Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '07

 
Kategori
Aile
 

“Helikopter Aile” misiniz?

“Helikopter Aile” misiniz?
 

Oğlum ergenlik dönemine girdiğinde iletişim sıkıntısı yaşadığımda birkaç kitap karıştırmıştım. Okuduğum bir bilgi bana oldukça yön gösterici olmuştu. Çocuklarımızı büyürken, yönetici anne baba dan, danışman anne baba ya geçiş yapmamızı öneriyordu. Bu bakış açısını içime sindirdikten sonra daha iyi hissetmiştim kendimi. Oğlum büyüyordu, dış dünya da her an her yerde yanında olmam olanaklı değildi, huzursuz olabiliyordum ama danışman aile kavramı bu huzursuzluğu yenmem de yardımcı oldu.

Böylelikle iki farklı aile tanımını öğrenmiştim de, bu gün okuduğum “Helikopter Aile” kavramını okumamıştım daha önce. Amerika’dan çıkmış bu tanımlama.

Wall Street Journal’da yer alan bir makaleye göre, bu terim ilk kez 1991’de okul öğretmenleri tarafından kullanılmaya başlanmış. Ancak terimin yaygınlaşıp, üniversitelerde ve iş görüşmelerinde yaşanan olayların dergi ve gazetelere konu olması, 2000’lerin başında olmuş.

Helikopter aileler; helikopter gibi sürekli çocuklarının başında dolanıp duruyorlar. Çocuklarına bir zarar gelmesini veya hatalarından ders çıkarmalarını engellemek için her zaman hazır oldalar. Onların istekleriyle çocuklarının isteklerinin çakıştığı da oluyor. Ama bu onlar için engel değil, nasıl olsa en iyinin ne olduğunu bilen yine onlar.

Ailelerin bu davranışları ile çocuklarında özgüven sorununa neden oldukları, bu ailelerin çocuklarının evde aşırı agresif, astığı astık kestiği kestik, dışarıda ise çekingen, içe kapanık, hakkını arayamayan ve otoriteye karşı koyamayan bireyler haline gelmelerine neden oldukları düşünülüyor.

Bu tanımlamaya uyan aile gruplarının ülkemizde de olduğu bir gerçek. Ama böyle ailelere bizim toplumumuz da çok da garip bakılmayacağı da bir gerçek bence. Hatta böylesine koruyucu yaklaşımlar, “ne iyi ailesi sahip çıkıyor” düşüncesi ile olumlu bile bakılabilir. Özgüven olayına gelince; biz de özgüven daha çok yetişkinlerin sahip olması gereken bir meziyet gibi görülebiliyor. Çocuklarımızın özgüvenli konuşmaları, hal ve hareketleri okul yılların da çok da istenilmiyor diye düşünüyorum. Fikrini olduğu gibi ifade eden ve bundan çekinmeyen çocuk veya ergen pek de kabul görmüyor. Bir de biz de özgüven kazanabilmek için her yönden donanımlı olmak gerekliliği öngörülüyor ki, bu da ayrı bir yanılgı.

Helikopter aile de olmayalım, üfürükten teyyare de olmayalım. Özgüvenli, mutlu ve umutlu olalım, sevgilerimle.

http://www.egitimilanlari.com/default.asp?pg=makale_goster&makale_id=3368

http://static.flickr.com/119/300701029_ae8f73f4f6_o.jpg

http://blogs.edweek.org/edweek/thisweekineducation/upload/2007/05/helicopter%20parents.jpg

 
Toplam blog
: 196
: 6404
Kayıt tarihi
: 30.03.07
 
 

Uzman doktorum, kendimi bildim bileli çalışıyorum. Kendi adıma  yaşamdan beklentim, huzurlu ve ko..