Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '08

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
3493
 

Bizim de bakanımız var (mı)

Bizim de bakanımız var (mı)
 

MSB amblemi


Karar verdim, kibar ve yasal müracaatlarla sesimizi demek ki duyuramıyoruz, gelmişiz altmış yaşına, zaten sağlık sorunlarım, geçim derdim var.

Kalıcı bir eylemle sesimizi duyurup, haksızlığın vebalini birilerinin yüklenmesini belki sağlayabilirim; Öyle bir eylem yapacağım ki günlerce konuşulacak.

Evden çıktım, aylarlardır benzin derdinden kullanmadığım arabama yöneldim. Benzin deposunun kapağını açıp sifonla benzini çekmeye uğraşıyorum. Son kalan benzinde buhar olup uçmuş. En iyisi marketten tiner almak diyerek markete yöneldim. Yanımdan ahu gibi bir güzel geçti, boşver olumsuzluklara rağmen yaşamalıyız der gibiydi; Horoz ölür gözü çöplükte kalırmış, doğal olarak baktım tabi.

Ciğerlerime dolan benzin kokusunun etkisi ile sendeledim, çevremdekilerin pis bunak utanmıyorsun, nerede ise içine girecektin, bastığın yere bile bakmıyorsun, sendelediğine göre kesin sarhoşsun, bakışlarına yanıt vermekle zaman kaybetmek istemedim sadece gülümsedim.

Marketten aldığım tineri ikinci kat merdivenlerinin başında üzerime döktüm. Milletin şaşkın bakışlarını, sağa, sola telaşla koşuşanları gözümün ucu ile izliyorum. Elimde çakmak bir kadının; yapma kardeşim, dert veren Allah derman da verir. Senin sevdiklerin yok mu? Diye yakarmasına, kimi meraklı, kimi acıyan gözlere aldırmadan yüksek sesle bağırmaya başladım.

Yeter artık biz bu ordunun kölesi miyiz?

Bizim vatanseverlik duygularımız hep istismar mı edilecek?

Biz imtiyazlılar gibi daha fazlasını değil adalet ve eşitliği istiyoruz?

Bizim bu ülke için akıttığımız ter ve kanı memba suyu mu sanıyorlar?

Görevde en önde, haklarda en sondayız…

Sonraki konuşmalarım boğazıma düğümlendi kulaklarımda uğultular başladı.

Çakmağı çaktım, yanmaya başlamadan bir güvenlik görevlisinin üzerime sıktığı yangın söndürme tüpünün soğukluğunu hissettim, alkışlar tanımadığım birinin boynuma sarılıp benimle birlikte ağlaması son hatırladığım şeylerdi.

Yatağın içinde derin derin soluk alarak yaşadıklarım rüya mı? Gerçek mi? Diye aklımdan geçirirken.

Eşimin; yine laf dinlemedin yemeği fazla kaçırdın, doğal olarak da kâbus gördün. Dediğini duydum.

Ne fazla kaçırması hanım, sanki fırında kuzu tandır yedik, tarhana çorbasının fazlasından ne olacak. Sana rüyamı, yani kâbusu anlatayım dedim.

Muhtemelen dinlemek istemiyordu. Hayırdır, gece rüya anlatılmaz sabah anlatırsın haydi yat dedi.

Sabahı büyük bir huzursuzlukla karşıladım. Eşim ilgisiz bir şekilde rüyamı, kabusumu dinledi. Hep aynı terane aklında başka bir şey yok ki rüyalarında olsun. Hayra yoralım hayra dedi.

Günlerdir faks e-posta kampanyası düzenleyerek sağır sultanın duyduğu yasal taleplerimizi tekrar iletiyoruz. Genelkurmay müteakip birleştirilmiş komutanlar toplantısında sorunlarınızı görüşecekmiş herhalde adalet gerçekleşecek dedim, biraz rahatlamıştım.

Televizyonda bugün MSB bütçe görüşmeleri var. Umarım bir ışık bir umut belirir diye dua ederek, TBMM Televizyonuna kitlendim.

Görüşmeler hararetli anlatımlarla devam ediyor, yok denecek kadar az bir sayıda milletvekili, ilgisiz bir şekilde izliyor.

Soru cevap bölümünde MHP Adana milletvekili Sn. Muharrem VARLI Bakana;

Astsubaylarla ilgili yapılan düzenleme ve çalışmaları sordu.

