Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '15

 
Kategori
Tiyatro
 

Adana Büyükşehir Belediyesi 30. Liseler arası tiyatro şenliği

Adana Büyükşehir Belediyesi 30. Liseler arası tiyatro şenliği
 

Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuar ve Tiyatro Şube Müdürlüğü tarafından 4-15 Mayıs tarihleri arasında bu yıl 30. su düzenlenen tiyatro festivalinde liseler adeta yarıştı.  Adana ili içerisinden toplam 20 lise, 21 oyun sergiledi. Geride bıraktığımız 4-14 Mayıs 2015 tarihleri arasında, 30. Şenlik kapsamında 16 yerli ve 5 yabancı oyun seyirciyle buluştu.

Festival juri başkanı Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro ve Konservatuar Müdürü İsmail Dikilitaş, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada : “Şunu belirtmek isterim ki; bizler jüri komisyonu olarak, sergilenen her oyunu izlemekten ayrı ayrı keyif aldık. Sahnede ve sahne gerisinde emek veren, özveri gösteren her öğrenci ve öğretmen arkadaşımız için ayrı ayrı gurur duyduk. Çünkü burada, bu sahne üzerinde olmak, bu kaygan zeminde ayakta durabilmek, o kadar da kolay değil. İşte bu zorluğun farkındalığında, değerlendirme yapmak ve karar vermek bizim için çok zor oldu. Ancak bu zorluk da gösteriyor ki; ileride belki de bu sahneyi birlikte paylaşacağımız oyuncular, ödül alsın ya da almasın,  bu salondaki koltuklarda oturuyor olacak demektir.”

Dikilitaş yaptığı konuşmada ayrıca : “Bilinen bir gerçeklik varsa, o da tiyatronun, tiyatro olabilmesi için iki unsura ihtiyat duymasıdır. Bunlardan biri oyuncu, diğeri ise seyircidir. Ve bu sebeple, oyunlar sırasında, sahnedeki ve sahne gerisindeki oyuncu arkadaşlarımızı yalnız bırakmayıp, seyirci koltuğunda yerini almış olan liselerde okuyan öğrenci ve velilere, festivali duyup gelen tiyatroseverler tiyatro seyircimiz de alkışlarla sahnedeki oyuncu öğrencilere moral verdiler. Oyunlar dahilinde teknik yardımlarıyla ter döken, misafir okullarımıza yardımcı olan Şehir Tiyatrosu’nun sahne makinistleri ve Festival hazırlığı ve gösteriler boyunca, başarılı bir çalışma göstermiş olan, festival  sekreterliğimiz ve tiyatro idaresi çalışanlarına gösterdikleri ilgi, destek ve sevgileri için teşekür ederiz. Şenliğimiz kapsamında sahne alan oyunlara emek veren, oyun yönetmenlerimizi, ve okul müdürlerimizi  teşekkür  ederiz ! Oyunu sahneye koyan öğretmenlerimizi öğrencileri oyuna motive etmeleri açısından başarılı bulmaktayız. Lakin bir oyunun iyi çıkabilmesi sadece motivasyona bağlı değildir. Sahne üzerinde oyuncuların dağınık oynamamalarını belirleyecek ve sahne trafiğini ayarlayacak olan yönetmendir. Bu yüzdendir ki tavsiyelerimiz değerli öğretmenlerimizin sorumluluğunun oyun koordinatörlüğü bazında kalmasıdır. Bir oyunun sağlıklı çıkabilmesi için yönetmene ihtiyaç duyulduğu kadar düzenli bir organizasyona da ihtiyaç vardır. Öğretmenlerimiz çabalarını bu konu üzerine yoğunlaştırırlarsa eminiz ki hazırlanan oyunların kalitesi çok daha artacaktır. Bu oyunların çıkmasında büyük katkıları olan değerli öğretmenlerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.“ dedikden sonra katılan okullara  katılım belgeleri Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Dairesi ve Belediye Amirlerince  verildi. "

Festivale katılan liseler sırasıyla;  Barbaros İMKB Anadolu Lisesi,  Akkapı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi , Şehit İdari Ataşe Bora Süelkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çeaş Anadolu Lisesi, Dr. M. Feyyaz Etiz Anadolu Lisesi, Turgut Özal Anadolu Lisesi, Özel Adana Final Lisesi, Özel Çukorova Altıneller Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ,  ,Melihşah Anadolu Lisesi, Adana Ticaret Odası Anadolu Lisesi, Sungurbey Anadolu Lisesi, Abbas Sıdıka Çalık Anadolu Lisesi, Toki Şehit Ozan Onur İlgen Anadolu Lisesi , Bahtiyar Vahapzade Sosyal Bilimler Lisesi, Adana Erkek Anadolu Lisesi,  Anafartalar Anadolu Lisesi,  Mehmet Akif İnan Anadolu Lisesi,  Seyhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İsmail Kulak Anadolu Lisesi ve son olarak ta Borsa Anadolu Lisesi festivalde oyunlarını sergilediler

Ödüller ayrı ayrı katagorilerde değerlendirilirken,  Juri Başkanlığını Adana B.B. Konservatuar ve Tiyatro şube müdürü İsmail DİKİLİTAŞ ve Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu profosyonel  sanatçıları Pedegog rejisör Dr. Rasim AŞIN,  Mehmet AVCI,  Nermin Salman SANBERK ve Başar UĞUR ve Adana Tiyatro Derneği Başkanı ve Seyhan Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Tamer Gözüdeli  eşliğinde belirlendi. Ödül töreninde renkli sunumuyla Başar Uğur sonuçları  açıklarken salonda gençler coşku içinde ödül alanları alkışlara boğdular..

Sahne üzerinde ve gerisinde gösterdikleri ekip bütünlüğüyle titiz çalışmalarının sonucu olan oyunlarını ileriki yıllar için bir referans sayarak daha başarılı işlere imza atması temennisiyle ‘’OCAK’’ Oyunu ile Seyhan Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi ve ‘’TARTUFFE’’ oyunu ile İsmail Kulak Anadolu Lisesi  JURİ TEŞFİK ÖDÜLÜ ile değerlendirildiler.

JURİ ÖZEL  ÖDÜLÜdeğerlendirilmesinde oyunculuklarıyla, oyun seçimleriyle,  yönetmen yaklaşımı ve yorumuyla partner uyumu, ayrıntılı sahne düzeni, sade anlatım, ritmi ve temposuyla kışkırtıcı minik ve cesur bir ekip çalışmasından dolayı‘’PARÇA TESİRLİ PAZARLAR’’ Oyunu ile Bahtiyar Vahapzade Sosyal Bilimler lisesi ödüle layık görüldü.

 EN İYİ EKİP PERFORMANS ÖDÜLÜNÜise sahne üzerinde ve gerisinde tüm ekibi ile göstermiş oldukları disiplinleri, oyunun enerjisinin ekip olarak sahneye ve seyirciye aktarmış olmaları, konunun anlatımında temiz bir sahne düzeniyle, tam konsantrasyonun sağlanmış olması, ekip olarak, tek vücut, tek ses olmayı başarmış olmalarından dolayı ‘’ÇANAKKALE GEÇİLMEZ’’ oyunuyla Melihşah Anadolu Lisesi ödüle layık görülmüştür.

EN BAŞARILI YÖNETMEN ödülünü, sergilenen oyun dahilinde, oyun tercihi  ve buna bağlı  başarılı oyuncu seçimi ve dramaturji çalışmasında gösterdiği titizliği ile sahne trafiğini, dekor, kostüm, ışık, makyaj ve müziğin başarılı seçimi oyuncu performanslarının doğru kullanımı ve başarıyla ön plana çıkarılması ile Adana Final Okullarından ‘’ÇEHOV ÜÇLEMESİ ‘’ oyunu yönetmeni İlhami ÖZDEMİR layık görüldü.

Sergilediği sahne performansıyla, enerjisi, sahne duruşu ve disipliniyle, oyun bütünlüğü içerisinde oyuna katkısı, oyun gerçekliği içinde baştan sona kadar takip ettiği partisyonu ile ses ve beden kullanımıyla  GELECEK VADEDEN GENÇ YETENEK birincilik ödülünü erkek öğrenci dalında Adana Final Okulları ‘’ÇEHOV ÜÇLEMESİ’’oyununda Stephan Stephanovic Karakteriyle Celalcan GEZER ödül alırken, kız öğrenci dalında ise İsmail Kulak Anadolu Lisesi öğrencilerinden ‘’TARTUFFE’’ oyununda Dorine karekteriyle, gerek mimik hareketlerini,  gerekse beden dilini kullanmanın mükemmel uyumlu performansıyla izliyicileri adeta büyüleyen Sevcan ESEN ödülünü alırken gözyaşlarını tutamadı .

Gelecek Vadeden Genç Yetenek İkincilik Ödülü erkek  öğrencidalında Turgut Özal Anadolu Lisesi’’ MOLİERE’’ unutulmaz eserlerinden ‘’HASTALIK HASTASI’’ oyununda Argan- hastalık hastası karakteriyle rolünün hakkını vererek, performansıyla ‘’ Batuhan AKRAY’’ ödül alırken,  kız öğrenci dalında ise  Mehmet Akif İnan Anadolu Lisesi’nin hazırladığı ‘’ İSTANBUL MÜZİKALİ’’ oyunda görev alan Fatma Sultan YAŞAR Ödüle layık görülmüştür.

Gelecek vadeden Genç Yeteneküçüncülük ödülünü, Seyhan Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi öğrencilerinden Turgut ÖZAKMAN’nın yazdığı‘’OCAK’’ adlı oyununda Özcan karakteriyle ‘’ Seyfullah ÇETİN’’ alırken,  yine Gelecek Vadeden Genç Yetenek Üçüncülük Ödülünü kız öğrenci dalında ÇEAŞ Anadolu Lisesi ‘’KALABALIK YANLIZLIKLAR’’oyunu ile Leyla karakteriyle,  Figen Çiçek YAMAN ödüle layık görülmüştür.

“Tiyatro sanatı tiyatro salonlarında izlenilmelidir” sözünden yola çıkarak bütün öğrencilerimizin tiyatro salonlarını doldurması isteyen bulunan Adana B.B. Konservatuar ve Tiyatro şube müdürü İsmail DİKİLİTAŞ,  gelecek yıl daha geniş katlımlı ve farklı etkinliklerinde yapılabileceği bir şenlik yapmayı planladıklarını belirterek, katılımda bulunan okul idarecilerine, tiyatro çalışmasını yapan –yaptıran öğretmenlere ve öğrencilere teşekkürlerini belirterek katılım sertifikalarını dağıttı.

Bu festivalde şehir tiyatrosu çatısı altında toplanmış olmamıza vesile olan, sanata ve sanatçıya her daim destekveren, Adana B.Ş.Bld. Bşk. Sn. Hüseyin Sözlü’ye şükranlarını ileten İsmail Dikilitaş gelecek yıl daha farklı etkinliklerle şenliğin zenginleştirileceği müjdesini verdi.

 

                                                                                                         

 

 
Toplam blog
: 42
: 435
Kayıt tarihi
: 02.10.07
 
 

Atatürk Üniversitesi Sahne Sanatları Dramatik Yazarlık Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolar..