Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
764
 

Yirmi yaşında çocuk olmak !

Yirmi yaşında çocuk olmak !
 

Başlığa bakınca felsefik bir yazı zannetmeyin. Haberleri sizde benim gibi kaygıyla okuyorsanız eğer, düşünmemiz gerekmiyor mu artık ? Neyi mi ? Neyi olduğunu bilmiyorsanız, zaten kaygı verecek bir durum yok demektir. Bugünkü gazeteleri açtığınızda, şöyle bir başlık görmediniz mi ?

Çocuk Bayramı'nda 20 yaşında başkan !

Bu görüntüyü daha önceki senelerde de görmediniz mi ? Bir filmin tekrarı gibi gelmiyor mu size ? Bunun arkasında planlı bir düşüncenin yattığını tahmin etmiyor musunuz ? O zaman kaygılanmanıza gerek yok demektir.

Yirmili yaşlarda bir adamın (çünkü hem fiziksel, hem beyinsel hem de kimliksel olarak bu yaşta bir insan adamdır artık), 23 Nisan çocuk bayramı dolayısı ile, ülkemizde gelenek olduğu üzere, stratejik konumu itibari ile çok önemli bir mevki olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı koltuğuna "geleceğin başkanı" sıfatı ile bir günlüğüne oturacak. Geçtiğimiz yıl bu koltuğa oturan "delikanlıyı" gördünüz değil mi ? Buna çocuk, bu tipte insanların kutladığı bayrama "çocuk bayramı " diyebilir misiniz ? Koltuğa oturanlara de gelenek olduğu üzere " geleceğin başkanları, başbakanları, bakanları, vekilleri vs.." diyebilir misiniz. Sade bir vatandaş olarak bunları elbette söyleyebilirsiniz ama gelenek nasıldı bizim alışık olduğumuz, ilkokul hatta ortaokul çağındaki "çocukların" bazı okullardan seçilerek getirilip yada davet edilip bu koltuklara "1 (bir) günlüğüne simgesel ve temsili olarak oturtulmasıydı. Benim yaşlarımdaki insanlar en azından böyle hatırlar. Ama şu son yıllarda görüyoruz ki, bu gelenek farklı bir yöne çekilmekte. Siz bir kaç "çocuk bayramı" dönemidir, o koltuklara oturtulanlara "çocuk" diyebilir misiniz ? Eğer diyorsanız ki, gülerim ben size..

Haberin detayına bir bakalım :

" TBMM İçtüzüğü uyarınca "en yaşlı üye" sıfatıyla TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın makamına oturtacağı isim de Devrek Anadolu İmam Hatip Lisesi (İHL) öğrencisi Muhammet Döngel olarak belirlendi. Döngel'in yanı sıra Adıyaman, Ankara, Erzincan, Konya ve Malatya'dan gelen temsilcilerin de "İHL öğrencisi " olduğu anlaşıldı. Döngel, yükseköğrenimini tamamladıktan sonra milletvekili olup Meclis'te ülkesinin sorunlarını çözüme kavuşturmayı ve iyi bir hukukçu olmayı
hedefliyor. İHL öğrencileri, ilköğretim sonrası genelde hafızlık kursunu tamamladıktan sonra okula devam ettiği için, diğer lise öğrencilerine göre daha büyük oluyor. "

Tabiki meclise gelecek başka öğrenciler de var. Peki bu öğrenciler nasıl seçiliyor?

TBMM'ye gelecek il başkanlarının seçim süreci, bir öğretmenin rehberliğinde üç öğrenciden kurulan sandık kurulları aracılığıyla, tüm ilk ve ortaöğretim okullarında "gizli oylama yapılmasıyla" başlıyor. Bu seçimlerle saptanan şube temsilcilerinin içlerinden belirlediği birer öğrencinin katılımıyla okul meclisi oluşuyor. Okul meclisleri, kasımın ilk haftasında toplanarak ilçe temsilcilerini seçiyor. İlçe temsilcilerinin katılımıyla il öğrenci meclisleri meydana geliyor. İlçe temsilcileri il öğrenci meclisine seçilirken, son sözü söyleme yetkisi ilçe milli eğitim müdürleri veya onların belirlediği şube müdürlerinde oluyor. İl öğrenci meclisinde belirlenen öğrenciler de il temsilcisi olarak TBMM'ye gidiyor !..

