Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '21

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
124
 

Zorluk Zirvede Kalabilmektir

Zorluk zirveye çıkmak değil, çıktığın zirve de kalıcı olabilmektir.
 
Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40'a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birisini yapması gerekir. Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir. (Alıntı)
 
Hayat bana aynaya baktığımda gördüğüme ve başımı yukarı kaldırıp göremediğime güvenmeyi öğretti. Nerede yaşama başladığın değil, nereye uzandığın önemli. Kaç yüreğe değdiği yüreğinin. İnsansın her şeyden önce. Acı ile harmanlanıp, sevda ile beslenip, gözyaşı ile ölüyorsun. Varlığının vaktinde yokluğunu düşünmeden tüketiyorsun. Kendi kanatlarınla uçmayı bilirsen açık denizler de manzara seyredersin yoksa başkalarının sandalında kürek çekersin. Her hatasını insanın kendisi düzeltme şansına sahiptir, kimse kimsenin hatasını düzeltemez. Bir bilgeyse sadece farkındalığını arttırabilir buda nezakette olabilir, bunun dışında cahillik ve yobazlıkla, dedikodu ve bencillikle yapılan her şey nefret kazandırır. Aslında zorluk zirveye çıkmak değil. Asıl zorluk çıktığın zirvede kalıcı olabilmektir. 
 
Kendi yaşamımızda sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız. Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız. Ancak geçmişin gereksiz safhasından kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlardan tam olarak yararlanabiliriz. 
 
Yaşam gailesi insanların ruhlarını hapsediyor. Farkındalık eleği asmaya yaklaştığımız da oluyor. Tabii yaşam gailesi soyut bir kavram. Tıpkı trafik canavarı gibi. Ne yaparsa, insan kendine yapar sonuçta. Objektif ve dürüstçe. Bunu yapamayan aynaya bakmasın hiç. Ve bir gün bu hikaye elbette bitecektir. Kimsenin kuşkusu olmasın. Sevgi nedensiz olabilse de, saygı haklı temel ister.
 
HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 750
Toplam yorum
: 251
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 562
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster