinden de olan ev sahipleri orta kalacak.

Sanırım o zaman filmciler Victor Hugo'nun ünlü 5 ciltlik Sefiller Romanını dizi yapar ve burada çekerler.

Bizim durumumuzdan daha vahim olan bu gelişmeyi okuyunca halime şükrettim. Bizler Bağdat Caddesinde henüz afet bölgesi olmadık ve film çekilmiyor. Umarım bizim buralar da afet bölgesi haline gelmez. Artık hangi dizi çekilir buralarda bilmiyorum.

Umarım şakası bile kötü olan bu olaylar en kısa zamanda neticelenir ve ülkemin en gelişmiş şehri olan İstanbul şantiye bölgesi, savaş alanı hüviyetinden çıkar ve eski mamur şekline kavuşur.

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biri almış eline fırçayı karamizah yapıyor sanki etrafındaki şaşkın bakışlara aldırmadan. Allah'ım. Kullarını bu çılgınların elinden kurtar demek geliyor içimden ama o da seyrediyor sanki... Elinize sağlık.

Ayrıntıda gezinmek 
 11.01.2014 1:52
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkürler. Evet yaşamımız kara mizaha döndü bir takım kişiler sayesinde. Yazılarınızda başarılar dilerim. Saygılarımla  11.01.2014 12:57
 

İstanbul EĞİTİM Enstitüsü BU MAHALLEDE İDİ 69 YILINDA ORADAN MEZUN OLDUM, EŞİM DE... Aradan kaç yıl geçti bir hesaplayın bu ekim ayında Bayramın ikinci günü hava alanından arandıktan ve arkadaşımızın evinde yemek yedikten sonra bizi o bölgeye götürdü. Şimdi fen lisesi anılarımızı tazeledik, resimler çektik. Bu YAZINIZLA ANILARIM YİNE CANLANDI... ADADAN SEVGİLER. [ T.V de oranın durumunu seyrettik.]

Göksel47 
 08.01.2014 19:19
Cevap :
Sevgili Göksel Hanım, Size anılarınızı tazelettiğim için mutlu oldum ama daha neşeli, olumlu bir yazı ile tazeletmek isterdim. Sevgi ve selamlarımla  09.01.2014 11:14
 

Sevgili Kardeşim, her yer İstanbul'da maalesef şantiye'ye döndü. Yakında sizin oralara da gelir. Rant yarışları aldı başını gidiyor.Selam ve sevgilerimle öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 08.01.2014 16:24
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım bizim buralara geldiler zaten. Birinci yazım Bağdat Caddesinde neler oluyor adlı yazım bizim buraları anlatıyordu ne yazık ki. biz de apartımanımız da bu sorunların içindeyiz. Bakalım neler olacak. Pek iyi şeyler olmayacağı kesin.Sevgi ve saygılarımla.  08.01.2014 16:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1032
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster