Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '08

 
Kategori
Yoga / Meditasyon
 

40 gün 40 gece hiç susmadan müzik, durmadan Sema

40 gün 40 gece hiç susmadan müzik, durmadan Sema
 

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=102490


Sevgili Milliyet Blog okurları,
Sizlere çok özel bir organizasyonu bildirmek istedim.

Yorgunuz, hepimiz yorgunuz. Cebimizde para olsa da yorgun, delik olsa da yorgunuz.
Kırgınız, kırılganız.
Vakit ayırma zamanı, sakın kaçırma bu 40'lık sema'yı,
Yorgunum, yorgunsun, yorgunuz.
Sufilerin çok özel ve sonuncu kez düzenledikleri bir sema, bir müzik bir aşk birlikteliğini size söylüyorum ki, tatilinde yolu buradan geçen bir uğrasın.

Bir görsün, Bir'liği görsün.
Dünyanın her yerinden, ne olduklarına bakmadan gelenler, gelsin.
Spiritüel patikada ilerleyenler, bir de buradan yaksın, aşk ateşi bu, yaksın.

Bu yıl sonuncusu yapılan ve dünyanın bir çok ülkesinden gelen bu muhteşe birliktelikte bir gün olsun yer alın ve gönül dostlarının bu masum birlikteliğine şahit olun.
Kabuklardan sıyrılmak için çok özel bir fırsat olan bu birlikteliğin önemli bir özelliği hiç bir tarikat ve mezhep propogandası yapmadan sadece öze dönüşü temsilen yapılmasıdır.

Sizler iyi insna olma yolunda ilerliyorsunuz. Milliyet blog da bütün dertlerinizi aktarıyorsunuz. Bu sefer ki neşe olsun, aşk olsun, gönüller dolsun.
Hu hu hu

Gelin Canlar 40 a varalım
Gönül yarasını hu hu diye saralım
Gökçedere de muhteşem bir meşk var,
Bilmeyene bildirelim, Sufileri tanıyalım...

40 Gün 40 Gece Sema Semineri
14 Temmuz – 23 Ağustos 2008


Fotoğraflar
40 gün 40 gece sema fotoğrafları için tıklayın:

Mehmet Rasim Mutlu Kültür Merkezi
Gökçedere Kaplıcları
Yalova - Türkiye
Hazreti Mevlana ve sema
700 yıl kadar önce bugün Türkiye olarak adlandırılan Anadolu´da, Konya´da mutasavvıf, filozof ve mukaddes bir şahsiyet olan Mevlana Celaleddin-i Rumi yaşadı.

Hz.Mevlana şair, mutasavvıf, manevi bir öğretmen ve erdem sahibi bir kişiydi. Kuran ve dini ilimler hususunda bir otorite ve dünya hayatı ile ilgili problemlerin çözümünde bir üstad idi. Onun erdem zenginliği ve örnek yaşam tarzı kendini sema şeklinde ifade etmiştir.

Sema yapan kişi kalbinin bulunduğu istikamete doğru döner; çünkü kalb Tanrı´nın evidir. Yavaşça eller ve kollar bulunmaları gereken yerlere ulaşırlar. Sağ el Tanrı´dan gelecek ihsanları kabul etmek üzere yukarı doğru açılır, sol el ise vermek ve paylaşmak gayesiyle aşağıya çevrilir.

Sema evrensel aşka giden yolda bir adım ve bir dua, ayin öğeleri taşıyan bir ibadet dansıdır. Kişi birlik hissini kaybetmeden diğer insanlarla birlikte sema eder. Sema aynı zamanda Tanrı´ya karşı duyulan ilahi aşkı simgeler; bu aşk yoluyla insan diğer insanları da sevmeyi öğrenir.

Tarihi Gerçekler:
Sema dönerek yapılan bir ibadettir. Asırlar öncesinden beri değişik insan topluluklarında görülür. Dönme ve ritmik hareketler bilinci değiştiren ve ruhsal kaynaklarla daha derin temas sağlayan bir uygulamalardır.

Danslar ve dönme ibadeti Anadolu´ya Orta Asya´dan gelmiştir. Bu danslarda, her hareketin manevi bir kararlılık ve bilinç taşıdığı fikri mevcuttur.

Girdap şeklinde dönme hareketleri şamanik zamanlardan beri bilinmektedir. Şamanlar bu hareketler ile ekstaza ulaşmakta ve bilinç durumlarını değiştirmekteydiler. Bu hale ulaşan Şaman başka alemlere ve boyutlara geçmekte ve sorularına yanıt ve problemlerine çare bulmaktaydı.

Sahabeden biri şiir okuduğunda Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (S.A.V.) dans ederek dua ettiği rivayet edilir.

Seminerimiz:
Hz Mevlana´nın sağlığında Sipehsalar adlı bir şahıs onun hayatı, seceresi ve ailesi hakkında bir kitap yazmaya başladı. Daha sonra Ahmet Eflaki bu kitabı tamamladı; kitabın ismi: Menkıb el-Arifin (Ariflerin Menkıbeleri) idi. Bu kitapta Hz. Mevlana´nın kaç defa ve ne kadar süreyle sema yaptığı hakkında bilgilere ulaşıyoruz. Bazen üç gün üç gece, bazen yedi gün yedi gece, bazen on altı gün ve on altı gece ve üç defa da kırk gün kırk gece sema yaptığını öğreniyoruz.

Birkaç yıl önce, 700 sene evvel Hz. Mevlana´nın yaptığı gibi esas şekliyle sema yapmak gayesiyle bir denemeye girişitik. Maneviyatımızı derinleştirmek amacındaydık.

Son beş yılda İsviçre, Almanya, İspanya, Avusturya ve Türkiye´de, bir sefere mahsus bir gün ve gece, on altı kere üç gün ve gece, iki kere beş gün beş gece ve bir kere de yedi gün ve yedi gece sema çalışması yaptık.

Geçtiğimiz iki yıl aynı günlerde, aynı yerde, iki defa 40 gün 40 gece sema çalışması gerçekleştirdik.

Bu çalışmalar sırasında müzik hiç durmadı ve her an en az iki semazen döner vaziyette çalışmalar devam etti.

Bu yıl da yine kırk gün ve kırk gece müzik, sema, zikir ve dua ile ibadet etmek niyetindeyiz.

Umuyoruz ki herkes kendi benliğinde semanın özünü ve anlamını bulur ve bizler semanın eğitsel yönünü deneyimleriz.


Organizasyon
Yalova´da bir kültür merkezi var. Bu merkez Mehmet Rasim Mutlu´ya ait. Geçen yılki kırk gün semaın gerçekleştirildiği bu yer bu çalışma için ideal.

Kırk gün boyunca, bireysel olarak, kültür merkezinde yeyek yiyip, uyuyabiliyorsunuz. Böylece 24 saat boyunca zikir ve müziği kesintisiz olarak dinleyebilirsiniz.

Sorularınız için Oruç Güvenç ve Rasim Mutlu orada olacaklar.

Yemekler hazır olacak.

Oradaki ruhsal çalışma için Mevlânâ´nın eserlerinden yanınızda bulundurmak yararlı olabilir.

Ulaşım:
Yenikapı´dan Yalova deniz otobüsüne binebilirsiniz
Yalova´dan taksi veya dolmuşla Gökçedere Termale ulaşabilirsiniz
Termal´e varınca Mehmet Rasim Mutlu kültür merkezini sorabilirsiniz.
Önemli!
Semadan sonra, özellikle kırk gün kalanlar için, hemen arabaya binip gitmek yerin e 1-2 gün daha orada geçirmek iyi olabilir.

Bu çeşit bir ruhsal çalışma çok yoğun olabilir. Tıbbi olarak bir tedavi değil, ancak duanın ve meditasyonun iyileştirici etkileri olduğu biliniyor.

Bu çalışmaya katılmak herkesin kendi sorumluluğudur ve ne kadar kalacağına da herkes kendi karar verir.

Bazı pratik noktalar:
Lütfen kendi uyku tulumu, çarşaf, pike, yastık vs gibi malzemelerinizi getirin. Temmuz ve Ağustos´ta hava muhtemelen çok sıcak olacak.

Merkezde bir tane kadınlar ve bir tane de erkekler için olmak üzere iki tane büyük oda var. Buralarda ya da semahanede ya da bahçede kalabilirsiniz. İsteyenler için Gökçedere´de merkeze yakın oteller ve pansyonlar da var. Bu durumda kendi odanızın ücretini siz ödersiniz.

Merkezde bir çamaşır makinesi var.

Merkezin yakınlarında bir termal tesis var. Mayo ve havlularınızı getirmeyi unutmayın.

Merkez doğanın içinde ve mevsim de yaz. Sivrisinekler olabilir.

Merkezin civarında orman yürüyüşü için hoş patikalar var.

 
Toplam blog
: 11
: 2318
Kayıt tarihi
: 28.03.08
 
 

Kişisel Gelişim, alternatif gelişim çalışmaları konusunda organizasyonlar, eğitimler, seminerler,..