Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2600
 

6 yaşındaki kız çocuğu, 25 yaşındaki erkekle evlenebilirmiş

6 yaşındaki kız çocuğu, 25 yaşındaki erkekle evlenebilirmiş
 

Bahtın açık olsun,Nureddinlerin söyledikleri olmayacak küçük kızım.


Dünya güvenli ve huzurlu bir yaşam için ortam yaratma çarelerini ararken, terör belasından nasıl kurtulacağını tartışırken.

Ülkede her üç kişiden biri borçlu ve icralıkken, fakir ve yoksul sayısı günden güne artarken, zevk, sefa içinde yaşayanlar rahatlığın verdiği güvenin kadir kıymetini bilmiyorlar.

Bazıları için yaşam güvenliği, terör belası, geçim sıkıntısı önemli değil. Onların derdi, kederi 6 yaştaki sabi küçük kızların, 25 yaşındaki erkeklerle evlenebilecekleri ve nikâh kıyabilecek gibi söz ve söylemlerle uğraşmaktır.

Aklını rüzgâra verenler, 6 yaşındaki kız çocukla, yirmi beş yaşındaki erkek nikâh kıyabilir ve evlenebilirler. Çalışan kadınlar fuhuş’a hazırlık yapıyor beyanlarıyla esas gündemi siyah perde ile örtüyorlar.

Bu söz ve söylemlerden sonra yoğunlaşan tepkiler üzerine, bu kez söylediklerinin kopyasını daha da muhkem hale getirerek 7 yaşındaki oğlan ile 25 yaşındaki kız için  nikâh kıyılabilir, nikâhlarında sakınca yoktur,

Evlilik için bir yaş söz konusu değildir. 10 yaşında, 7 yaşında, 6 yaşında nikâha engel bir durumun söz konusu olmadığı iddiasını sürdürüyorlar.

Vah Nureddin yine neler yaptın, neler ettin. Rüzgâra verdin aldı götürdü, aklını zayi ettin. Altı yaşındaki sabi kızlarla, 25 yaşındaki nikâh kıyıp evlenebileceklerini, bunda her hangi bir sakınca yoktur dedin. Nureddin sen nuru da, ışığı da gölgeledin.

Kızın yaşı 6, erkeğin yaşı 25, oğlanın yaşı 7, kızın yaşı 25 olsa da, dağ ile fare gibi olurlar eş dedin. Atıyorsun, tutturuyorsun, senin zarın hep düşeş. Bu söylediklerinle kime, kimlere hizmetediorsun bilmiyorsun.Nureddin sen nuru da, ışığı da gölgeledin.

Zevkte, sefada mısın, darda, zorda mısın, Yoksa saraya, köşke bir işaret mi verdin. Akla, vicdana sığmaz senin bu dediklerin, Ne olacak bu abuk, sabuk söz ve söylemlerin. Nureddin sen nuru da, ışığı da gölgeledin.

Birde topluma ümmetim diyorsun, Bu söylemin anlamını biliyor musun? Çalışan kadınlara dil uzatıyorsun, Çalışan kadınlar fuhuş’a hazırlık yapıyor diyorsun. Sıkışınca hemen geri adım atıyorsun, Bu kez önce söylediklerinin kopyasıyla gözleri boyalıyorsun. Nureddin sen nuru da, ışığı da gölgeledin.

Peki, Nureddin’in bu söyledikleri ile ilgili diğer vatandaşlarımız ne diyor. Bakınız onca yorumlar içinden sadece 4 yorumu yazımıza dâhil ettik.

Cahillik toplumun her kademesine yerleşmiş

29335  Oyla Cevap Yaz

Yahu bunları özel olarak mı çıkarıyorlar piyasaya?

35391  Oyla Cevap Yaz

çapali kartal - 4 saat önce

Küçük yaştaki kızların evliliği, bazılarının beyninde yuva yapmış, yüreklerini karartmış, silinmesi, temizlenmesi mümkün değildir. Onlar bu saçma sapan söz ve söylemleri dile getirmekle mutlu oluyorlar. Allah insana verdiği aklı iyiye, güzele ve hayra doğru kullandırsın.

 

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ/ MERSİN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                               

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Düşünüyorum da böylesi konuşmalar, beyanatlar çocukluğumda dahi yoktu! Demek ki yarım asırdan fazla geri gitmişiz!! Bugün bir davetiye gördüm, hem Türkçe hem de Osmanlıca yazılmıştı! Bu saatten sonra neyi düzeltebilirsiniz ki, fesleri Kapalıçarşı'da turistler alıyordu, bizler de birer tane alsak hazırlık olurdu:( Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 18.01.2015 18:54
Cevap :
Kıymetli Ata Kemal Şahin, Bizim mahallede ikamet etmek isteyen ancak, mahalle muhtarımızın bir türlü ikametgah ilmühaberi vermediği merkez mahalle sakinleri, hocalarının böyle bir beyanda bulunmadıklarını savunuyorlar.Osmanlıca yazılara, Osmanlının giydiği feslere, hayranlık duyuyorlar, geri gitmeyi ilerleme sayıyorlar.Onlar için önemli olan iç dünyalarındaki istek ve arzular.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum   18.01.2015 20:27
 

Mehmet Bey,toplumsal bir yaraya parmak basmışsınız.İlköğretimin birinci aşamasında çalışan bir öğretmen bir arkadaşım anlatmıştı.Sınıfındaki bir kız öğrenci derse gelmeyince diğer öğrencilere sormuş.Öğrenciler de o kız öğrencinin başka bir köydeki 60 yaşındaki bir kişiyle evlendirilip yola çıktıklarını söylüyorlar. Öğretmen çabalarıyla bu evliliğe engel oluyor.Bu konuda toplumun tüm bireylerine görev düşüyor.Selam ve saygılarımla.

Hüseyin Başdoğan 
 14.01.2015 11:37
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz Sayın Hüseyin Başdoğan, Hocam böyle beyanlar insanlara ne kazandırıyor anlamış değilim.Yok efendim yetimlerin, öksüzlerin hukuki haklarının korunması manasında söylenmiş. Sanki hiç bir derdimiz yok bütün derdimiz, kederimiz 6 yaşında sabi kızların evlilik yada nikahlarıdır.Saygılar sunuyorum.Sağlık ile mutluluk diliyorum.   14.01.2015 17:30
 

Bir insanı suçlamadan önce ne söylediğini biraz araştırıp soruşturmalı...İnsanlık ve vicdan bunu gerektirir...Birilerinin hoşuna gitsin, yazım çok tıklansın diye hem nalına hem mıhına vurarak bir şeyler döktürmek yakışmıyor Mehmet bey...Bin bu hocayı tanımam, ancak sözleri gündeme düşünce araştırdım, niye böyle saçma bir laf etmiş diye...Olay, bizim Anadoluda "beşik kertmesi" denilen, öksüz yada yetim kalmış çocuklar için daha ziyade veraset zararına uğramasın diye uygulanan bir tedbir..Kesinlikle cinsellikle ilgisi yok...Zaten dinen bulüga ermemiş insanlar için cinsellik söz konusu bile edilemez..Ayrıca, küçük yaştaki kızın hukukunu korumak adına yapılan akid, o büyüyünce bozulabilir, yani kız beşik kertmesiyle evlenmek zorunda değildir..Bunlar İslam fıkhının geçmişin şartlarına göre düşünülmüş tedbirleridir..Hoca da iki saatlik konuşmanın iki dakiksında buna değinmiş...Bunca cinsel sapık, pornocu cirit ataraken hoca sapık ilan edildi..Yine siyaset çabası..Ayıplıyorum.

ali açıköz 
 13.01.2015 13:10
Cevap :
Kıymetli Yazarımız Sayın Ali aıkgöz, Hocanızın söyledikleri yazılı medya sayfalarında duruyor.Ne yetimin, ne öksüzün ve nede beşik kertmesi ile ilgili bir açıklama yok.Bunu siz ilave ediyorsanız ayrı konudur.Ne naldan, ne mıhtan, ne tıkla, ne göze girmeyle işimiz olmaz.Biz yetimin, öksüzün, varisten doğan haklarının nasıl korunacağını iyi biliriz.6 yaşındaki kızın evlenebileceği, nikah kıyılabileceği haricinde cinsellikle bir açıklama beyan edilmemiş lakin bu katkıyı da siz katıyorsunuz.Ne kimseye vekil oluruz, ne de kimseye müvekkil oluruz.Bunlar bizim ülkemiz için iyi şeyler değil konu bundan ibarettir.Zil takıp oynayanlarda var, Hocanızın söylediklerini takdir edenlerde var.Saygılar sunuyorum.Kıdemli yazarımıza sağlık ve mutluluk diliyorum.  13.01.2015 15:33
 

Değerli Mehmet Bey, ne kadar ürkütücü bir şey. Bunu diyen kişinin kızı veya oğlu var mı diye aklımdan geçti. Atalarımız bile demiş" davul bile dengi dengine" o yaştaki çocuklar arkadaşlarıyla oynamalı, koşmalı, vaktinde ve zamanında büyümeli. Böyle düşünenleri ibreti alem için..... tövbe tövbe.. Kaleminize yüreğinize sağlık.. Saygılarımla..

Papatya Tarlası 
 13.01.2015 7:28
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz, Papatya Tarlası: Bunlar bu sözleri bilerek, isteyerek, kasten söylüyorlar. Birilerinin gözlerine giriyorlar,beklentileri var.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  13.01.2015 11:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7072
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2136
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster