Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '08

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
2095
 

Bayram gelmiş neyime

Bayram gelmiş neyime
 

Bayram günlerinin çocuksu şenliği yok artık yüreğimde. Yeni yıl ve bayram yaklaşırken heyecanla atmıyor yaşlı kalbim. Dün bir mektup aldım babacığı Güneydoğu' da görevli beni Milliyet Blog taki yazılarımdan tanıdığını bildiren başçavuş meslekdaşımın küçük kızı sevgili Nehir' den; mektubu fırtınalar kopardı yüreğimde evlatlarımdan eşimden ayrı olduğum günleri yaşadım tekrar.

"Sevgili Ersen amcacığım ben bu bayram ve yılbaşında sevinemiyorum, babamla birlikte olamıyacağız. Ah keşke babam bizimle birlikte olsaydı da o çok istediğim lila renkli kazağı bana alması için öpseydim onlarca kez o tombiş yanaklarından. Beni üzmek için değilde; tekrar, tekrar öpmem için "Bütçemiz müsait değil " demesine rağmen bayram günü kazağımı arkasına saklayıp süpriz deseydi. Boğarcasına sarılsaydım boynuna öpücük yağmuruna tutsaydım onu. Babam süprizleri çok sever yine süpriz yaptı hem de acı birsüpriz bayramda yok, bizi boynu bükük bıraktı. Ersen Amcacığım ağaçlarda neden çiçek yok, güller neden açmıyor, sakalar neden gelmedi çınar ağacına? Annem kızım bayramlar hep ayni mevsimde gelmezler onun için çiçekler açmıyor, bülbüller o nedenle ötmüyor dese de; Babam yok diye bütün bunlar. Dayanmıyor hasretine minik yüreğim ansızın gelse onu gören bülbüllerde gelecek çınarağacını biliyorum... Ellerinden öperim"

Sevgili Nehir aldı sularına götürdü beni farklı duygular diyarına. Bayramda kaybettiklerinin hasretinin yüreklerindeki ateşini mezar taşlarının soğukluğunda söndürmeye çalışan şehit aileri geldi aklıma. Bosna' ya, Afganistan'a, Lübnan' a, Irak' a, Kıbrıs' a, Güneydoğu' ya ve yurdumun tüm kışlalarına gittim o cefakar ve fedakar meslekdaşlarımı, askerlerimizi alınlarından öpmek için. Sevgili Nehir aç küçücük ellerini gökyüzüne dua et güneş ısıtmasa da duaların ısıtsın babacığının ve askerlerinin yüreğini, bakarsın gökte uçan bir kırlangıçalır götürür selamını.

Sağlıkla mutlulukla kutluyalım yeni yılın, bayramın çoşkusunu ama Nehirleri, saçının okşanmasını bekleyen yetimleri, öksüzleri, huzurevindeki yaşlılarımızı da bir bayram şekeri bile alamayanları da getirelim aklımıza, ziyaret edemesekte bir suçlu bir ezik gönülden bir selam gönderelim, hatırlıyalım onları. Yeni yıl ve bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, sosyal adaletin, eşitliğin gerçekleşeceği mutlu ve sağlıklı nice bayramlar diliyorum.

Yukarıdaki yazımı iki yıl önce yazmıştım değişen bir şeylerin olduğunu sanmıyorum. İki yıl öncesinin güzeller güzeli şehidimin kızı Nehir şimdi ne yapıyor? Babacığını unutması mümkün değilde acısı biraz olsun hafiflemiş midir. O unutmadı ama bizler unuttuk, cenaze töreninde onun bahar yeşili gözlerine bakmadan lepiska saçlarını okşayanlar da onu muhtemelen unuttular. Kendisine ulaşamadım belki de aldıkları üç kuruşluk emekli maaşı ile geçinemeyince büyük babalarının yanına sığınma ihtiyacını hissetmişlerdir, kahrolası Toshiba notebook kendiliğinden maillerimi siliyor, hafızamı zorluyorum yok, yok, yok adrese ulaşamıyorum. Adreslerini bulabilseydim bayramda İzmir'e davet edecek veya eşimle ziyaretlerine gidecektik. Bizler ailemizle bayramı kutlamaya hazırlandığımız şu günlerde yüreklerinde hüzün olan nice Nehir’lerin olduğunu biliyoruz onları unutmadığımızı, minnettarlığımızı ve sevgimizi sunabilmek için Bayramda bir fırsatımız var hep birlikte acıları ve sevinçleri paylaşmak üzere SAĞLIKLI-MUTLU-HUZURLU NİCE BAYRAMLAR. Herşey gönlünüzce olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ersen abi duygulanmamak elde degil. bu kadar süre geçmiş degişende birşey yok malasef. sehit ve gazi ailelerine bayramlarda gidiyoruz duyduklarımız gördüklerimiz yürek parcalıyor. Garnizonda aile ziyaretini sadece astsubay arkadaşlar yapıyor ne yazık ki subay olarak görevlendirilen kimse yok. sehit aileleri bu durumu sorduklarında cevap veremiyoruz. ihtiyac eksikleri sorunlara ilaç derman olamıyoruz onlar bize söylüyor bizler komutanlıga orada kalıyor allah hepsinin yardımcısı olsun saygılarımla

