Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '18

 
Kategori
Çocuk Oyunları
 

#GizemSoruo: Adım Adım Gelişim Setleri Nedir?

#GizemSoruo: Adım Adım Gelişim Setleri Nedir?
 

Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı'nda hemen her anne babanın elinde Adım Adım baskılı çantaları görünce elbette ben de merak ettim nedir bu Adım Adım projesi diye.
 
Çağımız çocuklarının her biri çok küçük yaştan itibaren tabletle büyüyor. Bu konuyla ilgili şikayetim yok. Biz tabletleri, akıllı telefonları sonradan tanıdık ama çocuklar bu dünyanın içine doğuyor. Lakin teknoloji bir kenara "oyun oynamak" hala en önemli gelişim aracı. Adım Adım Projesi de çocukların yaş grubuna uygun oyunlar içeren setlerden oluşuyor.
 
Adım Adım Gelişim Setleri ilgili en fazla bilgiyi alabilmek için de sorularımı projenin fikir öncüsü ve kurucusu Okan Arıkan'a sordum.
 
Adım Adım Gelişim Setlerinin fikir öncüsü ve kurucusu Okan Arıkan kimdir, bize kendinizden bahseder misiniz?
 
ODTÜ Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra Amerika’da MBA yaptım. 6 yıl Amerika’da çalıştıktan sonra 1999 senesinde Türkiye’ye döndüm. 13 senedir de yayıncılık sektöründeyim. 28 ve 7 aylık çocuklarım olduğu için işten kalan tüm zamanımı onlara ayırıyorum. Bu nedenle her ne kadar vakit ayıramasam da spor yapmayı, özellikle tenis oynamayı çok severim. Gelişim açısından çok önemli bulduğum için özellikle biyografi ve tarih kitaplarını okumak için zaman yaratmaya çalışıyorum.
 
Amerika'da ve Türkiye'de üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra Mikado Yayınları'nı kurma fikri nasıl ortaya çıktı?
 
Bir seyahatimde Sudoku bulmaca kitabını gördüm ve merak edip çözdüm. Çok beğendiğim için bu kitabı Türkiye’de yayınlamamız gerektiğini düşündüm. Ben ve bir arkadaşım, o dönemde Türkiye’de henüz çok fazla bilinmeyen sudoku bulmacasının algoritmasını çözerek akabinde kitap olarak hazırladık. Yayınladığımız iki Sudoku kitabımız da çok satanlar listesine girdi ve o dönemde “Sudoku Mühendisleri” olarak anılmaya başladık. Kitap sektörüne ilk girişim bu şekilde oldu.  
 
Mikado Yayınları ilk olarak ne tür kitaplara odaklanıyordu? Sudoku kişisel bir tutkunuz mu? 
 
Bahsettiğim gibi öncelikle bulmacalara odaklanmıştık. Kişisel gelişim, roman ve biyografiler de denedik. Ancak sektörde çocuk kitapları ve ebeveynlere rehber niteliğindeki yayınlar konusundaki açığı görünce bu alana odaklanmaya karar verdik.
 
Sudoku bulmacalarının algoritmasını çözdüğünüz söyleniyor. Bu konudan biraz bahseder misiniz?
 
Sudoku esasında rakamlardan oluşsa da onlar birer sembol. Tamamen mantık ve sistem üzerine kurulu bir bulmaca çeşidi. Bizim hoşumuza giden bu mantığı çözmek oldu. Bulmacaları hazırlarken sorudan cevaba veya cevaptan soruya gitmek gibi iki yöntem kullanılabiliyor. Biz cevaptan soruya gitmeyi seçtik ve ilk bulmacaları 81 x 81 boyutlarında bir excel sayfası olarak hazırladık. Daha sonra teknikleri de öğrenip program haline getirdik. 
 
 
Çocuk kitaplarına olan yöneliminiz nasıl ortaya çıktı?
 
Maalesef toplumumuz kitaplara çok rağbet göstermiyor. Bu da kitapların raf ömrünü kısaltıyor. Nüfusumuz çok genç ve dinamik olmasına rağmen kitap okuma ve satılma oranlarına baktığımızda rakamların çok düşük olduğunu görüyoruz.  Biz de mevcut durumu göz önünde bulundurarak nasıl fark yaratabiliriz diye düşündük ve toplumda ebeveyn referans kitaplarına olan ilgiyi fark ettik. Aynı zamanda o dönemde sektörde çocuk kitaplarında da eksiklikler vardı. Zaman içinde bu eksikliklerin çoğu giderildi. Bunun yanı sıra unutmamak gerekir ki her çocuk taklit etmeyi sever bu nedenle ebeveynlerin öncelikle kendilerinin kitap okuması ve çocuklarına bu yönde örnek olmaları gerektiğine inanıyorum. 
 
Adım Adım Projesi'ni anlatır mısınız?
 
Adım Adım Eğitim ve Gelişim Seti, çocukların anne ve babalarıyla birlikte aktivite yapabildikleri Türkiye’deki tek eğitim/gelişim seti olma özelliği taşıyor. Günümüzde ebeveynler olarak yoğun ve çok hızlı yaşıyoruz. Bu yoğunluk içinde kendimize vakit ayırmakta zorlandığımız gibi çocuklarımızla da kaliteli zaman geçirmekte zorlanabiliyoruz. Çocuklar doğuştan meraklı ve her daim keşfe açıklar. İlk aylarında dünyayı oyunla keşfettiklerine ve ebeveynlerinin tepkilerinin onlar için çok önemli olduğuna inanıyoruz. Kitap satışları Türkiye’de potansiyele göre çok düşük. Toplumun büyük bir kesimi okumuyor. Bir kesim kendi okumasa da çocukları kitap okusun istiyor. Bu sayede çocuk yayınlarını araştırdık ve hem çocuklara kitap sevgisi aşılayacak, hem gelişimlerini destekleyecek, hem de ebeveyn ile beraber aktivite yapacakları 0-3 yaşta kitap setleri olmadığını gördük. Biz de böyle bir ürünü çok tanınmış bir ekip ile Türkiye’de oluşturarak üretmeye karar verdik. 
 
Adım Adım çocukların zihinsel, dil, motor ve duygusal gelişimine destek olduğu gibi anne ve babaların yanında olarak çocukların gelişim dönemlerini doğru yönetmelerini ve çocuklarına verecekleri eğitimi planlayabilmeleri, birlikte kaliteli zaman geçirmelerine de yardımcı oluyor.
 
Adım Adım Eğitim Setleri nasıl hazırlanıyor?
 
Uzman ve akademisyen kadrolarla çalışarak tüm detaylara dikkat ediyoruz. Psikologlar, pedagoglar, akademisyen ve uzmanlar ile hazırladığımız setlerimiz sayesinde aileler çocuklarının gelişiminde daha etkin bir rol sahibi oluyor. Adım Adım Eğitim ve Gelişim Setleri özel aktivite kitapları, aktiviteleri destekleyen oyun malzemeleri, yaratıcılığı ve hayal gücünü birleştiren hikâyeleri, her ay ebeveyne özel makaleler, beslenme bilgileri ve aya özel bir masal gibi materyallerle son derece zengin bir içeriğe sahip. 
 
Adım Adım Eğitim Setleri yurtdışına açıldı mı?
 
Planımız önce Avrupa’da, ardından da ABD’de olmak. Kültürel farklara göre uygun setleri geliştirmek için de bu bölgelerdeki yerli uzmanlarla da irtibattayız. Adım Adım Eğitim ve Gelişim Setleri’nin Avrupa’da dağıtımına 2-3 ay içinde başlamayı planlıyoruz.
 
Adım Adım Projesi ile ilgili gelecek hedefleriniz neler?
 
Tabii ki en önemli hedefimiz daha çok çocuğa ve ebeveyne ulaşmak. Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca Adım Adım’ı global pazarlara sunmak için farklı dillerdeki yeni versiyonlar üzerine çalışıyoruz. Alanımızla ilgili tüm fuarlara katılarak yabancı yayıncılarla yoğun bir iletişim halindeyiz.
 
Adım Adım Projesi haricinde başka projeleriniz var mı?
 
Adım Adım çok önemli bir set ve onunla birlikte çocuklara kitap sevgisini aşılamak için ebeveynlerin çocuklarına tüm kitapları alabileceği mikadococuk.com adlı web sitemizi açtık. Sitemizi de kendimizi de sürekli geliştiriyoruz. Buradaki ana amacımız çocuklarımızı daha çok kitapla buluşturmak ve zaman içinde yaptığımız etkinliklerle de çocuklara okumayı sevdirmek.
 
Okan Arıkan'a ve Adım Adım Projesi ekibine oyunu sevdiren bir projeye imza attıkları için teşekkürler. Çocuklar oynadıkça gelişecek ve büyüyecek. Ailelerin çocuklarıyla geçirdiği vakti daha kaliteli hale getirmeyi amaçlayan projelere de her zaman destek vermek gerek.
 
Gizem Aydoğan
 
 
Toplam blog
: 96
: 242
Kayıt tarihi
: 17.03.16
 
 

Gizem Aydoğan ile İyilik Güzellik ..