Şimdi yukarıdaki paragrafa bir göz atın. Çift tırnak içindeki anlatım nasıl ? Gizli oylama yapılmasıyla .... Yani bu öğrenciler, belirlenen komisyonun gizli oylamasıyla seçiliyormuş. Bu seçimlerde öğrencilerin yaşlarına bakılmıyor galiba. Olagelmiş geleneksel değerlerimiz pek değerlendirilmiyor galiba. İşin bir de diğer ilginç yanı da sayın Arınç'ın makamına oturacak delikanlı gibi başka IHL'li olması ilginç. Başka ilginç bir bilgi yada bulgu daha ister misiniz ? Gizli seçimlerle seçilen bu öğrenciler, nedense bir kaç dönemdir İHL kökenli oluyor.

Ülkede hızlı bir kutuplaşmanın değişik bir örneğini görmediniz mi ? Siz hala kaygılı değil misiniz ? O zaman bu yazı ve haberleri okumanıza da gerek yok !..

Bunun adı demokrasi mi ? Laiklik mi ? zaman biri de bana anti-demokrasiyi ve laiklik olmamayı anlatsın. Ha bir de teokrasiyi bilenleriniz varsa, bir-iki kelam yorum da yaparsa bilgilenmiş oluruz..

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güler misiniz, ağlar mısınız. Resmen insanın gözününe sokuluyor riyakarlık ve içten pazarlık denilen sinsilik. Allah sonumuzu hayretsin! Elinize sağlık Tansel Bey. Saygılar...

Nazan Adıgüzel Köseoğlu 
 15.03.2007 10:07
Cevap :
Kör gözüne sokar gibi değil mi ? Teşekkür ederim.. Sevgiler  15.03.2007 10:57
 

Bir koku geliyor sanki... İmam Hatip Lisesi 20 yaşında adam...(askerlik çağı gelmiş) Bir garip "kadrolaşma" ve bunun sonucu olarak "seçim" ben mi çok şüpheci düşünüyorum yoksa haklı mıyım?

cac 
 13.03.2007 20:34
Cevap :
Aldığınız kokuyu ben de aldığım için böyle bir yazı yazdım. Anlatmak istediğimde buydu. Anlayan birilerinin olması çok güzel.. İnşallah başkaları da anlar.. Selamlar..  14.03.2007 11:00
 

NUSAYBİN DE EĞİTİM KATLİAMI Okulumuz Mardin iline bağlı Nusaybin ilçesinde bulunmaktadır. İlçemizin nüfusu yüz bini geçmiştir. İilçemizin tek lisesi var. Bu lisede dört bin öğrenci öğrenim görmektedir. Sınıflarımız 60 ile 70 öğrenci mevcutludur. Okulumuzda eğitim zor şartlarda yapılmakta, yeni bir lisenin açılması için girişimde bulunduk ama bir sonuç alamadık. Okulumuzda ideal bir eğitim veremiyoruz. Bu sene ÖSS'deki başarımız bu eksikliklerden ötürü düştü. Bunun yanında üç farklı okulun binasını kullanıyoruz. Öğretmenler ve öğrenciler bu konuda çok sıkıntı yaşıyor. Kış mevsiminin gelmesiyle okulumuzun bir de ısınma problemiyle karşılaşıyoruz. Elektirik kesintisinden dolayı sınıflarımız ısınamıyor. Öğrencilerimiz soğuk havada titireyerek zor şartlarda eğitim almaya çalışıyor. Yağmur yağınca okul yolumuz çamurdan geçilmiyor. Acilen yeni bir lisenin açılması şart.Yeni bir lisenin açılması için duyarlı tüm insanları göreve çağırıyoruz.

mehmet can 
 13.03.2007 18:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2463
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster