Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '21

 
Kategori
Sosyoloji
 

ADALET BAKANINA SORUŞTURMA

OLAY

Fransa'da Sorgu Hakimleri, ülke tarihinde bir ilk'e imza atarak, "Makamını yasadışı kullanarak çıkar elde etmek" iddiasıyla Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti hakkında adli soruşturma açılmasına karar verdiler.

                                                                                      Kaynak: 18 Temmuz 2021 Tarihli Gazeteler

CUMHURİYET ADALET DİVANI

Fransa'da Hükümet üyelerini görevleri çerçevesindeki suçlardan yargılama yetkisine sahip tek mahkeme, Cumhuriyet Adalet Divanı'dır. Fransa'nın üç büyük yargıç derneği ile yolsuzluklarla savaşan Antikor Derneğinin suç duyurusu üzerine Adalet Divanı harekete geçmiş.

Bizim mevzuatımızda Hükümet üyeleri Yüce Divan'da yargılanır. Yüce Divan, suç duyuruları üzerine doğrudan yargılama yapamaz.  TBMM üye tam sayısının üçte ikisinin gizli oyu ile Yüce Divan'a yargılama yetkisi verilir...

Beri yandan Kuvvetler Ayrılığı İlkesi'nden;Yasama, Yürütme ve Yargının bağımsızlığından dem vurulur. Burada Yasama erkinin, yargı erkinden önce yargılayarak suçlu ise Yüce Divana gönderdiği, değilse yargılama yetkisi vermeyerek  beraat ettirdiği görülmüyor mu? 

Üstelik erklerin erki yargı erkine karşı bu yapılıyor. Yargı yasamanın ve yürütmenin  ve de kendisinin üzerinde bir konumdayken... Yargı; Yasamanın yaptığı yasayı iptal edebilir, yürütmeyi durdurma kararı verebilir, yargıya bir üst mahkemede itiraz edilirken bu yargıya yapılır mı?

 
Toplam blog
: 121
: 31
Kayıt tarihi
: 26.10.20
 
 

01 Şubat 1933 Tirebolu -Giresun- doğumluyum. İstanbul Üniversitesinde Halkla İlişkiler dalında li..