İçişleri Bakanına da soru yöneltildi.

Oturumu yöneten başkan Bakanlara hitaben:

Kim önce cevap verecek diye sorunca:

Sn. Vecdi GÖNÜL MSB,

Gönül rahatlığı ile SORULAR BENİMLE İLGİLİ DEĞİL SAYINBAŞKAN yanıtını verdi. (Tutanak Sayfa 92) televizyonu izlerken dondum kaldım.

Sn. Bakan daha öncede kendilerini ziyaret eden TEMAD(Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Merkezi) yöneticilerine bana değil, Genelkurmaya gitmeniz gerekirdi demiş.

Hatta Sn. Umur Talu köşesinden, siz kimin bakanısınız? Diye sormuştu.

Eskiden bakanlara vekil derlerdi.

Dâhiliye Vekili, Hariciye Vekili, Maarif Vekili, MilliMüdafaa Vekili gibi.

Vekil, Asil’in temsilcisidir.

Vekil adları sonradan BAKAN oldu ve onlar da şimdi sadece BAKIYORLAR.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SAYIN GÜRPINAR ilk defa markette tiner satıldığını sizde duydum vede öğrendim halbuki bizim ankarada tiner nalburcularda satılıyor kaldıki mektep medrese görmüş biri olarak bu derece yanlış bilgilendirmeniz doğru değil ayrıca yazılarınızla sanki insanları yani astsubay zümresini benzin yoksa elinize tiner alın kendinizi yakın dermiş gibi ifadeler bulunmakta anlamlar taşımakta allah mahafaza biri böyle bir şey yapıpta ihale üzerinize kalırsa tavsip etmem çok zor durumlarda kalabilirsiniz selam ve sevgilerimle Ayhan Bayırlı E. Astsubay Tankçı Kademeli Kıdemli Başçavuş

Ayhan BAYIRLI 
 22.12.2009 11:26
Cevap :
Ayhan Bey; Milliyet'in bize sağladığı bu eşsiz imkanı kullanıp yazı ve yorumlarımızla birşeyleri paylaşıyor sesimizi duyuruyoruz ama bazen çatlak sesler olabiliyor. Söz bilirsen söz söyle senden ibret alsınlar söz bilmezsen sükut et seni adam sansınlar diyen atalarımızın mekanı cennet olsun. Konumuz markette ne satılırla ilgili değilki; Rüya bilinçaltı düşüncelerin tezahürüdür Rüyamda marketten tiner alarak sizi yanılttığım için özür dilerim ama adı üstünde rüya bazısı mücadelesi için rüyasında bazısı gerçek hayatta kendini yakıyor;Elbette kimse yanmasın,kimse ölmesin ülkemizde sosyal demokratik hukuk devleti tüm kurum ve kuralları ile hayata geçsin herkez hakça paylaşsın bunu gerçekleştirmek için bizler her engele rağmen yasal onur mücadelesine devam edeceğiz bu mücadeleyi amaç edinenler onurunu araç edinenler onursuzluğunu yaşayacaktır. Size,meslekdaşlarıma ve tüm okurlara en iyi dileklerimi sunuyorum.  23.12.2009 18:18
 

Sayın GÜRPINAR sizin rüyalarınıza dahi eşiniz tahammül edemiyerek , ilgi göstermemişken (siz bu şekilde ifade ettiniz yazdınız)M.S.B nı nasıl tahammül etsin ilgi göstersin.Lütfen rüyalarınız daha somut verilere dayalı olsun ki Astsubayların sorunlarına daha hızlı ve çabuk çözümler bulunsun. Öncelikle gedikli,başgedikli,gedikli zabit,23 nisan 1340 veya diğer deyişle 23 nisan 1924 tarihli 508 nolu kanunda ismi geçen''birinci ve ikinci ve üçüncü sınıf gedikli zabit''başka kanunda geçen kıdemli kıdemsiz zabit,yine başka kanunda geçen gedikli küçük zabit,yine başka kanunda geçen gedikli çavuş,gedikli başçavuş muavini gedikli başçavuş ve baş gedikli. ASUBAYLARDAN olupta ,daha sonra ASSUBAY olanların isminin subay olarak değiştirilenler,gedikli erbaşlar bil cümle ünvanı sıfatı ve rütbesi bu şekilde geçen ASTSUBAY zümresi,siz ve sizler tarafından tam tanınmazken ,rütbelerin hangi zamana kadar kolda tek kolda veya hangi teknik sınıf ve branşa mensuplarına ne denir rütbeleri nerede olur bili

Ayhan BAYIRLI 
 22.12.2009 9:28
Cevap :
Ayhan bey; Bu yazıyı ilkokul çocuğu okumuş olsa farklı bir şekilde sunulduğunu,neyi amaçladığını anlardı; Rüyalar somut delillere dayanırmı? Sözüm ona herkez tarafından bilinen benim tüm sitelerde yayınlanan ve şuan TEMAD dergisinin HAZİRAN 2009 sayısında yer alan assubayların tarihçesi ile ilgili bir yazı yazınca kendinizi assubaylık konusunda doktora tezi veren birimi sandınız? Bizleri zümremizi tanımamakla suçlamanıza üzülmedim,tek endişem sizin bu zümrenin kaderini değiştirmeye aday olan YENİ OLUŞUM ekibinin içinde olmanızdır ama siz üzülmeyiniz assubayları tanımamakla suçladığınız bizler sizinde hakkınızı korumak için buradayız. Meslekdaşlarıma esenlikler dilerim.  22.12.2009 14:34
 

Biz astsubaylar olarak her zaman ordunun temel taşı diye sırtımızı sıvazlarlar,haklarımıza gelince gözünü kapatıp kör olurlar,kendileri her başarıda maddi menfaat sağlarlar,bizlere gelince sizin hakkınız buraya kadar deyip önümüze set çekerler,güney doğuda şehit ve gazi olan personel sayısına bakacak olursan sadece kör kurşun değmiş subaylar var,ama bizat çatışmaya girip yaralanan veya gazi olan personel sayısına bakarsanız her şey ortada olmasına rağmen bizler 10 adet ünüversite'de bitirsek mehteran takımı gibi yerimizde saydırırlar astsubaylar olarak kimsenin makamında maaşında gözümüz yok ancak gasb edilen haklarımızı istiyoruz okulu bitiren teğmen yüksek okulu sayılıyor, ama kendi namına 4 yıllık fakülteyi bitiren astsubaylar ise sen atstsubaysın kardeşim sen ileri gidemezsin mantığı taşınıyor,eskiden gelen bu karanlık zihniyet hale birbirlerine devredilerek bayrak gibi taşınıyor,biz bu tabuyu yıkamıyoruz neden subayla asytsubay arasında fark olacak kardeşim mantığı hakim

orhan ceylan 
 22.01.2009 18:42
Cevap :
Önyargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur demişler ama imkansız değil .Düne kadar biz sesimizi çıkarmadık kol kırılır yen içinde kalır dedik basın tabuları yıkmadı sağduyu sahipleri ilgilenmedi ama artık taşlar yerinden oynadı biz mücaadelemizde kararlıyız basın (Bu vesile ile adalet,eşitlik ve insan onuruna saygı gereği tüm mazlumların sesi olan Sn.Umur TALU'ya minnettarlığımı sunuyorum) haklı sesimizi duyuruyor Sn.Genelkurmay başkanımız adalet ve reform gerçekleşecek diyor bizde sabır taşımız çatlamasına rağmen bekliyoruz ama hiçbir güç bizi haklı ve yasal mücaadelemizden alakoyamıyacaktır  23.01.2009 15:31
 

MADDE 7. – Yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisinindir. Bu yetki devredilemez. MADDE 8. – Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, Anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir. MADDE 10. – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

nemokaptan 
 09.01.2009 22:29
Cevap :
Anlıyana sivrisinek saz anlamıyana davul zurna az demişler Biz kös çalıyoruz kulaklarındaki pamuğu çıkarmadıkları için duymuyorlar veya duyması gerekenleri engelliyenler var yoksa bu kadar insafsızlık,adaletsizlik,haksızlık vicdansızlık....olabilirmi hangi değer yargısı buna izin verir imtiyazı ayrımcılığı lanetliyoruz.  10.01.2009 13:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 716
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 10266
Kayıt tarihi
: 17.10.06
 
 

1948 Edremit doğumluyum.Kara Kuvvetleri personel okulu ve Dicle üniversitesi sosyal bilimler Sevk ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster