Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '13

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
255
 

"Geride Kalanlar" için birkaç söz

"Geride Kalanlar" için birkaç söz
 

Geride Kalanlar ( Sanat, Edebiyat , Kültür ) Abdülkadir Güler - 2011- Söke


Bizler Anadolu gibi eşi, benzeri olmayan bir coğrafyada hür ve özgür olarak yaşıyoruz. Bu coğrafyada yaşayan insanların tarihleri vardır, eserleri vardır, gelenek ve görenekleri vardır. Sanatı, edebiyatı şiiri ve yazıları vardır. Müzisyenleri, ressamları deneme ve roman, öykü , tiyatro  ustaları vardır. Bunları okumak, yazmak ve gelecek kuşaklara bırakabilmek insanı mutlu ediyor. Bu kültür eserleri içinde bizim bir kültür ve dil birliğimiz vardır.

Bir eğitimci olarak ve aydın  olarak bu kavramlar bağlamında bir şeyler yazmaya,   tanıtmaya araştırmaya  ve incelelmeye çaba gösterdim. Hiç boşdurmadım,günlerce yazı yazdım ve de okudum... Cumhuriyetimizin kurucusu  Gazi Mustafa Kemal  ATATÜRK, bir sözünde derki: " Türk kültürü okumak, anlamak  görebilmek  görebilir  dediğinden mana   çıkarmak, zekayi  terbiye  eder. Yine bir başka sözünde ise: " Türkiye Cumhuriyetinin  temeli kültüdür" diye tanımlama da bulunur.

 Ben de buradan yola çıkarak yarınlara birşeyler  kalsın, öğrencilerimize, öğretmenlerimize  yarlı olsun  diyerek bir şeyler üretmeğe çalıştım.  Bugüne kadar birçok yazdıklarımı çeşitli kitaplarda , sanrat ve kültür dergilerinde  gazetelerde  yayınlama  fırsatını buldum. Öğrendiklerimi çeşitli sanat,kültür dergilerinde ve gazetelerde arkadaşlarımla paylaştım.

" Geride KalanIar"ı  bir kitap haline getirdim, 420 sayfa.Bunları nasıl yazdım kimi  zaman kendi  kendime hayret  ediyorum. Kitapta  yer alan bazı konu  başlıklarını sunuyorum:

Atatürk ve Türk Kültürü, Atatürk ve  Aydın, Atatürk'ün  Aydın ve Söke'ye gelişleri,  Atatürk ve Bir Diyarbakır Hatırası,  M. Kemal Yılmaz 'a   Türk Dili'ne onur Belgesi, TBMM 'den M.Kemal Yılmaz'a Onur belgesi, Söke Kent  Arşivi,  Manzum  Atasözleri,  Yabancı Dillerde Atasözleri, Türk  Halk Eedebiyatımızda  Maniler,  Manilerin Çeşitleri, Ramazan ve  Bayram Manileri, Gelin ve  Kaynana  Manileri, Karanfil  Üzerine Söylenen  Maniler, Lale Üstüne  Söylenen  Maniler,  Mektup Manileri, Mardin  ve  Yöresinde   Acı  Kahve ( mırra ), Acı Kahveyi Herkes  verebilir  mi ? Söke Hilmi  Fırat Huzur  Evinde Dansla  Şiirin  Buluşması, Söke'nin  Koca Çınarı Ekrem Karakaş, Duvarcı  Ahmet  Efendinin  Öyküsü , Çanakkale'nin  Öte  Yüzü, Türk  Şiirinin  Başkenti  Elazığ, Nazilli de  bir Şiir  Akşamı,  Vefatın14. Yılında  Ahmet  Gücsav, Aşık  Yoksul Derviş, Cumhuriyetimizin  İlk  Kadın Öğretmeni  Rafet Hanım,  Vefatının 11. Yılında  Dr Tahir  Kutsi Makal, Şapkası Mendili  Bir  Yana  Düştü, Sökeli Cafer ve Ali Efeler, Çanakkale Bağımsızlık Savaşımızın Önsözüdür, Kıbrıs Barış Hareketinin 34. Yılında,  Anılarda Kalan 6 Nisan 1969,  Benim Babam , Yeni Eğitim ve Öğretim Yılında Hz.Mevlana  ve Hacı Bektaşı Veli  Aydınlığında,   Toplum ve İnsan, Söke Sanat ,Edebiyat Günleri,  16. Uluslararası  Hazar ŞiirAkşamları,  Bana Çukurova'dan Seslenen Şair, Ölümünün 33. Yılında Bedri Rahmi,  Güzide Gülpınar  Taranoğlu'nun  Vefası; Şair Şinasi Özdenoğlu, Söke'den  İz bırakanlardan Muzaffer İşlekel, Eylül'de  Hüzün, İnsanlar Vardır Anadolu'da, Adana'da GüneyHakimiyet, Yeni Söke ve Söke  Ekspres gazetelerinde  yer alan yazılarımdan bazıları   gibi bir çok konulara  yer verdim. Ayrıca bu yazı ve şiirlerimin  yer aldığı bazı dergiler: Akpınar, Tarla, Hareket, Erciyes, Yeniden Diriliş,Güncel Sanat, Çalı, Ilgaz, Kemalist Ülkü, Tay, İnanç, Şehir, Bizim Ece, Çağrı, Çile, Çele, Çağılı, Beşparmak,Fethiye, Sarızeybek ve Pamuk Güneşi  sanat ve kültür dergilerinde  yayımlandı... Bunların  bir kısmı  çeşitli seçki ve  antolojilerde de yer aldı...  

Bunlar  ilerde benim için  bir araştırma, bir inceleme gibi   birçalışma yapacak olanlara bir  andaç  olsun  diye hazırdlm...Hem kitap halinde yayımladım ve  hem de bilgisararımda özel bir yerde topladım. Ayrıca bir CD. sini  hazırladım. Rahmetli Can Yücel'in bunların çoğunu bir  araya getirip ve kitap  halinde yayınlamak benim  için  unutulmaz  bir bayram  oldu... Yazdıklarımın  bir  kısmını bu kitapta  topladım. GERİDE  KALANLAR  ( Sanat ,kültür ve Edebiyat  cilt: 3  ) yayımladım.( Söke  2011 )

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah Size sağlıklı ömür "Geride kalanlar" a sayısız okurla buluşma kısmet etsin değerli hocam Abdulkadir bey, İçtenlikle ve saygıyla tebrik ediyorum.

Cemile Torun 
 21.08.2013 0:55
Cevap :
Merhaba Cemile Hanım, aziz vefalı insan.Nazik yorumunuza sonsuz teşekkürler. Allah'tan sizlere de böyle eserler ve sağlıklı günler diliyorum. Selam ve sevgilerimle.  23.08.2013 0:30
 

Biz anadolu gibi eşi benzeri bulunmaz coğrafyayı (ne yazık ki) rezzil etmekle meşgulüz. Selamlar.

Kadri KANPAK 
 20.08.2013 22:37
Cevap :
Merhaba Kadri Bey, ahhhhhh!!!!Keşke bu rezillere fırsat verilmese...Teşekkürler...  21.08.2013 8:39
 

Hocam, tebrik ederim. Ne mutlu size... Sağlıklar ve çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 19.08.2013 13:53
Cevap :
Merhaba İsmail Cengiz Bey,nazik ve değerli yorumunuza teşekkürler. İnanın bunlar reklam olsun diye yazmadım. Belki birgün lazım olur diye yazdım. Evet "Geride Kalanlar"dan daha neler var neler? Bu fakirin dağarcığında....Darısı dostlar başına ....Selamlar.  19.08.2013 17:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2222
Toplam yorum
: 4838
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster