Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '22

 
Kategori
Teknoloji
 

5G Bağlantı teknolojisi

5G ve Gelişmiş Bağlantı teknolojisini hali hazırda bazı ülkeler ve telekomünikasyon şirketleri kullanmaktadır. 5G teknolojisi sayesinde uzaktan ameliyatlar, sanal gerçeklik ve Meta verse gibi kavramlar gündelik hayatımızda daha fazla duyulmaya başlanacak. 5G günümüzde neredeyse herkesin kullandığı 4G LTE bağlantılarının yerini almayı hedeflemektedir. Peki nedir 5G’yi bu kadar gelişmiş ve özel kılan özellikler?
 
5G Özellikleri Nelerdir?
 
Gelişmiş teknolojiler ve uzaktan çalışma sistemleri ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. 5G ve Gelişmiş Bağlantı sayesinde internetin kapsama alanı ve hızı oldukça yükselmektedir. Hızının yüksek olması ve güç dengesi sayesinde klasik Wifi ağlarında ihtiyaç duyulan kablolardan kurtulmamızı sağlayacaktır. Üstelik 5G teknolojisi özellikleri arasında ev eşyaları ile bağlantı kurabilecek olması ve dolayısıyla çamaşır makinesi, klima ve diğer ev eşyalarını hızlı ve kesintisiz yönetebilme imkânı tanımaktadır. 5G içerisindeki bu teknolojinin adı ‘IoT’ yani nesnelerin internetidir.
 
Altyapılarda kullanılan klasik internet bağlantıları için gereken kablolardan kurtulmamıza olanak sağlaması bir diğer 5G ve Gelişmiş Bağlantı teknolojisi özelliğidir. Aynı zamanda kamusal alanda ihtiyaç duyulan yüksek hızda internetin altyapı ihtiyacı olmadan kullanılmasına olanak sağlamaktadır. 4G LTE bağlantılara kıyasla masaüstü ve mobil cihazlarda daha düşük enerji tüketimine yol açtığı saptanmıştır. Bu nedenle elektronik cihazlarımızın ömürlerini uzatabilmesi de özellikleri arasında yer almaktadır.
 
5G Gelecekte Nedir Nasıl Kullanılır?
 
İnternet, yazılım ve telekomünikasyon teknolojilerindeki gelişmeler hepimizi heyecanlandıran sonuçlara yol açıyor. Özellikle bir doktorun uzaktan ameliyat yapabilmesine olanak sağlayabilecek 5G ve Gelişmiş Bağlantı teknolojisi gelecek hakkında bize ipuçları veriyor. Sanal gerçeklik (VR) veya arttırılmış gerçeklik (AR) gibi sistemler yüksek hızlarda internet ihtiyacı içermektedir. 5G teknolojisi sayesinde bu hizmetler daha verimli kullanılabilecek.
Akıllı ev sistemleri ve şehirlerin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu tür akıllı sistemler ve yapay zekâ ürünleri kullanılırken belirli bir bağlantı hızı, kapsamı ve teknolojisi ihtiyacı duyarız. Burada devreye 5G ve Gelişmiş Bağlantı devreye girmektedir.
İletişim teknolojilerindeki gelişmeler giderek artıyor. Günümüzde binlerce şirket uzaktan çalışma veya hibrit çalışma düzenine geçti bile. Pandemi sonrasında verimliliğin artması ve maliyetlerin düşük olması nedeniyle bu çalışma düzeni birçok şirket tarafından benimsendi. Fakat altyapı yetersizliği gibi sorunlar nedeniyle tam olarak halen adaptasyon gerçekleşmiş değil. 5G ve Gelişmiş Bağlantı sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun, kolayca işinizi yapabilecek ve internete yüksek hız ve kapsama alanıyla bağlanabileceksiniz.
 
5G Teknolojisi Nedir Getireceği Faydaları Nelerdir?
 
Küresel olarak akıllı şehirler, evler, araçlar ve sistemlerin kullanımı giderek artıyor. Dolayısıyla bu ihtiyaçlara talep verebilmek ve stabilize bir bağlantı ihtiyacı bulunuyor. Kullanılan 4G LTE bağlantılar bu anlamda yavaşlama ve kapsama alanı gibi sorunlar çıkarabiliyor.
Bu nedenle 5G ve Gelişmiş Bağlantı teknolojisi sayesinde bu sistemleri hızlı, sorunsuz ve tam anlamıyla kullanabileceğimizi söyleyebiliriz. Hali hazırda Avrupa, Asya ve Amerika kıtasında birçok ülke 5G teknolojisine geçti bile. Altyapı sorunlarının ortadan kalkması, kablolar ve bağlantıların yarattığı kirlilik ve maliyet gibi birçok sorun bu teknoloji sayesinde ortadan kalkacak.
 
Yapay zekâ içeren sistemler, makineler ve ev eşyaları giderek hayatımızda daha fazla alanda kullanılıyor. Akıllı robot süpürgelerden buzdolabına kadar tüm cihazların kontrolünde 5G teknolojisi büyük bir fayda ve verimlilik sağlamaktadır. Aynı zamanda klasik Wifi bağlantılarına ve kablo altyapısına ihtiyaç duymadan çalışabilmektedir.
 
5G Kime Ait?
 
Dünyadaki ilk 5G ve Gelişmiş Bağlantı testi 2016 kasım ayında dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan SAMSUNG tarafından gerçekleştirildi. Fakat altyapı ve sistemin tamamı aslında günümüzde birçok şirket ve ülke tarafından kullanılmaktadır. Özellikle devletlerin telekomünikasyon ve iletişim kurumları bu teknolojiyi kullanmak için çeşitli adımlar atmaktadır. Dolayısıyla 5G teknolojisinin belirli bir sahibi olmadığını ve küresel anlamda kullanılabilen bir bağlantı metodu olduğunu söyleyebiliriz.
 
 
Toplam blog
: 10
: 246
Kayıt tarihi
: 03.07.17
 
 

Enez ÖZEN 15.12.1981 İstanbul doğumludur.  Mesleki kariyerinde sırasıyla; Art Direktörlük, Web pr..