Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '12

 
Kategori
Sivil Toplum
 

"Yeni Anayasa'ya Kadın Bakışı" Forumu

"Yeni Anayasa'ya Kadın Bakışı" Forumu
 

SİVİL ANAYASA PLATFORMU SÖZCÜSÜ SAYIN CENGİZ ÖZBAY VE FORUM GÖREVLİLERİNDEN BİR GRUP...


“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
 Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır…”

Bu mısraların benim ruhumda ve kalbimde derin izleri var. Her şeyden evvel, bu mısraları ve  mısraların da bulunduğu o muazzam şiiri hiç unutamam. Çünkü bu mısralar, daha küçücük bir kızken göğsüm kabararak, yüreğim titreyerek, büyük bir topluluğun önünde okuduğum ilk şiir. Bu şiiri ilk okuduğumda “şiir okumaktan” büyük mutluluk ve gurur duymuştum ama; okuduğum şiirde “vatan”, ”bayrak”, ”bir ve beraber” ne demektir az çok idrak etmekle beraber, şiirin tamamını anlamlandıracak yaşta değildim. Zira henüz okula gitmiyordum. Yıllar içinde, dilimden hiç düşmeyen bu mısraların derin, büyük ve sarsılmaz anlamını “hayat yolunda ağır ama emin adımlarla” yürüyerek keşfettim. Ve,aldığım her nefeste bu ulvî anlamı kanımın her zerresinde hissettim.

Yazımı yazmaya karar verdiğimde, ilk aklıma gelen bu mısralar oldu birden. Sebebini ben de tam olarak bilmiyorum. Belki, o küçük kızın yüreğinde duyduğu o büyük heyecanın bir benzerini geçtiğimiz günlerde katıldığım ve onur duyarak görev aldığım bir organizasyonda da yaşadığım içindir. Belki de; o minik yüreğin “okuduğunu tam anlayacak yaşta olmasa da”; büyük ve anlamlı bir iş yaptığını damarlarında hissedebilmesine eş hisleri, yüreğimin aynı titreyişle bugünlerde yeniden duyabilmesidir, beni  aynı anda “hem maziye hem de atiye” taşıyan.

Geçtiğimiz günlerde bir kadın olarak, bulunmam gereken ve bulunduğum için mutluluk duyduğum bir yerdeydim. Ülkemizdeki bütün kadınlarımız için olduğu kadar ülkemizin her kesimi için önemli olan bu tarihî hadiseyi sizlerle paylaşmak istiyorum:

Şuna yürekten inanın ki; bu ülkede, güzel şeyler oluyor. Bu vatanın güzel evlatları; vatanı, milleti, bayrağı ve insanı için bir araya gelen  duyarlı yüzlerce kadın-erkek, yorulmak ve durmak bilmeyen yürekleri ile güzel, kalıcı ve anlamlı işlere imza atmak için gecesini gündüzüne katarak canla başla çalışıyor.

Geçtiğimiz cumartesi günü hayatımın en anlamlı etkinliklerinden birinde idim.  Ankara’da gerçekleştirilen etkinlikte; bu vatanın “dününün, bugününün ve geleceğinin” idrakında olan kadınlar ve erkekler çok düzeyli, çok etkili bir oluşum için bir araya gelmişlerdi. Bu büyük organizasyon, “Sivil Anayasa Platformu”nun düzenlediği bir forumdu. Sivil Anayasa Platformu’nun “Anayasa’ya Bakış” forumlarından ilki “Yeni Anayasa’ya Kadın Bakışı” forumu; ülkesi, milleti ve insanı için duyarlı kadın-erkek büyük bir katılımcı, konuşmacı ve görevli paylaşımı ile gerçekleştirildi.

Sivil Anayasa Platformu’nun Yeni Anayasa’ya Sivil Toplum Kuruluşlarının ve vatandaşların duyarlı ve önemli katkı sağlamasına; oluşturulacak yeni Anayasa’da ülkemizdeki bütün insanların söz almasına ve ortak noktada buluşmasına imkan vermek için hazırladığı forum programı  23 Haziran 2012 Cumartesi günü saat 13.00’de Kızılay Mithatpaşa Caddesindeki SGK Naci Şahin Toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Böyle bir organizasyonda bulunmak benim için iki açıdan gurur ve onur verici idi. Birincisi, tertip edilen ilk forumun  üst başlığı  “Yeni Anayasa’ya Kadın Bakışı” idi. Ve ben de bir kadındım. Bir kadın olarak bana “Anayasa hakkında  görüşün nedir, Anayasa’da “kadın” olarak kendini nasıl yansıtmak istersin?” diye soruluyordu, belki de ilk kez… İkincisi, bu organizasyonun içinde görev alanlardan biriydim. Görev aldığım için gurur duydum. Çünkü, bir kadın olarak kendimin, çocuklarımın, ailemin; bir birey olarak Türk insanının yarınlarını daha aydınlık, daha huzurlu, daha güvenli hale getirecek “Yeni Anayasa”da, çorbada tuz misali de olsa, katkım olacaktı. Böylesi anlamlı ve önemli bir oluşumda, ülkem için tarihî önemi olan bir günde bulunmak bana tarifi imkansız bir heyecan yaşattı. Organizasyonda görev alan arkadaşlarla epey yorulduk ve terledik ama; bu ter, kadını erkeğiyle “bizim” diyebileceğimiz, “beraber hazırlayacağımız” güçlü, kararlı ve herkesi kucaklayan sımsıcak bir Yeni Anayasa’ya ulaşmak için az bile. Hatta, daha ilk adım! Forum süresince yaşatılan ve hissedilen atmosfer görülmeye ve tadılmaya değerdi: Forumun farklı noktalarında ve değişik açılarında destek veren herkesin (kadın-erkek) el ele, gönülden çalışma ve (birikim-düşünce-his) içten paylaşım örneği sergilemeleri,  bu vatanın birlik beraberlik içinde, ”insan” ortak noktasında  yaşamaya azimli insanlarının çoğunlukta olduğunun  güçlü bir ispatıydı.

Foruma  bütün bilgi, tecrübe ve hassasiyeti ile öncülük eden, programın her aşamasında biz görevlilerle beraber fiilen çalışan, Memur-Der Federasyonu Başkanı ve Sivil Anayasa Platformu sözcüsü Sayın Cengiz ÖZBAY’IN bütün katılımcılara gönderdiği daveti sizlerle paylaşmak istiyorum:


“Sayın…………………………………

Sivil Anayasa Platformu, geçtiğimiz Şubat ayında kurulmuştur. Amacımız; Yeni Anayasa konusunu gündemde tutmak, bu konuda değişik katkılarda bulunmak ve buna benzer hususlardır. Platform olarak sivil inisiyatifin görüşlerini yetkili mercilere ulaştırmak, demokratik usul ve esaslarla bu görüşlerin arkasında durmak kararı alınmıştır.

Gelinen süreçte kişi-kurum ve kuruluşlar Yeni Anayasa hakkında görüşlerini TBMM’ye takdim etmişlerdir. Diğer taraftan TBMM yetkili kurullarında Yeni Anayasa yazım süreci başlatılmıştır. Devam eden süreçte anayasanın yazımı ve genel kabul görme konusunda sıkıntı yaşanmayacağını öngörmekteyiz. Ancak siyasi partilerimizin bu güne kadar yaptıkları açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla; aşağıda belirtilen hususlarda partiler arasında görüş ayrılığı yaşanabileceği kanaatine varılmıştır. Söz konusu hususlar:

—Anayasa’da yapılacak olan KİMLİK tarifi  —Anadilde Eğitim
Din ve Devlet ilişkisi     —Türk Silahlı Kuvvetlerinin konumu
—Vesayet Rejimi

Platform olarak yukarıda belirttiğimiz hususlarda Sivil Toplum Görüşlerini birleştirmek suretiyle rapor oluşturmak, kamuoyu ve TBMM ile paylaşma konusunda hemfikir olunmuştur.

Bu sebeple; yukarıda belirtilen hususlara bağlı olarak “Yeni Anayasa’ya Kadın Bakışı” adlı forum programı düzenlenecektir. Forum Programında konuşmacı olarak;

— Anayasa Hukukçusu Prof.Dr.Hasan Tahsin FENDOĞLU,
—(SGK Başkan Yard.) KAYÇAD Genel Başkanı Yadigar GÖKALP & (Yön.Krl.Üyesi Rahime BEDER) ŞEN
—Başkent Kadın Platformu Dönem Başkanı Berrin SÖNMEZ,
—Çankırılı Kadınlar Derneği Genel Başkan Nermin AYDINLI

Yukarıdaki bilgiler ışığında gerçekleştirilecek forum programına sizi ve dostlarınızı aramızda görebilmeyi arzu etmekteyiz.

Saygılarımızla.

Cengiz ÖZBAY
Sivil Anayasa Platformu Sözcüsü  (Memur-Der Federasyonu Genel Bşk.)

FORUM TOPLANTISININ
Tarih : 23 Haziran 2012 Cumartesi  Saat : 13.00–16.30
Yer : SGK Naci Şahin Toplantı Salonu   “Mithatpaşa Cd. No: 7   Kızılay/ANKARA”

ORGANİZASYON KOMİTESİ
—KAYÇAD | Kadın Yönetici ve Çalışanları Derneği Genel Başkanı (SGK Başkan Yard.) Yadigar GÖKALP
—Başkent Kadın Platformu Dönem Başkanı Berrin SÖNMEZ
—Çankırılı Kadınlar Derneği Genel Başkanı Nermin AYDINLI
—Sağlık Çalışanları Derneği Genel Başkanı Şadiye BAYHAN
……

Forum, iki oturum olarak gerçekleştirildi. Konuşmalar sonunda dinleyiciler konuşmacılara soru sorma ve konu dahilinde foruma görüş bildirme imkanı buldular. Forumun heyecan, samimiyet, sıcaklık ve görev şuuru dolu ortak atmosferi dikkat çekiciydi. Şu bir gerçek ki; foruma katılan herkes çok önemli bir vizyon üstlendiklerinin farkındaydılar. Forumun sonunda konuşmacı ve katılımcılara sertifika ve teşekkür belgeleri Sayın Cengiz ÖZBAY tarafından taktim edildi. Bu belgelerin gerçek anlamı: “YENİ AYASAYA ÖNEMLİ BİR ADIM OLAN TARİHÎ GÜNE TANIKLIK ETMEK”ti. Forumun konuşmalar ve soru-cevap bölümlerinde tespit edilen ve ön plana çıkan önemli noktalar kayıt altına alındı. Forum daha sonra rapor haline getirilecek kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Gerçekleştirilen forumda kadın elinin, yüreğinin, aklının değmesi ve kadının her alandaki tamamlayıcısı, paylaşımcısı erkeğin “Yeni Anayasa’ya Kadın Bakışı” forumuna can-ı gönülden katkısı görülmeye ve duyulmaya değerdi. Foruma katılan başta, değerli konuşmaları ile forumumuzu anlamlı kılan, Anayasa Hukukçusu RTÜK üyesi Prof.Dr. Hasan Tahsin FENDİOĞLU olmak üzere,  Sivil Toplum Kuruluşlarının Kadın Yönetici ve temsilcilerine; Sivil Anayasa Platformu sözcüsü Sayın Cengiz ÖZBAY’a; bize toplantı salonunu açan, yardımcı hizmetlerini bizimle paylaşan SGK yönetimine, forumun her aşamasında ter döken görev arkadaşlarıma ve forumumuza katılan kadın-erkek bütün katılımcılara, ”bir insan, bir vatandaş, bir eğitimci” olmanın çok çok ötesinde “BİR KADIN” olarak  teşekkür ediyorum.

Şu nokta su götürmez bir gerçek: Gerçekleşen ve çok başarılı geçen “Yeni Anayasa’ya Kadın Bakışı” forumu ruhumda ve kalbimde hiç silinmeyecek derin izler bıraktı. Bu forumun anlamını bugünkü yüreğim çok iyi idrak ediyor. Şükür!.. “BU TARİHÎ GÜNÜ ÖMRÜM OLDUKÇA HİÇ UNUTMAYACAĞIM!”
Yeni Anayasamızı; ağır ağır (sindire sindire) ama güçlü, anlamlı ve emin adımlarla “hayatımızı anlamlı kılan diğer yarımızla” sürdürdüğümüz akıl, yürek birlikteliği ile kadın-erkek hep birlikte oluşturacağız ve yaşatacağız. Ve “insan” merkezli Yeni Anayasamıza kavuşacağız.Buna inanıyorum, siz de inanın!..

Değerli Okuyucular Sivil Anayasa Platformu’nun Anayasa’ya Bakış forumları devam edecektir. Bu güzel ülkenin güçlü ve sağlam Anayasası için yüreği çarpan tüm güzel yürekli insanları organizasyonlarımıza davet ediyoruz.

 HER ŞEY GÜZELLİKLERİN “İNSAN” NOKTASINDA PAYLAŞILDIĞI TÜRKİYE İÇİN…

SAYGILARIMLA.

DETAY İÇİN:

www.sivap2012.org
 

 Ranâ İSLÂM DEĞİRMENCİ

 
Toplam blog
: 191
: 769
Kayıt tarihi
: 21.07.09
 
 

“Yazı yazmak” bir Yürek Yolculuğudur. Okumak ve yazmak bana Edebiyat alanının kapılarını açtı… Ed..