gökhan ayça 
 13.12.2008 14:34
Cevap :
onlar bize en değerli varlıklarını verdiler bizim onlara vefa borcumuz var istedikleri sadece manevi destek aç kalsalarda zaten maddi sıkıntılarını bildirmiyecek kadar onurlu insanlar bu bi hizmet kimsenin minnetine bırakılmamalı Allah sabır versin  13.12.2008 17:08
 

Ersen abi yine can alıcı bir noktaya değinmişsin.Elbet şehitler olacak ve onlar için yapılabilecek pek bir şey yok malesef.Ama en azından geride kalan Nehir'lere varlığımızı hissettirmeliyiz.Sadece bayramlarda değil her daim..

umudun çığlığı 
 09.12.2008 22:16
 

2 sene geçmiş ama değişen hiç birşey yok.Değişebileceğinede inancım kalmadı. Bizlerede hiç değilse şehit eş ve çocuklarına sahipsiz olmadıklarını bir görev değil sorumluluk olarak onlara bayramda ziyaretle hissettirmek düşüyor.Yani bunu eziyet olarak algılayarak değil. Bu sorumluluk için bayramı bekleyenlerden de değilim.Olamamda. Sayın Gürpınar meslekte dönüşümlü olarak sırayla yaşanan bu durumlarda her personel üzerine düşeni yapmalı,duyarlı olmalı. Hak talebindede hız kesmeden azimle ileri. saygılarımla,takipteyim.

TANER HAYDAR KOÇAK 
 05.12.2008 23:34
Cevap :
Şehitlerimizin ailelerini garnizon komutanlıkları ziyaret ediyor mutlaka ama bunu görev değilde içimizden gelerek yapmamız gerektiğine inanıyorum bu onları daha da mutlu eder onların eşleri,evlatları,babaları bu ülke ve bizler için hiçbir değerin satın alamıyacağı canlarını verdiler acılarını desteğimizle hafifletmeliyiz  06.12.2008 1:07
 

Çok duygu dolu bir mektup.Yüreğim burkuldu Nehir.Senin sesini,yüreğinin fısıltısını duyan çok insan var Nehir.Ama bir o kadar da duymayan, duymak istemiyenler var Nehir.Baban bu vatan uğruna şehit oldu Nehir.Tıpkı diğer şehitlerimiz gibi.Tıpkı şehit olan diğer babalar gibi. Babanı hala büro memuru gibi görenler senin sesini duyamazlar Nehir.Onlar sağırdırlar,duymak için kullanılan aletler de onlara fayda vermez.babana haklarını vermeyenler aynı zamanda görmezler/görmek istemezler Nehir.En ileri teknolojik lazer tedavileri bile onlara fayda vermez.Ama senin sesini duyanlar,yüreğinin fısıltısını duyanlar o kadar çok ki.Biz babanın meslektaşları olarak seni duyuyor ve sevgi ile kucaklıyoruz.Biz babanın meslektaşları,Duymayan kulaklara,görmeyen gözlere sahip olanlara karşı mücadelemize devam edeceğiz.Seni sevgi ile kucaklıyorum Nehir.Senin sesini bize duyuran Sayın Gürpınar'a da saygılar sunuyorum.

yasar cakan 
 05.12.2008 15:23
Cevap :
Ben anacığıma ara sıra küçük bir koli yapar gönderirim gönderdiklerimin çoğu evimizin karşısındaki markette vardır ama onun manevi değeri 85 yaşındaki anacığıma destek olur mutlu eder. İşte bizlere emanet nice Nehirler var Nehir kızımız bir senbol onların lepiska saçlarını okşamak inanıyorum acılarını dindirecektir  06.12.2008 1:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 716
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 10266
Kayıt tarihi
: 17.10.06
 
 

1948 Edremit doğumluyum.Kara Kuvvetleri personel okulu ve Dicle üniversitesi sosyal bilimler Sevk ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster