Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1052
 

''Ada vapuru yandan çarklı'' Büyükada çok caf caflı

''Ada vapuru yandan çarklı'' Büyükada çok caf caflı
 

Hani, insanın yaşama dair ve yaşamı süresi içerisinde gerçekleşmesini çok istediği, belki de gerçekleşmesinin olanaksızlığını bildiği halde, düşlediği ve kurduğu hayalleri vardır ya! Sadece kendine ait olan ve kimselere de zararı dokunmayan hayalleri. 

Gerçekleştiği zaman da mutlu olacağına inandığı hayalleri. 

An bu an işte! 

Büyükada’ya gitmek ve bu muhteşem adanın, Marmara’nın büyüsüne kapılmak, havasını solumak da! AH! Hayal dünyamın içinde önemli bir yer tutmakta idi. 

‘’Dudaktan Kalbe’’ dizisini izlediğim dönemlerde, diziden ziyade dizinin çekildiği mekânları izlemiş ve bir gün bu yerleri görebilmeyi canı gönülden istemiş ve dilemiştim açıkçası. 

Sema Şener arkadaşım 18-19 Haziran’da MB yazarlarının Büyükada’da geleneksel Toplantılarının 3.sünü yapmayı planladığını söylediğinde nasıl sevindim, nasıl sevindim anlatamam. 

Heyhat! Dileklerimin gerçekleşmesi bu an işte! Hem MB’nin 3. Geleneksel Büyükada toplantısına katılmak, hem de Büyükada’yı görmek. 

Daha ne isteyeyim ki! 

‘’Bir taşla iki kuş vurmak’’ başkaca tanımı var mı ki? 

Her ne kadar; Hayal kurmam zaman zaman eleştirilse de! Ben kendimi ve hayallerimi dar kalıplar içerisine sokma taraftarı değilim. 

Dileğim ve inancım şudur ki; Hayallerimiz ve HAYALLERİNİZ eksik olmasın, hiçbir zaman. 

‘’İnsanoğlu, hayal pilavı yediği sürece, hayatın zorluklarına katlanma gücü bulur kendinde ve mücadele azmini tutar elinde. ’’ Demiş atalarımız. 

Kim demiş? Bilmiyorum! Ancak! Doğru söylemiş. 

Gelelim sadede; Kadıköy’den çıktık yola, dilimizde ‘’Ada vapuru yandan Çarklı’’ şarkısının nağmeleri. 

Ada vapurunun güzergâhı, sırası ile Kınalı, Burgaz ve Heybeliada’dan, Büyükada’ya varış. İskeleden tekne ile Dil Burnu’nun ardındaki Yörük Ali tesislerine ulaşmanın heyecanı. 

Görüntü muhteşem! Denizin çam ormanları ile bütünleştiği dingin, daha doğrusu uyuyan su misali bir koy Yörük Ali Koyu ve burada aynı isimle kurulu tesisler. Aman! İstanbul buraya mı akın etmiş ne? Çam ağaçlarının ve mis gibi çam kokularının arasına kurulmuş bungalovlar, plaj ve gazino, görüntü harika. Martılar deseniz çığlık çığlığa, şarkı mı söylemekteler? Ya da nağme mi yapmaktalar birbirlerine? 

Bu organizasyonu gerçekleştiren ve biz MB yazarlarının bir araya gelmesini düzenleyen, gönül dostumuz, özverili arkadaşımız Sema Şener’e gösterdiği candan arkadaşlığı ve emekleri için teşekkürlerimi sunmayı borç bilirim. İyi ki varsın arkadaşım ve iyi ki varsınız arkadaşlarım ve İyi ki varsın MB. 

Hoş sohbet, derin mi derin muhabbet ve büyük bir uyum içerisinde, birlikte yaşadığımız, güzellikleri, dostluğun dayanılmaz mükemmelliğini paylaştığımız iki gün. Bu zaman zarfında birçok MB yazarı arkadaşlarımız varlıkları ile toplantıya değer kattılar. 

Tanıştık, hem MB’yi, hem de yazar arkadaşların paylaşımlarının nitelik ve nicelikleri konusunda, etik kuralları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 

Bu arada, kimin ya da kimlerin gizli editör olabileceği düştü akıllara, her ne kadar böyle bir olasılığın, zayıf bir ihtimal olduğu kanaatine varılsa da! Eh aklımızda soru işaretleri de kalmadı değil hani! 

Kim bilir? 

Ayrıca, Serhatt arkadaşımıza yeni yerleşeceği Foça’da ailesi ve sevdikleri ile mutlu bir yaşam sürmesi dileklerimizi ilettik. Meğer! MB’den aldığı telif ücretlerini, biriktirmiş de onlarla taşınacakmış Foça’ya. Bravo!!!! İyi fikir!!! Miktarını sorsak da beyan etmedi ısrarlara rağmen!!! 

Mutlu ve sevinçli bir halde, yeni birlikteliklere yol almak adına, sevgi ile vedalaştık. 

Yollar uzak, yollar yakın,  

Yollar uzak, gönüller yakın,  

MB’de bulunduğumdan mutluyum inanın,  

HA! Kızmayın sakın! 

Her daim de sözümün ardındayım,  

Aile kavramının artık mecazi olduğunu anlayın! 

Birlik ve bütünlük sağlamanın her dem ısrarındayım. 

 

Ayşen Arslangiray Kura 

 

20.06.2011/İstanbul 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hem güzel güzel anlatmışsın, hem de harika reimler çekmişsin... Bu resimleri sayfanın altına nasıl yerleştiriyorsun, onu anlamadım? Her şey için teşekkürler...Saygılar...

Erdal Ceyhan 
 29.06.2011 21:52
Cevap :
Değerli üstadım, teşekkürler ediyorum. Şimdi önce blog yazısını yazıyorum, yayınlandıktan sonra fotoğrafları galeriye kayıt edip blog yazısı ile ilişkilendiriyorum. Ben de inanınız ki bu konuda acemiyim. Kendi kendime çözmeye çalıştım bunları. Haa unutmadan fotoğrafları önce bilgisayara kaydediyorum. Picasa diye bir program var orada küçültüyorum. Zira kabul olmuyor onu da oğlumun kız arkadaşı öğretti. Hani Ayşen Teyzeyiz ya gençler acıyıp yardım ediyor. saygı ve selamlarım size ve zarif eşinize. Kabul buyurunuz efendimmm.  29.06.2011 22:20
 

Büyükada'da sevgili MB Dostlarıyla, yazar ve okurlarıyla buluşmak, günün sevincini, tadını, mutluluğunu paylaşmak ne güzel olurdu. Olanaklar el vermedi, yeni bir kitap çalışmamın yaşama geçiyor olması, çeşitli uğraşlar bu isteğimi engelledi. Dilerim bir başka zamana siz MB dostlarıyla bu isteğimi gerçekleştirme olanağı bulurum. Bu güzel birlikteliğe imza atan tüm dostlara saygı, sevgiyle...

OĞUZ TÜMBAŞ 
 24.06.2011 23:25
Cevap :
SAYIN ARKADAŞIM, dostlarla gönül paylaşımında bulunduk, keşke siz de olabilse idiniz amma kitap hazırlığında olduğunuzu belirtmişsiniz ne güzel, yayınlandığında haberdar ederseniz inanınız ki çok sevinirim. Başka toplantılarda görüşebilmek dileğim ile selam ve saygılarımı sunuyorum.  25.06.2011 20:18
 

Ayşencim km.lerce uzaktan kalkıp geldin, iyi ki geldin, birlikte çok hoş vakitler geçirdik, paylaştık birbirimizi, güldük, eğlendik... Ne iyi ettik di mi... Bir dahaki paylaşımlarda görüşmek dileğiyle canım...:))

Sema Sener 
 20.06.2011 19:20
Cevap :
Canım arkadaşım, iyi ki gelmişim. Yollar uzak amma gönüller yakın. Seni çok seviyorum. Şahane bir hafta sonu geçirdim sen ve arkadaşlarımla. Hayallerim ha! Hayallerimin gerçekleşmesine vesile olduğun için sana ve MB a minnettarım. İmbat esintileri ile sellukaların kokuları eşliğinde sevgilerimi sunuyorum canım.  21.06.2011 5:17
 

Sema Şener Hanım'ın öncülüğünde yapılan Büyükada toplantısının son saatlerinde aranızda olmak ve sizleri tanımak çok keyifli ve bir o kadar da güzeldi.Bu vesileyle öncelikle Sema Hanım'a ,o güzelim dostluğunuz,yakınlığınız için size ve tanışma şansı yakaladığım Sema Çürük,Özlem,Zeynep,Serhat ve tüm dostlara selam,sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Ümit Emel Pusat 
 20.06.2011 17:31
Cevap :
Ben de sizi tanımış olmaktan son derece mutlu oldum arkadaşım. Çalışmalarınızda başarılar dilerken sevgilerimi sunuyorum.  21.06.2011 5:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 533
Toplam yorum
: 2840
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1363
Kayıt tarihi
: 14.11.10
 
 

Aydoğdu; kızgın güneşinde Ağustos'un, sararmıştı altın sarısı başaklar. Kırlangıçların göç dansın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster