Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '16

 
Kategori
Sosyoloji
 

“Adam” erkek, “insan” diyorsun erkek anlaşılıyor, “kişi” diyorsun ha keza; elbette kadının adı olmaz

“Adam” erkek, “insan” diyorsun erkek anlaşılıyor, “kişi” diyorsun ha keza; elbette kadının adı olmaz
 

Diyorum ki acaba Tanrı kadını sonra mı yarattı; ya da aslında kadın diye bir cins yaratılmadı da biz erkekten kadın mı yaptık?

Dünya kurulduğundan beri insan denen canlı bir dişi bir erkek. Binlerce yıl dişiye(yani kadına) değer verilmedi, yok sayıldı. Sorunun cevabı belki de burada.

Sonuçta her canlının bir adı var, insanın dişisine de bir şey denecekti, “kadın” dediler.

Sonra erkeğe ve kadına ikisine birden “insan” denildi. Ama hayatın içinde değer verilmeyip, yok sayılınca kadın algı olarak “insan” kategorisinin içinden çıktı.

“İnsan” denildiği zaman kadın hiç aklıma gelmiyor, anlayabilmem için illaki “kadın” denilmesi lazım. Hatta bırakın böyle doğrudan söylemeyi “birisi” “birileri” gibi ifadelerde de erkek algılanıyor. “Orada biri var” kadın olup olmadığını anlamak için “Kadın mı?” diye sorarım ama erkek için gerek duymam. Benim suçum değil, böyle bir kültürden geldim.

“İşte AKP’nin kadına verdiği değer: 12 milyon kadının oyunu aldı, sadece bir tek kadına görev verdi” başlıklı bir yazı yazdım. Yani Türkiye’yi yöneten kadro 30 kişiyse 29’u erkek 1’i kadın, demek istedim. Bir tane kadın yazıyı okuyup da bu nasıl şey demedi. Onun için “insan” denildiğinde önce erkek anlaşılıyorsa nedenleri burada aramak lazım.

Erkekler kadını yok sayıyor, kadın da kimliksizliği kabul ediyor. İşin özü budur, bana hiç kimse hikâye okumasın. “İşte AKP’nin kadına verdiği değer: 12 milyon kadının oyunu aldı, sadece bir tek kadına görev verdi” başlığının özeti “kadınlar yapamaz, başaramaz” Ama bu durumu kadınlar önemsemeyince bizim de elimiz kolumuz bağlı kalıyor. Hakkından haberi olmayanın hakkını savunamazsın.

“Kişi” diyoruz yine erkek anlaşılıyor. Sadece ölürken “Hatun kişi niyetine” diyorlar. Kadının birçok adı var; hanım, bayan, hatun, karı…”İnsan” kelimesinin içinde yer almadıktan sonra neye yarar. “kadın” kelimesinin türevleri bunlar. Eski insanı resmetmişler; gorile benzeyen erkek. Eski zamanların Arabistan’ından insan figürleri görüyorsun, hepsi erkek; develer var kadınlar yok, kadının deve kadar değeri yok.

Özellikle “insan” deyince öncelikle “kadın” algılanmayışına itirazlar olabilir. Ben  “insan” deyince “kadın ve erkek birlikte” anlamak istiyorum ama inanın anlayamıyorum. “Kişi” de de durum aynı.

Bu yazıyı sadece Türkiye için yazmıyorum, dünyanın her yerinde durum aynı. Ha belki de bir İsviçreli benim gibi algılamıyordur. O zaman bizim (belki de benim) algımızda/algımda sorun var. Bu durumu nasıl düzeltiriz bilmiyorum. 30 kişilik devlet yönetiminde 1 kadın varsa düzeltemeyiz.

 
Toplam blog
: 6332
: 653
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..