Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '15

 
Kategori
Haber
 

81 ilin " topuk sesleri", İzmir Fuarında çın çın çınladı.

81 ilin  " topuk sesleri", İzmir Fuarında çın çın çınladı.
 

İzmir, Türkiye'nin Üreten Kadınlarını, İzmir'de Buluşturdu. Türkiye'nin her ilinden 81 kadın, İzmir'de İzmir Ticaret Odası (İTO) İş Kadınları Konseyi tarafından başlatılan "81 İl 81 Topuk" projesi kapsamında, her  ilden stand açtı.

 

İş Kadınları Konseyi tarafından başlatılan "Fuarda Mardin'den, Bursadan, Bodrumdan, İstanbul’dan yöresel el sanatlarına sahip işletmeler ve  emekçiler bir aradaydı.

Turizm Bakanlığının yayınladığı turizm dergilerinde yer alan keçe yapma sanatının yaratıcıları da Fuardaydı. Güleç Hanım,

İzmir-Seferihisar, Sığacık  eski Doğanbey K öyünde yani kırsalda  sanatını icra ederken keyfedilerek, Umman'a gönderilmiş ve mamullerin tanıtılmasında katkı sağlamıştı. Keçe sanatçısı  Ayfer Güleç, uzaklardaki bu sergisi için şöyle demişti: “somut olmayan kültürel mirasımızı modern yaşam alanlarımızda nasıl estetik ve işlevsel dönüşümlerle yeniden yorumlarım’’ kaygılarımın ne kadar doğru olduğunu görmek, üretimlerimle takdir toplamak, bana çok iyi geldi

 İzmirKültürparkFuar Alanı'nda başladı. Açılış törenine İTOBaşkanı Ekrem Demirtaş, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyarkatıldı. İTOİzmirİşkadınları Konseyi Başkanı Asuman Nardalı ise konseyi tek başına ve tek üye ile kurduğunu, beş yıl içinde İzmiryerelinde 370, Türkiyegenelinde ise bin 280 üyeye ulaştıklarını belirterek, konseyi kurduklarında İTO'ya bağlı 75 bin üye arasında sadece bir tek iş kadını üye bulunduğunu vurguladı.

Nardalı önümüzdeki yıl dünya kadınları da projeye katacaklarını ifade etti. İTOBaşkanı Ekrem Demirtaş, kadın girişimci üyelere her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Nardalı, konseye üye iş kadınlarını göstererek, kadının başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını dile getirerek, gözü morarmış, koca şiddeti görmüş kadının kocasını cezaevine atmakla kadını kurtarmayacaklarını, kadını üretimin içine çektikleri gün kadını kurtarabileceklerine dikkat çekti.

 

Nardalı, 81 İl'de 81 Topuk Projesi ile Türkiye'deki iş insanlarına ve iş kadınlarına ulaşarak, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan işbirliği, iş birlikteliği yaratmayı amaçladıklarını belirterek, Fuar Alanı'nda Mardin'de şark köşesi üreten kadından Bursa'da ceset torbası yapan kadına Bodrum'da yöresel el işleri pazarlamak için kooperatif kurankadından İstanbul'da kompresör üreten kadına kadar her kesime ulaştıklarını ve bu kadınların birbiri ile ticaret yapmasını sağladıklarını anlattı. Nardalı önümüzdeki yıl dünya kadınları da projeye katacaklarını ifade etti. İTOBaşkanı Ekrem Demirtaş, kadın girişimci üyelere her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Bu kadar iş potansiyali olan bir konuda Fuarın  "bir buçuk güne" güne sığdırılması, ilk günün yarım açık kalması yadırgandı ve hoş karşılanmadı ayrıca. " Ürkütülen kurbağaya değmedi" bizim eklentimizle.

Ört ki ölem!

 

 

SOL BAŞTA, KEÇE SANATININ USTASI AYFER GÜLEÇ DE KATILMIŞTI. DAHA YENİ DÖNMÜŞTÜ  UMMAN DAN..  BAKANLIK GÖNDERMİŞ VE ÇOK SÜKSE TOPLAMIŞTI.

 

 

 
Toplam blog
: 1616
: 918
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..