Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3088
 

Elin Beyaz sarayı varken,neden bizim Aksaray'ımız olmasın

 Elin Beyaz sarayı varken,neden bizim Aksaray'ımız olmasın
 

Türkiye'nin üçüncü köşkü, Cumhurbaşkanlığı külliyesi ( Aksaray )


Türkiye'de Cumhurbaşkanları için ilk köşk Camlı köşk ( Müze köşk ) yapıldı. Daha sonra Çankaya köşkü ( Pembe köşk ) Ondan sonra Cumhurbaşkanlığı külliyesi ( Aksaray ) köşkü yapıldı. Cumhurbaşkanlığı sarayı ( Aksaray ) adının külliye olacağı dün açıklandı.

Acaba Camlı köşk ile Çankaya köşkü yapılanca bu kadar eleştiri oldu mu? Neden elin Beyaz Sarayı varken Türkiye'nin Aksaray'ı olmasın. Türkiye'nin ABD den ve İngiltere'den neyi eksik. El Beyaz Sarayları  için bu kadar eleştiri yaptı mı?

Ay Yıldız dururken başka sembol aramak kıyametin kopmasına neden olacaktır. Neden, Ay Yıldız orada duruyor, kıyamet neden kopsun. Milletin armaya değil, karnını sarmaya ihtiyacı vardır. Milletin karnı yeni mi acıktı, Benim bildiğim kadarıyla yıllardır milletin karnı ac.

Sultan var, debdebe var, şaşaa lüksüyle saray var. Eski tarihe göre yapılan Camlı köşk ile Pembe köşkte oturanlar sultan mıydı?

Yok Efendim, Aksaray'ın dogalgaz gideri bu kadarmış, Aksaray'ın proje çizim gideri şu kadarmış, Aksaray'ın bir tek Sultan tuğrası noksanmış, Aksaray'ın kaba inşaatı bu kadar tutmuş.

Türkiye’nin ilk köşkü Camlı köşk ( Müze köşk )

Efendim Aksaray kaçaktır, Atatürk orman çiftliğinde yapılmış. Camlı köşk de başkalarına ait arazide yapılmış. Sözde Bulgurzade Tevfik Efendiden 4 bin 500 liraya satın alındığı söyleniyor ancak savaş nedeniyle bağ, bahçesini terk eden esas Bağ sahipleri biz her hangi bir para almadık demişlerdir.

Türkiye’nin ikinci Köşkü Çankaya köşkü ( Pembe köşk )

1932 yılında tamamlanan Çankaya köşkü inşaatı 438 dönüm araziyi kapsamaktadır. Çankaya köşkünün sadece inşaatının maliyeti 8 bin lira olduğu yazılı.   

Sahi siz 2002 den beri nerelerdesiniz. Artık yeni sözlerin, yeni söylemlerin zamanıdır. El bu sözlerle iktidara gelmiyor, siz, biz, onlar akıllı da Sayın Erdoğan’ı her seçimde iktidara getirenlerin akılları kıt mı?  

Cumhurbaşkanlığı sarayı ( Aksaray ) Türkiye’nin dünya ülkeleri nezdinde saygınlığı için gerekliydi. Bu gereklilik yerine getirilmiştir. Siz gerçekten ne Atatürk Orman Çiftliğini, ne yapılan masrafı, ne doğal gaz giderini ve nede inşaatın maliyetini düşünmüyorsunuz. Sizin gayeniz Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan oturmasın.

Peki, kim otursun,

Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhurbaşkansız mı kalsın, Türkiye Hükümetsiz mi kalsın? Şayet başarılı olsaydınız ve siz iktidara gelseydiniz, sizin içinizden biri Aksaray'da oturmayacak mıydı?

Hiç kimsenin hatırına, makamına, gücüne bakıp, kimseye yaranmak ya da yama olmak için yazı yazmayız. Biz aklıselim ve hissiselim ile konuya bakarız. Bizim derdimiz Türkiye, Türkiye'nin saygınlığını düşünürüz. 

Muhalefet bu ülkenin fakirini, yoksulunu, mağdurunu güçlülere karşı koruyacağını söylemiş ancak onları beyhude sözlerle kandırmıştır.

Aksaray’ın maliyetine girmiyorum. Belki de birileri Aksaray’ın yapımı ile köşeyi de dönmüş zengin olmuş olabilir bunlar ayrı konular.

Aradan neredeyse bir asır zaman geçmiş devir değişmiş, şimdide Aksaray yapılmış. Hepimiz faniyiz, Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan Aksaray’ı beraberinde götürmeyecek. Hayallere ve tahminlere göre 2023 tarihine kadar burada oturacak.

İki yıl önce yazdık,.Saray yapılıyor  ve bu sarayda Sayın Erdoğan oturacak dedik.

Zaten Aksaray külliye adını aldıysa bu demektir ki Aksaray'ın çevresi cami, hastane gibi çeşitli yapılarla donatılacak ve "külliyen " duruma gelecek.

Türkiye'nin saygınlığı için Cumhurbaşkanlığı külliyesi, üçüncü köşk, Aksaray yapılmış, Adasıyla, Paftasıyla, Tapusuyla Türkiye Cumhuriyetinin mülkü olmuş.

 

Kıymetli Okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

 

 

  

  

 

 

 

 

                                                                                                                                              

                                                                                                                 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sanirim,bu bloga yorumda bulunanlarin belki birisi haric tumu gercek beyaz sarayi gtormemislerdir. ici dahil gordum.ustelik zamaninda bizim c. baskanligi koskunude gordum saka bir yana bir seyler bile atistirdim. her ikisi karsilastirildiginm da, bir yanda dunya lideri bir ulkenin sade ihtisamdan uzak olmasi gerektigi gibi hele su ak mi neyse ucubenin orient bir kafanin urunu olmasini aydin ve bati kafam Kabul etmiyor.

Newyorker 
 01.02.2015 1:20
Cevap :
Kıymetli Newyorker: Ülkenizden uzaklarda da olsanız elbet ülkemizdeki gelişmeleri takip ediyorsunuz.Bizim ucube Aksaray'ın yapımına başlandığında bazı sivil toplum kuruluşları muhalefet ile birlikte karşı çıktılar haklıydılar.Lakin yetkili ve mezun makamlar itirazları ret ettiler.Aksaray'ı yapmak isteyenlerin elleri daha güçlendi yaptılar,faaliyete geçti.Muhalefet buna rağmen o ilk günden beri söyledikleri aynı sözleri tekrarlayıp durdu.Ben iki yıl önce yazdım Aksaray yapılacak ve şu andaki Başbakan oturacak dedim.Güçlünün gücü ancak akıl ve mantıkla azaltılır.Derde deva olmayan sözler çare olamaz.Teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.   02.02.2015 18:13
 

Yapılmadan önce bize sorulmadı. Eminim bir kamuoyu yoklaması yapılsaydı "bu halk" "yapılsın" derdi. O nedenle ben bu milleti de olanları da anlamaktan çoktan vazgeçtim. Üç günlük ömrümüzde Allah hepsinin "iyiliğini" versin! Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 31.01.2015 20:13
Cevap :
Kıymetli Ata Kemal Şahin: Evet birde sarayın yapımını halk oylamasına sunsaydılar ve muhalefet bir kez daha kaybetseydi bu kadar beyhude eleştiriler yapılmazdı.Zaten yargı makamları itirazları kabul etmeyince konu kapanmıştı. Efendim, neden böyle yazı yazdın? diyorlar. Ne yapayım, muhalefetin derde deva olmayan açıklamalarına alkış mı tutayım. Saray yapılmış bitmiş, faaliyete geçmiş hatta çevresinde ilave yapılar yapılacak diyorlar.Saygılar sunuyorum.Daima sağlık ve mutluluk diliyorum.   31.01.2015 21:29
 

