Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '09

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
2933
 

Adalet bu kadar uzak mı?

Adalet bu kadar uzak mı?
 

Sizi anlamak istemeyen önyargılılar için kullanılan güzel bir ata sözümüzde “Anlıyana sivrisinek saz; Anlamayına davul zurna az” denilmektedir. Yıllardır önyargılar sonucu haksızlığa uğrayan astsubaylar adalet, eşitlik ve insan onuru taleplerini bırakın davul zurnayı, kös çalmalarına rağmen ilgililere duyuramadıkları anlaşılmıştır.


Balıkesir Asb. Meslek yüksek okulunda konuşan Sn.Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ordunun temel direklerinden biri olan astsubaylar hakkında devrim niteliğinde değişiklikler iyileştirmeler yapacağını söylemiş ve bu basında ASTSUBAY DEVRİMİ olarak yer almıştır.

Haksızlıklara rağmen vakurla, sadakatle ülke ve TSK hizmet eden assubaylar bu açıklamalardan sonra Genelkurmayda yapılan Birleştirilmiş komutanlar toplantısından çıkacak kararları umutla beklerken maalesef umutlar bir başka bahara ertelenmiştir.

Komutanlar toplantısından sonra yapılan açıklamalardan birinde ;

“657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda öngörüldüğü üzere devlet memurları için 1.derece 4 ncü kademeye ilerleme imkanı TSK. Personeli için mevcut değildir.Bununla birlikte Astsubayların mesleğe giriş derece ve kademesinde yasa ile tanınan haklar daha fazladır. Örneğin : Ön lisans mezunu Asb. 9/1 kademeden göreve başlarken ayni öğrenime sahip kamu personeli 10/2 den göreve başlamaktadır. Bu gerekçelere rağmen konunun yasa değişikliği olarak TBMM sunulması durumunda personelin göreve başlangıçta sahip olduğu kazanımların tartışmalara yol açabileceği neticede kazanılmış hakların sorgulanmasına sebeb olacağı değerlendirilmektedir . denilerek ; Adalet ve eşitlik talebinden başka bir talepleri olmayan assubaylara;

Susun sesinizi çıkarmayın yoksa elinizdekini de kaybedersiniz diye aba altından sopa gösterilmektedir.


Komutanlarımızı bilgilendiren Sn. Genelkurmay yetkililerine 657 sayılı Devlet Memurları Yasasının 36 ncı maddesinin ORTAK HÜKÜMLER bölümünde ön lisans mezunlarının 10/2 den göreve başladığını ANCAK alt fıkralarda da Emniyet Hizmetler, Meclis stenoğrafları, teknik hizmetler ziraat ev ekonomistleri gibi memurların görevlerinin özellikleri dikkate alınarak bir üst dereceden yani 9/2 den, bunlar ve daha birçok lisans mezunu devlet memurunun ise 8 nci dereceden göreve başladıklarını, tüm yüksek okul mezunlarının ¼ dereceye yükseldiklerini;


926 Sayılı Askeri Personel Yasasında 1nci derece 4ncü kademe tanımlaması yoktur ancak albaylar ve üst rütbedeki personele uygulanan 1500 gösterge rakamının 657 sayılı Devlet Memurları yasasındaki 1 nci derece 4 ncü kademe karşılığının tanımlama olmasa da ayni kazanım olduğunu haddim olmayarak hatırlatmak isterim.


Ayni öğrenimi görmememize rağmen görev koşulları sorumlulukları astsubaylarla kıyaslanamıyacak birçok devlet memurundan ön lisans mezunlarının 9/2 lisans mezunlarının 8 nci dereceden göreve başlatılma hak ve eşitliğinin astsubaylara verilmemesini, bırakın lisans öğrenimini Yale, Oxford üniversitelerinde yüksek lisans , doktora yapsanız da astsubay ünvanı taşımanın adalet için engel olduğunu hangi gerekçe ve değer yargısı ile izah edilebilirsiniz?


Biz başkalarına tanınan imtiyaz ve ayrıcalığı değil adalet, eşitlik ve insan onuruna saygı istiyoruz


Her kuruma örnek olan TSK kendi personeline haksızlık etmemelidir, mum dibini aydınlatmaz misali yapılan bu haksızlıkları içimize sindirmemiz kabullenmemiz mümkün değildir. Bu haksızlıkların hizmet verimini düşürdüğünü emeklilerin yalnızlık duygusuna kapılmasını sağladığı bunun sadece ve sadece Militarzm adı altında ordu düşmanlığı yapanların işine yaradığını kurmaylarımız, generallerimiz değerlendiremiyor mu?


Assubaylar TSK için gereksiz iseler bu meslek kaldırılarak mevcutlar kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılsın askeri kimliklerimiz iptal edilsin ama Assubaylar TSK için olmazsa olmaz personel ise bizim adalet, eşitlik ve insana onuruna saygı taleplerimiz karşılansın.
Bizim vatanseverlik duygularımız istismar edilmesin biz bu ülke ve TSK.lerine sadakatimizi terimiz, kanımız ve canımızla kanıtladık.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anayasamızın 2 , 5, 7, 8 ve 10 uncu maddelerinde sosyal hukuk devleti, yasama ve yürütmenin nasıl uygulanacağı, kanun önünde eşitlik konuları açıkça tanımlamıştır. Bütün bunlara rağmen, Anayasamızın teminat altına aldığı adalet anlayışı, insan haklarına saygı ve hukuk devleti ilkeleri açıkça ihlal ediliyorsa, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğu, temel hakları, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak şekilde sınırlandırılmaya devam ediliyorsa, herkesin kanun önünde eşit olduğu ilkesi yok sayılarak belirli bir sınıfa ve zümreye imtiyazlar tanınmaya devam ediliyorsa sözün bittiği yerdir.

nemokaptan 
 27.01.2009 11:10
Cevap :
Biz sözümüzü imtiyaz ve daha fazlasını değil adalet,eşitlik ve insan onuruna saygı bekliyoruz diye noktalamıştık.Bu talebimize yanıt alamaz isek farklı şekilde duyurmaya ve bunu sağlamaya kararlıyız  27.01.2009 13:00
 

EVET İMAMLARA VERİLEN HAKLARI ASTSUBAYLARA VERİLEN HAKLARLA KIYASLAYIP AĞLAYALIM.

AYHAN ANIK 
 26.01.2009 23:50
Cevap :
Her mesleğin ülkemizde önemi vardır o mesleği icra edenler şerefle hizmet ediyorlar bizim kıyaslamamız görevlerin güçlüğünü belli etmek ve bazı mesleklere hükümetin özellikle önem verdiğini vurgulamak içindir.Maalesef denge tazminatı emniyet hizmetleri,Mit mensupları ve İmamlara verilmesine rağmen assubaylara verilmedi bunun sorgulanması gerekir  27.01.2009 10:46
 

astsubay camiasının ve emeklilerin sorunları saymakla bitmiyor. çalışan kesim içinde sorunlara care bulucak bir düşüncede yok. yani böyle gelmiş böyle gidiyor düşüncesi var. bizler genç kesime ne kadar anlatsakda bunun dogru olmadıgını sordukları sorularla veremedigimiz cevaplarla haklılar galiba demekden başka elimizden care gelmiyor. gençlerin en fazla soruları yetkin nedir. izin veriyormusun takdir veriyormusun. ceza veriyormusun. takım Bölük tabur kom. bana nasıl davranıyorsa sanada aynı davranıyor. maaş farkımız nedir. sorunlara care bulabiliyormusunuz. vs bitmez sorular karşısında beklentileri bitmeyen bir toplum görüyoruz ama care yok ilaç yok. bizler artık mesleğimizin son günlerinde genç kardeşlerimize güzel şeyler söylemek isterdik ama ne ne temad ne başka kurumlar ast sorunlarını hemen cözecek gibi gözükmüyor. işallah yanılırım.

gökhan ayça 
 24.01.2009 12:59
Cevap :
Yılların sorunlarına birde önyargı ile yaklaşınca mesleğe yeni giren kardeşlerimiz umutsuzlağa düşüyor birde 15 yıllık mecburi hizmetleri olduğunu hatırlayınca psikolojileri büyük yara alıyor TSK her kuruma örnek ama hala 50 yıl öncesinin yamalı elbiseye benzeyen yasalarının değişmesi adalet,eşitlik ve insan onurunun ön plana çıkarılması gerekiyor unutulmasın hepimiz ayni gemideyiz. Değişim mutlaka olacaktır umarız zaman kaybedilmesin  25.01.2009 12:46
 

sayın gürpınar herkes hep aynı şeylerden şikayet ediyor da ben şu herkesin direkt olarak mağdur olduğu sağlık konusunda neden birşeyler söylenmiyor onun derdindeyim.Askeri hastanelerde gördüğümüz muamele ve şartlar tüm astsubayların malumu.Subayların demiyorum herhalde anlarsınız.Hastalanıyoruz hastaneye gidiyoruz şifa bulamadığımız gibi insan muamelesi bile görmüyoruz.Daha da vahimi herkes bunu gördüğü ve bildiği halde özel hastanelere de gidebilmemiz için kimsenin şikayet ettiği yok.Daha doğrusu şikayet çokta hepsi birbirmize ve sözlü olarak.Altımızdaki sivil memurlar bile istediği hastaneye sevk alıp gidebiliyorken biz onlara imrenerek bakıyoruz ancak nasıl bi adalet bu yaa..

taner altinisik 
 22.01.2009 20:10
Cevap :
Emekliler için sorun yok istediği hastahaneyi seçme hakkı var ama askeri hastahanelerde maalesef ayrımcılık söz konusu hastanın rütbesi olurmu? acil vakaya rütbesi ne olursa olsun öncelik tanırsınız diğer herkez medeni insanlar gibi sırasını bekler muayene olur kolay değil Osmanlı'dan gelen saltanat merakı hala devam ediyor Sosyal demokratik hukuk devleti tüm kuralları ile geçerli olduğu an bu imtiyaz ve ayrımcılık bitecektir.  23.01.2009 1:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 716
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 10266
Kayıt tarihi
: 17.10.06
 
 

1948 Edremit doğumluyum.Kara Kuvvetleri personel okulu ve Dicle üniversitesi sosyal bilimler Sevk ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster