Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '17

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
644
 

Yörükler dünyasına bir bakış (5)

Yörükler dünyasına bir bakış (5)
 

Yörüklerde Yaşam: 

Yörüklerin yaşamları yaylak ve kışlaklarda geçer. Onlar hayvancılıkla uğraşırlar. Geçimleri bu yoldadır. Kaynaklarının temeli hayvancılıktır. İçinde barındıkları keçe kara koyun yününden, kara çadırları Keçi kılından yapılmıştır. Bunlar Yörük kadınları tarafından yapılır. Yine koyun, keçi sütlerinden yoğurt, kaymak, tereyağı, peynir elde edilir. Yiyecekleri bunlarla birlikte et, bulgur, ot yemekleri, ve süte dayalı yemeklerdir. Daha çok hayvansal gıdalarla beslenirler. Yine çevrelerinde kurulan pazarlarda koyun, keçi, tokluk, oğlak ve erkek kuzuları satıp bol para kazanırlar. Pazarlarda başka ihtiyaçlarını temin ederler. Onların gözleri, gönülleri toktur.

Pazar Yörükler için çok önemlidir,  Bu pazarlarda uzaktan, yakından dostlarını, arkadaşlarını ve yakınlarını görürler. Yine askerdeki, uzaktaki yakınlarından gelen mektupları alırlar. Mektupları belli Yörü ğün, karaçadır adresi yoktur. İlçe ve kasabalarda belli yerlerde (  bir dükkân veya bir Esnafın yerini adres olarak gösterirler.) Bakkal veya toptancı gibi alışveriş merkezlerinde mektup yerleri vardır. Mektuplar hep bir yerde  toplanır. Yörükler kışlağa indiğinde çocuklarını onlara en yakın köy veya kasaba okullarına gönderirler. 

Bundan dolayı çocukları zor günlerde okurlar. Oturdukları yerleri sürekli değişken olduğu için seçimlerde oy kullanmaları da zordur. Ancak vatan borcu olarak çocuklarını askere gönderirler. Yörükler bayrağına, vatanına ve milletine saygılı insanlardır. Her Karaçadırın mutlaka bir al bayrağı vardır. Bayramlarda ve düğünlerde bu bayraklar Karaçadırın kapısının önünde gururla dikilir ve dalgalanır. Askere gidenler ve dönenler için kurbanlar kesilir ve konukomşuya dağıtılır. (  1 )

1-  Bu bölümde değerli folklorcu dostum Musa Seyirci’nin( 1951- 02.06.2011)

 “ Batı Akdeniz Bölgesi Yörükleri / Der Yayınları- İstanbul,2000.s,262”  adlı kitabından yararlanmıştır. Musa Seyirciyi rahmetle ve saygıyla anıyorum.

(  Bak: Milliyet Blog: Abdülkadir Güler, 01 Temmuz 2011 )

 

                   

Abdülkadir  GÜLER 

02.06.2017-  SÖKE 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Abdülkadir Güler; Yürekler hakkında derince araştırma sonucu yazınızı okudum.Aynen katılıyorum.Ayrıca yörükler heliyi, yalanı, talanı,dolanı, haksızlığı da sevmezler.aygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 11.06.2017 13:23
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey Hocam, Yörüklerle ilgili birçok kitaplar okudum. Özellikle Prof.Dr. Mehmet Eröz , Antalyalı öğretmen folklorcu yazar Musa Seyirci ve Türk Folkloru Araştırma dergisi ve Milli Kültür gibi dergileri tarayıp bir şeyler yazdım. Bunlardan başka bir de Isparta yöresinde yaşayan HONAMLI YÖRÜKLERİ vardır. Onları da incelemek istiyorum. İlginize sonsuz teşekkürler efendim. Ayrıca bugün Babalar Günü'dür, Babalar Gününüzü de kutluyor, daha nice sağlık dolu yıllar diliyorum. Selam ve sevgilerimle...  11.06.2017 18:41
 

Onlar ki zorluklara dayanıklıdırlar,ekmeklerini alın terinden çıkarırlar,kötülük nedir bilmezler.Vatanına ve bayrağına saygılılar.Gözleri harama ilişmeyenlerdir.İyi ve güzel,temiz gönüllülerdir...Selam ve saygılarımla dostum.

Abbas Oğuz 
 09.06.2017 11:08
Cevap :
Merhaba aziz dostum, Anadolu 'yu adım adım gezen,dolaşan namuslu ve arlı temiz insanlardır, ayrıca konukseverdirler. Onların ekmeği yenir ve çayları , kahveleri içilir. Benim de Diyarbakır Kardadağ ve Siverek'te Karakecilerden yakınlarım vardır. Geleneklerimize ve adetlerimize bağlı insanlardır. Obalarında Türk bayrakları vardır. İlginize teşekkürler, selam ve sağlı dileklerimle.   09.06.2017 18:58
 

Meslektaşım,belge niteliğinde kalıcı bir yazı.Selam ve sevgilerimle.

Hüseyin Başdoğan 
 04.06.2017 12:05
Cevap :
Merhaba Hüseyin bey, aziz meslektaşım,sayfa hoş geldiniz ve değerli yorumunuz için teşekkürler. Selamlar.   04.06.2017 13:37
 

Sayın Hocam! Yörük kızları da güzel oluyor.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 03.06.2017 9:00
Cevap :
Merhaba Nahide Hanım can öğretmenim, vefalı Hocam, vallahi size hayranım. Her yazıma bir yorum gönderiyorsunuz. Dikkatli vefalı bir insansınız. Sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Askerce selamlıyorum. Yüreğinize sağlık...  03.06.2017 11:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2165
Toplam yorum
: 4754
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 822
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster