Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '12

 
Kategori
Teknoloji
 

4 adımda sanal pos alma yolları

4 adımda sanal pos alma yolları
 

Kredi Kartı ödemelerinin internet üzerinden yapılmasını sağlayan Sanal POS teknolojisi, sitenizdeki ürünlerin kredi kartı ile satın alınmasına, bankaların sunduğu ödemeyi taksitlendirme işlemlerine imkan sağlayan bir teknolojidir. Artık kredi kartlarının kullanım hacmini ve ziyaretçi eğilimlerini de düşünürsek, bir e-ticaret sitesinin kesinlikle kredi kartı ile ödeme yöntemi sunabilmesi gerekir.

E-ticaret sisteminizi kurdunuz, Sanal POS almak istiyorsunuz, 4 adımda Sanal POS başvurunuzu yapabilirsiniz.

1- SSL Sertifikası

Sanal POS başvurusu yapmadan önce sitenizde SSL yani güvenlik sertifikası kurulmuş olması gerekiyor. Yoksa başvurunuz bakılmaksızın onaylanmayacaktır. SSL sertifikası, kredi kartı ve diğer müşteri bilgilerinin şifrelenmesine imkan sağlayan, böylece kullanıcı için güvenli bir ortam sağlayan teknolojiyi ifade eder.

2- Sitenizdeki Sözleşmeler ve Ödeme Ekranı

E-ticaret sitenizde üyelik, alışveriş veya ürün iptal etme aşamalarında bazı sözleşmelerin yer alması gerekir, Üyelik Sözleşmesi, Satış Sözleşmesi, Mesafeli Satış Sözleşmeleri, İade ve İptal Prosedürleri gibi sözleşme içeriklerinizin doldurulmuş olması gerekir. Çünkü bankalar sitenizi incelediklerinde bu sözleşmeleri görmek isteyeceklerdir. Sözleşme içerikleriniz var ise, ödeme esnasında kredi kartının girilebileceği bir ekranınız da olması gerekiyor. Müşteriler kredi kartı bilgilerini girer ve ödeme yap butonu ile işlemi tamamlar. Bu ödeme ekranında ise kesinlikle sertifikalı sayfaya geçiş yapılmış olması gerekir. Yanihttps:// olarak sayfa açılmış olmalıdır ve bunu yazılımınız otomatik yapmalıdır.

3- Ürün ve Kategori Yönetimi

Bankalar sitenizi incelemeye aldıklarında sitenizde kategorileriniz ve ürünleriniz girilmiş olmalı. Hepsini girmek zorunda değilsiniz ama 3-4 tane kategoriniz ve mümkünse 15'den fazla anasayfanızda ürün olursa daha iyi olacaktır. Sitenizde ürün yoksa, banka satın alma işlemi yapamacağından size onay vermeyecektir.

4- Banka Şubesine Başvuru

SSL sertifikanız yüklü, sözleşmeleriniz hazır, ürünlerinizi girdiniz. Artık hangi bankadan sanal pos talep ediyorsanız, o bankanın herhangi bir şubesine giderek sanal pos kullanmak istediğinizi söylüyorsunuz. Bankalar size doldurmanız için form veriyor. Bu form içerisinde sitenizin server bilgilerinden şirket bilgilerine kadar birçok doldurmanız gereken alan olacak. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra başvurunuz incelenmek üzere bankanın ilgili birimlerine yollanıyor. Bu noktadan sonra banka sitenizi inceleyecek ve kabul edilirseniz size kullanıcı adı ve şifre gibi bilgiler verilecek. Eğer kabul edilmez ise ve bu teknik bir nedenden kaynaklanıyorsa size düzeltmeniz için uyarıda bulunacaktır.

Sizde Neticaret aracılığı ile Garanti ve Finansbank'tan ücretsiz Akbank'tan %50 indirimli sanal pos alabilirsiniz.

Serkan Hacıömeroğlu / Sosyal Medya Uzmanı

 
Toplam blog
: 175
: 1323
Kayıt tarihi
: 21.01.09
 
 

Serkan Hacıömeroğlu 1 Kasım'da  Trabzon'da doğdum. Yüksek öğrenimi 2000 yılında tamamladım. Çeşit..