dvm.3
Bir ülke yaptırdığı binalarla değil, liderlerinin davranışlarıyla, ülkesindeki insan haklarına saygısıyla takdir görür. Abdullah Gül, Çankaya’ya çıktığı zaman zaten orada tadilat için oldukça yüklü para harcamıştı. Ak-Saray için harcanan paralar israftan başka bir şey değildir.
Şimdi, siz muhalefet Ak-Saray eleştirisini bıraksın iktidarı başka yönden eleştirsin diyorsunuz. İktidarın eleştirilecek en büyük olayı geçtiğimiz yıllardaki yolsuzluk olaylarıydı. Muhalefet bunu iyi kullanabildi mi? Hayır. Halkı iktidarın yolsuzluk yaptığına inandıramadı. Bu saatten sonra ne söylesin ki iktidarı eleştirsin. Onlar da nerede açık bulurlarsa onları eleştiriyorlar. Bana sorarsanız muhalefet eleştiri yerine, kendileri iktidara geldiklerinde ne gibi projeleri olduğunu halka anlatmaya çalışsınlar. Sizinle fikir birliği ettiğimiz tek bir nokta olabilir. O da muhalefetin yetersizliğidir. Onun dışında kusura bakmayın ama bu yazınızın içeriğine katılmam mümkün değil. Saygılar, selamlar….

Erol Özışık 
 20.01.2015 10:01
Cevap :
( 3 ) Yorumunuzun ilk bölümünde yazdığınız gibi saray hakkında muhalefet aynı söz ve söylemlerine devam ediyor bunu muhalefet görevini en iyi şekilde ifa ettiğini sanıyor.Benim gözümde Türkiye'de Hükumet vardır, muhalefet yoktur.İktidara, iktidar yanlılarına yaranmak bu dünyada bana nasip olmaz.Buna benzer sözleri blogda da arz ettim.Bu bloğla marifetli kişi olduğumuz birileri tarafından onaylanmış daha ne olsun bu bize yeter de artar bile.Siyaseti sevmiyorum o nedenle açıklamalarım yetersiz olur. Hep takdir ettiğim sizler gibi yazan olamam. Yorumlarınız benim için aydınlatıcı olmuştur.Az da olsa blogu hangi düşünce ve içimi yakan duygularla yazdığımı anlamanıza sevindim. Söylediklerimi yeniliyorum.Saray kaçak değil,faaliyete geçmiştir kayıtlara işlenmiştir.Mesele kapanmıştır.Saygılar sunuyorum.Hep sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.   20.01.2015 11:39
 

devam 2
Hatta diğer ülkelerden borç para alıp saray yaptıran padişahlar bile olmuştur. Günümüzde bir lider saray yaptırıyorsa bilin ki o lider ülkesini diktatör gibi idare ediyor demektir. Örneğin, Saddam, Kaddafi gibi. Onların sonları da malum zaten.
Şimdi gelelim ülkemizde Ak-Saray olayına. Bu iktidarın özellikle Cumhurbaşkanlığı sıfatına getirilen zatın Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı, Osmanlı hayranı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bunun için kendisi Atatürk’ün yaptırdığı Çankaya köşkünde oturmak yerine, Atatürk’ün gözü gibi baktığı ve zamanında ağaçlandırdığı Ankara’nın akciğerleri olan Atatürk Orman çiftliğinden binlerce ağacı kestirerek şimdiki Ak-Saray denilen konutu yaptırmıştır. Atatürk Yalova’da bir ağacın dalını kestirmemek için köşkünü 4 metre yürütmüş bir liderdir. Erdoğan, A.O.Ç. bulunduğu bölgeye de Beştepe adını kullanmaktadır. Çünkü Atatürk adı kendisini rahatsız etmektedir.(devamı var)

Erol Özışık 
 20.01.2015 10:00
Cevap :
( 2 ) Sarayın yapımını başlandığı tarihten beri muhalefetin söylediği söz ve söylemlerin tümünü yazılı basın sayfalarından çıkardım inceledim hep aynı çare olmayan söz ve söylemler.Benim görüşüm bu günkü iktidarı var eden muhalefet sarayın da yapımına yardımcı olmuştur. Saray neden kaçak olsun ki kanun, manun bir tarafa itilmiş isteyerek, güç gösterisi yapılarak yapılmış.Canlı köşk olmamıştı, Çankaya köşkü yapıldı, şimdiyse Çankaya köşkü olmuyor Aksaray yapılmıştır.Ben olsam bükemediği-m bileği öpmem ama rakibimi kutlarım.Rakip göz boyamıyor,gücüne güvenerek bilek güreşine başlıyor.Lakin muhalefet hala rakibine söyleyecek söz, söylem bulamıyor.( devamı 3 de )  20.01.2015 11:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7072
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2136
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster