Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '13

 
Kategori
Bayramlar
 

1 Mayıs

1 Mayıs
 

Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şubesi ve Kartal Belediyesi etkinlikleri


1 Mayıs, ücretli çalışanların uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günüdür.

Ücretli çalışanlar örgütlülüklerini nicelik ve nitelik olarak yükselttiklerinde 1 Mayıs daha da anlam kazanacaktır. Çünkü emeğin örgütlenmesi ücretlilerin sömürülmesine izin vermeyecektir. Ancak sistem kapitalizm oldukça sömürünün durmayacağını da bilecektir, öğrenecektir örgütlü ücretliler.

ABD’de 1 Mayıs 1886 günü Chicago başta olmak üzere birçok kentte işçiler genel greve giderek çalışma saatlerinin azaltılmasını istediler. Bu istek kanla bastırıldı ABD’de. Ancak 14 Temmuz 1889 tarihinde Paris’te yapılan toplantıda 8 saatlik iş günü mücadelesi için karar alındı.

İşte 1 Mayıs 1890’dan bu yana işçilerin ve diğer emekçilerin birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak  1 Mayıs, Emeğin Bayramı adıyla kutlanmaya başlandı.

Türkiye’de 1 Mayıs, 1909’lardan sonra kutlanmaya başlanmıştır. 1921’lerde kutlamalar daha bilinçli oldu. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın sürdüğü yıllarda 1 Mayıslar ülkenin kurtuluşuna coşkuyla, bilinçle katıldı.

1 Mayıs ücretli çalışanların birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak yaşıyor. Tüm yasaklamalar 1 Mayısların kitlesel olarak kutlanmasını engelleyemedi.Bu yasak zinciri İstanbul Taksim Meydanı’ında 1 Mayıs 1976’da kırıldı. Bu kitlesel gösteri 1 Mayıs 1977’de aynı meydanda yinelenince demokrasimizin düşmanları tuzak kurarak bayramı kana buladılar. Bu kanlı olayda 36 kişi canlarından oldu. Bunların 12’si öğretmendi.

Bugün 1 Mayıs 2013 yine alanlardayız. Uluslararası birlik, dayanışma gününü onbinlerle kutluyoruz. Demokrasimizi geliştirdiğimiz oranda daha insanca yaşayacağımıza inanıyoruz. Bu uğurda canlarından olanları saygıyla anıyoruz.

 
Toplam blog
: 1064
: 732
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..