Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
615
 

“Elinden geleni yapmak” ölçü olamaz; çünkü elinden gelenin ne olduğunu bilmiyoruz

“Elinden geleni yapmak” ölçü olamaz; çünkü elinden gelenin ne olduğunu bilmiyoruz
 

“Elinden geleni yaptım” diyorlar kabul ediyoruz ama doğrusu burada bir aldatma olabilir. Ne bileyim ben senin elinden ne geldiğini, belki daha fazlasını yapabiliyorsun.

Geçerli savunma, geçerli mazeret, kişi sonuç alıyor, biz ikna oluyoruz; elimden geleni yaptım diyerek bizi kandıran kimseye karşı yapabileceğimiz hiçbir şey yok.

Ben yine de diyorum ki imkânsız şeyleri ayırırız; yapılabilir/olabilir olanın normal şartlarda yapılmasını isteriz. “Ben elimden geleni yaptım ama olmadı” Sen elinden geleni yapsaydın olurdu; çünkü bu yapılabilecek/olabilecek bir şey.

Yapılabilecek bir şeyin olağanüstü bir durum olmadığı takdirde yapılmasını şart koşarız. Öyle “Elimden gelen bu, elimden geleni yaptım” gibi aldatmaya yönelik şeyleri kabul etmeyiz. Yani bir kişi başarması gereken bir işi başaramadığı zaman “Elimden geleni yaptım” deyip sıyrılamaz.

Normalde bir insanın neyi başarıp neyi başaramayacağı bellidir zaten. Ancak hani o işin yapılmasını zorlaştıracak ya da imkânsız kılacak durumlar ortaya çıkmışsa bizim bunu zaten dikkate almamız gerekir.

Sorun bazı kişilerin “Elimden geleni yaptım” deyip sıyrılması değil, bizim bu sözle ikna olmamız. Adam böyle deyince tamam diyoruz. O söylüyor ama nereden bileceğiz elinden geleni yaptığını? Bu iş normalde bu şekilde yapılabilir ama başarılamamış. Elinden geleni yapsan iş olurdu. O zaman yeteneğinde ya da kapasitende sorun var, yanlış kişiyi seçtik.

ERIC VAN BUYTEN, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Artık bu ülkede kimse beni herhangi bir konuda ikna edemez çünkü Türk milletinin sözüne inanmıyorum. Bu kadar net!

ERIC VAN BUYTEN 
 15.02.2017 11:23
Cevap :
Ağzımdan almışsın, aynını düşünüyorum.  16.02.2017 17:24
 

Doğru, onun için insan elinden gelenin fazlasını yapmalı... Yüreğinden gelmeli, yüreğini ortaya koymalı.

İsmail Hakkı CENGİZ 
 15.02.2017 9:10
Cevap :
Teşekkür ediyorum, selamlar.  16.02.2017 20:46
 

Elimden geleni yaptım, başarısızlığın bir gerekçesi, yarı yolda zafer narası atanların savruluşu da her zaman ve zeminde bir an meselesi. Bazen ne yapalım, elimizi bağladılar, yolumuzu kestiler diye mazeret üretenler de olur. Bunlar da elleriyle ellerini bağlayanlar, geleceklerine de sırtlarını dönenlerdir. Peki Kerim, Rıza ve diğerlerine düşen görev nedir? Ne yapacaklarsa doğru yapacaklar, onu da zamanında yapacaklar… Sonuç mu, sonuç ne elimizden geleni yaptık diyenlerin, ne yarı yolda zafer narası atanların, ne elleriyle ellerini bağlayanların, ne geleceklerine sırtlarını dönemlerin, ne de doğru olanı, doğru zamanda yapanların elinde değildir. Sonuç beklenen zamanın kararı olacaktır. Bu karar, bireyler, toplumlar ötesinde insanlığın ortak kararı olacaktır. Çünkü dün, bugün insanlığın ortak yaşanmışlıklarının eseri olduğu gibi, gelecekte benzer bir şekilde insanlığın ortak kararı olacaktır. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

Rıza Üsküdar 
 14.02.2017 23:16
Cevap :
"Peki Kerim, Rıza ve diğerlerine düşen görev nedir? Ne yapacaklarsa doğru yapacaklar, onu da zamanında yapacaklar… Sonuç mu, sonuç ne elimizden geleni yaptık diyenlerin, ne yarı yolda zafer narası atanların, ne elleriyle ellerini bağlayanların, ne geleceklerine sırtlarını dönemlerin, ne de doğru olanı, doğru zamanda yapanların elinde değildir. Sonuç beklenen zamanın kararı olacaktır. " Müthiş bir saptama...Vallahi bravo!  16.02.2017 20:25
 

"Benim adım Hıdır elimden gelen budur" misali. Selamlar esenlikler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 14.02.2017 15:23
Cevap :
Evet, bir de böyle bir söz var.  16.02.2017 20:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6294
Toplam yorum
: 15348
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster