Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '20

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
 

Vazifendir.

Bugün günlerden Pazar… Yarın hayatımdaki yeniliklere merhaba diyeceğim bir gün benim için… Üzerimde bunun heyecanı ve merakı var biraz. Bu nedenle kahvemi elime aldım, fonda jazz müziği ile birlikte internette dolaşıyordum. Sonra Pazarlamasyon’da Burger King’in LGBT Onur Haftası için yaptığı çalışmaya denk geldim. İşte o an kendi kendime dedim ki “Gerçek bir iletişimciyseniz her hayata dokunabilmek her şeyden önce vazifenizdir.” Açtım bloğumu, başladım yazmaya.

Çok genel-geçer bir imaj çizilmeye çalışılan meslek bizimkisi. Ucundan kıyısından dokunan herkes ben iletişimciyim diyebiliyor. Burada okumuş veya alaylı olmaktan bahsetmiyorum. Söylemek istediğim o gelişime açık olmak aslında. Çünkü bizim meslekte okumuş olmanın veya alaylı olmanın pek fark etmediği düşüncesindeyim. Eğer bu yola baş koymuşsan ve gelişmeye, doğrusunu bulmaya açıksan üstesinden gelip, başarılı bir sonuç elde edersin.” İletişimin ve iletişimcinin” basitleştirilmesine, sığlaştırılmasına, her şey için copy-paste yapılmasına karşıyım sadece.

Ne diyorduk gelişime açıklık… Dünyada yaklaşık 7,5 milyar insan yaşıyor. Bu da 7,5 milyar kadar farklı düşünce ve bakış açısı demek. Elbette benzerliklerimiz, kesiştiğimiz noktalar, ortak görüşlerimiz mevcut. Ama sonuca baktığımızda her birimizin nöronları kendine özgü bir işleyişte. Bu nedenle ortak benzerliklerimiz olduğu kadar ortak farklılıklarımız da mevcut. Ve bir iletişimciysen, benzerliklere dokunduğun kadar farklılıklara da dokunmak zorundasın. Kendi dünyanda yapmadığın, yapmayacağın, doğru bulmadığın, gerçek gelmeyen birçok düşünce, davranış, bakış açısı ve hayat tarzı olabilir. Ancak mesleğini gerçekten tam anlamıyla icra etmek istiyorsan, bu tutkuya sahipsen sevmesen de saygı duymalısın. Saygı duymalı ve her hayata dokunabilmen gerektiğinin farkına varmalı, vazifeni yerine getirebilmelisin. Aslında “sevmesen de saygı duymak” insanlıkla alakalı bir şey olmalı elbette… Ancak bugün burada bir iletişim çalışmasından yola çıkarak bu yorumu dile getirdiğim için daha çok mesleki yönlerine dokunmak istedim.

Herkese şimdiden iyi haftalar. (“hoop ismail abi” gibi yapan, el sallayan insan emojisi)

 
Toplam blog
: 5
: 108
Kayıt tarihi
: 11.06.20
 
 

2007 yılından itibaren Halkla İlişkiler okumaya ve bu mesleği icra etmeye istekliyim. 2016 yılınd..