Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ

http://blog.milliyet.com.tr/peyzaj

20 Aralık '16

 
Kategori
Alışveriş - Moda
 

Yeni Yılda Sevdiklerinize Çiceklerle Mutluluk Hediye Edin

 Yeni Yılda Sevdiklerinize Çiceklerle  Mutluluk Hediye Edin
 

Yeni Yılda Sevdiklerinize Çiceklerle  Mutluluk Hediye Edin

     Sevdiklerinize yeni yıl hediyesi olarak ÇİCEK alın.Çünkü Bitkiler arkadaşlığı,dostluğu sevgiyi anlatır.Bulundukları ortamı güzelleştirir ve insan sağlığına fayda getirir. İşte sizlere önerebileceğim 10 ÇİCEK.Bunlar hem güzelliğiyle hem de duruşuyla sağlığımıza,ruhumuza çok güzel bir etki bırakırlar.

1-Rosa spp.-GÜL:Gül (Rosa), Rosaceae (Gülgiller) familyasının Rosa cinsinden güzel kokulu bitki türlerine verilen isimdir. Ana vatanı Anadolu, İran ve Çin'dir. Çok dayanıklı bir çicektir. Kesme gül,sarmaşık gül, ağaç gül ,çalı gül ….gibi değişik tür ve şekilleri vardır.Güller güneşli,havadar yerleri sever,ilkbahar başlangıcında budama ve gübre ister.Kışın yapraklarını döken güller iyi bakıldığında ilkbahardan kış mevsimine kadar sizleri çicekleriyle mest eder.Aşkı,sevgiyi ve hoşgörüyü temsil eder.

2-Phalaenopsis spp.-ORKİDE:Singapur, Taylan ve Çin' de yetiştirilir. Çokça çeşidi vardır. Türkide de üretimine başlanmıştır.Hızlı bir şekilde devam etmektedir.Daha çok  Adana, Antalya, İzmir, Yalova' da yetiştirilmektedir.Bol ışık ve aydınlık yerlerden hoşlanırlar.Nemi ve vitamini severler.Narin yapilı gözükselerde güçlü bir duruşu ve etkisi vardır.Sarı,beyaz,mavi,pembe,mor gibi çicek renleriyle bulunduları yerlerde ilgi odağı olurlar.Saflığı,sevimliliği,masumiyeti,sıcaklığı ifade eder.

3-Anthurium spp.-ANTORYUM:) 1800 lü yılların sonunda Kolombiya' nın ormanlarında keşfedilmiştir. Antoryumun Kesme çiçek olarak ve topraklı saksıda olmak üzere iki şekilde yetiştirilir. Ev ve ofis ortamlarımızı süslerler. Oda sıcaklığnda yarı gölge yarı güneşli ortamlardan hoşlanır.Direk güneş ışığını sevmez.Nemli yerlerde daha iyi gelişme gösterir.Ayrıca ortamdaki kötü kokuları ,amonyak salımlarını en iyi arındıran bitkidir. Bu bitkiyi bu salımların sebebi olan bazı temizlik malzemelerinin bulunduğu mutfak ya da banyolara koymak iyi fikirdir.Zenginliği ifade eder..

4-Spathiphyllum spp.-BARIŞ ÇİCEĞİ:Herdaim yeşil bir bitkidir.Yılın tüm aylarında iri beyaz çiceklerini görebilirsiniz.Bol ışık sever,toprak kurudukça su verilmelidir.Bulunduğu ortamı doldurur ve tek başına görsel olarak güçlü bir yapıya sahiptir.Ortamdaki boyadan,sigaraya dek pek çok farklı yoldan havaya karışan ve kanserojen bir madde olana benzeni ve başka diğer zararlı kimyasalları soluduğumuz havadan temizleyen bitkilerden biridir.Barışı simgeler

5-Rosmarınus offıcınalıs-Biberiye:İster balkonda da ister bahçenizde kullanacağınız bu bitki aromatik yapısıyla hem yemeklere tat hem burnumuza güzel kokusuyla herkesi cezp eder.Özellikle bulunduğu ortamın havasını temizler.

6-Aloevera:ALOVERA:Fazla su sevmeyen bu bitki kaktüsgil ailesindendir.
Bu bitkinin özsuyu (lateks) yaraları iyileştirici, antiseptik ve mantarlara karşı etkisiyle bilinir. İç mekanlarda, aloe vera birçok hava kirleten maddeye karşı etkilidir ve formaldehit’in %90’nını yok eder. Evinizde onu sıcak ve bol güneş gören bir yere koyun.Sağlığı ifade eder.

7-Crassula ovata-MECEVVER BİTKİSİ
Gerçekten de mücevher bitkisi elektromanyetik dalgaları emme konusunda etkilir, Ayrıca amonyağı da yok eder. Taşıması kolay bir saksıda yetiştirildiğinde evin her yerine koyulabilir. Az suya ihtiyacı olan bu bitki ışığı sever. Asya’da, yusyuvarlak olan bu bitkinin uğur getirdiği düşünülür.

8-Sanseveria-PAŞA KILICI:Yapısında su tutucu özellik olduğundan sulanmayı pek sevmezler.İnanışa göre eve alınan bu bitki dilek dilenir ve bu dilek bitkinin boyu 1 metreye geldiğinde kabul olduğu düşünülür.Hem gölge hemde güneşli ortamlardan hoşlanırlar.Geceleri karbondioksit ve formaldehit gibi havadaki zehirli toksinleri temizler

9-Sebze –Meyva tohumları/Sebze-Meyva fideleri:Dış mekan için ideal olan bu bitkiler insanları motive eder ve organik üretimi destekler.Genellikle rüzgarsız,güneşli yerleri tercih ederler.Özellikle meyva zamanındayken sulanmak isterler.Emeği,üretimi,sabrı ifade eder.

10-Cactus-KAKTÜS:Bakımı kolay bir bitkidir.Yapılarında su bulundurdukları için fazla sulama istemez.Dikenli ve dikensiz türleri vardır.Bol ışık ve aydınlık yerlerden hoşlanır.Sıcağı sever.Bakımı kolaydır.Ortamdaki kötü enerjiyi alır,bilgisayar ,telefonun yaydığı enerjiyi azaltır.Güveni ,sadakati simgeler.

Bu yeni yılda Ülkemize ,Ailelerimize,Eşlerimize,Dostlarımıza,Çocuklarımıza SAĞLIK,MUTLULUK,HUZUR gelmesi dileğimle ve kalplerimizdeki GÜZEL DİLEK VE İSTEKLERİMİZİN kabul olması ümidiyle……………HERKESE MUTLU YILLAR…

 

Özlem Özdemir taş///////PEYZAJ MİMARI

 

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER………..

 

 

 
Toplam blog
: 307
: 50
Kayıt tarihi
: 11.04.16
 
 

*PEYZAJ MİMARI *DÜZCE UNIVERSITESI/FEN BILIMLERI ENSTİTÜSÜ-YUKSEK PEYZAJ MIMARI *ABANT İZZET BAYSAL..