Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
59531
 

Yok olduğunda değil varken değeri bilinmeli!

Yok olduğunda değil varken değeri bilinmeli!
 

Sahip olduğu nice değerli şeyleri yitirince anlıyor insanoğlu. Elindeyken varlığına alışmıştır, hiç gitmeyecek gibidir, hiç kaybetmeyecek gibi sanır üzerine titremez, kıymet vermez. Ne zaman ki onu yitirir, kaybı çok önemli olur, o zaman kıymetini değerini anlar.

Hayatımızdaki sevgili insanların değerini onları kaybedince anlarız da yaşarlarken onları ne kadar çok sevdiğimizi söylemeye çekiniriz. Anne babamızın kıymetini, aslında bizim için ne kadar kıymetli olduklarını onlar öldükten sonra anlarız da yaşarlarken yanlarında olmaktan imtina ederiz. Sevdiğimiz insanın kıymetini onu kaybettikten ya da ayrıldıktan sonra anlarız da birlikteyken sık sık sevgi sözcükleri üretmeyiz. Arkadaşlarımızın dostlarımızın kıymetini, onları kaybettikten, arkadaşlık dostluk bittikten sonra anlarız da zamanında bu dostluğun bozulmaması için gayret göstermeyiz. Sağlığımız bozulduktan sonra değerini, hasta olunca ya da hastaneye düşünce anlarız da sağlıklıyken tedbirini almayız. İşimizin değerini işsiz kalınca anlarız ama içindeyken beğenmez daha iyi iş imkânları peşinde hayaller kurarız.

Neden, onları kaybetmemek için yeterli özeni zamanında göstermeyiz? Neden iş işten geçtikten sonra hep pişmanlıklar yaşarız?

Neden sevginin değeri sevgisiz kalınca anlaşılır, değerini anlamak için neden önce sıkı bir üzülmek gerekir?

Elbirliği ile yok etmeye çalıştığımız bu dünyanın değerini doğa elimizden tamamen gidince mi anlayacağız? Ne zaman doğaya kıymet vereceğiz?

Savaşlarla yerle bir ettiğimiz dünyada barış elimizden gidince mi değeri anlaşılacak?

Var iken hissettiğimiz bir dosta sarılışın değeri neden o gidince hep tenimizde kalır? Ona sahipken empatisini kuramadığımız düşünceler o gidince neden hep beynimizde kalır da yitirildikten veya örselendikten sonra anıları kazıdıkça değeri artar?

Elimizdekilerin ve sahip olduklarımızın kıymetini onlar elimizdeyken bir türlü anlamayız da sanki bunlar bizim elimizde sonsuz olarak kalacaklar, hiçbir zaman kaybolmayacaklar, bitmeyecekler ve gitmeyecekler gibi düşünürüz.

Neden, onların da bir gün olup elimizden çıkabileceklerini hiç düşünmeyiz?

Neden, elimizde iken ne kadar kıymetli olduklarının hesabını hiç yapmayız?

Neden, elimizdekilerin kıymetini bilmek varken, elimizde iken farkına varmadığımız, kıymetini bilemediğimiz nice özel şahsiyet ölünce kıymeti artıverir?

Sahip olduklarımızın kıymetini anlamak için illa onların elimizden çıkması ve onları kaybetmemiz mi gerekir?

Hep böyle olmuştur. Yaşarken isminden bahsedilmeyen, anılmayan, konuşulmayan, merak edilmeyen nice sanatçı ölümünden sonra ne kadar değerli olduğu yazılır durur. Her yerde onun parçaları çalınır, sosyal medyada şarkıları paylaşılır. Baş sağlığı dilekleri havada uçuşur. Türkü lafından nefret eden insanlar birdenbire türkü sever olurlar da bir iki bildiği türküsünü mırıldanırlar.

Neden varlığın kıymetini anlamak için yokluğu tatmak gerekir?

Büyük usta Neşet Ertaş’ın deyişiyle sormak lazım o zaman. “Neredeydin sen”


Şükran Demirtaş 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haklısınız Şükran Hanım, bir şeyin değerini varken bilmiyoruz, elimizden uçup gidince ne kadar değerliymiş diyoruz. İnsanlar da, sanatçılar da öyle. Bu biraz da herkesin kendi geçim telaşında olmasından kaynaklanıyor galiba. Selam ve saygılarımla...

S Zobu 
 26.01.2013 12:41
Cevap :
Belki geçim telaşından Suat Bey, belki sevgimizi göstermeye utanırız, belki ihmal ederiz. Neden varlığın kıymetini bilmek için yokluğu tatmak gerekir? O neyse işte elimizdeyken değerini bilsek ne iyi olurdu. Teşekkürler, selamlar, saygılar...  26.01.2013 22:31
 

Ellerinize emeğinize sağlık Şükran hanımcığım; Ne yazık ki bu vazgeçemediğimiz bir eksiğimiz öyle yada böyle hepimizin hayatında yeri vardır. Keşke olmasa keşke gözü görse, kulağı duysa, bedeni ve yüreği hissedebilse yakın uzak herkesin yaşarken, ardından söylenenleri, yapılanları!..Sevgilerimle MERAK içimde bir merak öyle bir merak ki ölümümden bir ay sonra bir güncük yaşamak dostu düşmanı suç üstü yakalamak. AZİZ NESİN

Cemile Torun 
 27.09.2012 21:58
Cevap :
Ne güzel bir sözünü bulup eklemişsiniz Azil Nesin'in. Ne kadar güzel anlatmış usta, bayıldım valla. Cahit Sıtkı'nın dediği gibi bir namazlık saltanat yaşanıyor o musalla taşında. Teşekkür ederim bu güzel yorum için arkadaşım. Sevgilermel...  28.09.2012 10:49
 

Çok haklısınız...Sevdiklerimizin değerini ancak onları kaybedince anlıyoruz. Bir sözümüz var "kör ölünce badem gözlü olurmuş" yazınız biraz da bu sözü doğrular nitelikte olmuş.Yüreğinize sağlık..

Hanife MERT 
 27.09.2012 8:29
Cevap :
Hanife Hanım merhabalar, hoşgeldiniz sayfama. Güzel yorumunuz ve katkınız için teşekkür ediyorum. Varlığın değerini anlamak için yokluğu beklememek gerekir. Selamlar ve sevgilerle...  27.09.2012 13:02
 

Canım benim, ne yazık ki bu insanın doğasında var!Çok önemli bir konuyu, çok isabetli sözlerle dile getirmişsin. Ne biz kıymet biliyoruz çoğu kez, ne de kıymetimiz biliniyor yaşarken. Hatta kıymetli değerlerimize bile sahip çıkamayacak kadar aciziz. İtibarsızlaştırıldıkların da bile sesimiz çıkmıyor. Öyle şaşkın, öyle duyarsız baka kalıyoruz. Aciz... Sevgilerimle canım sevgilerimle. Bir minicik sevgi sözcüğü bile mutlu etmeye yetiyor aslında! Kocaman sevgilerimle canım arkadaşım.

Ay Şen 
 26.09.2012 22:21
Cevap :
Varlığın kıymetini bilmek için yokluğu tatmak neden can dostum. Elimizden gidince mi anlaşılacak hep değerler. Bir zamanlar şikayet ettiklerimizi bile arar olduk bugün. Kavga dövüş içinde eskiyi barış dolu günleri de arar olduk. Biz sustukça bir bir gidiyorlar elimizden arkalarından bakakalıyoruz. Sanatçılarımız da aynı. Gidince kıymeti anlaşılıyor. Sevgilerimle canım dostum, tüm sevgimle.  26.09.2012 23:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2998
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster