Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '20

 
Kategori
Aile
 

AKIL VE ZEKA OYUNLARI

     OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİNDE AKIL VE ZEKA OYUNLARININ ÖNEMİ

 

Çocukların hangi yaşta olursa olsunlar, olmazsa olmazları oyunlardır. Oyun oynarken çocuklar birçok gelişimlerini tamamlamış olurlar. Çocukluk döneminin başı sayılan, okul öncesinde “Akıl ve Zeka Oyunları” nın uygulanması çocuklarda aşama-aşama kişilik gelişimlerini destekler. Başta farkındalık becerisi gelişir. Daha sonra ayırt etme becerisi, görsel becerileri gelişir. “Akıl ve Zeka Oyunları” oynayan okul öncesi öğrenciler de üretkenlik, düşünme becerisi, görsel algı, analiz becerisi, dikkat, odaklanma, hayal gücü, sayısal zeka gücü, sözel zeka gücü, duygusal zeka, refleks gelişimi gibi farkındalıklarını geliştiren bir eğitim sistemidir. “Akıl ve Zeka Oyunları” nı grup çalışması olarak verince bu sayede sosyal beceri ve iletişim yeteneklerini geliştirir.

 

            “Akıl ve Zeka Oyunları” nı, soyut ve somut objeler  arasındaki ilişkiyi kurabilme, stratejik bakış açısı geliştirme, sözel ifade ve el becerileri kullanabilme, psikomotor becerilerini geliştirme olarakda tanımlayabiliriz. “Akıl ve Zeka Oyunları” çocuklar için keyifli bir öğrenme metodudur. Uluslararası üniversitelerde yapılan testler de akıl ve zeka oyunlarının IQ seviyelerini geliştirdiği kanıtlanmıştır. Çocuk oyun oynarken karar verme hafızada tutma, stratejik düşünme, akıl yürütme, problem çözme, zihinsel becerilerini geliştirme imkanı bulur. Hafta da iki kez oynanılan zeka oyununun bilimsel olarak IQ seviyesini %13, mantık seviyesinin de %33 olarak arttırdığı kanıtlanmıştır. “Akıl ve Zeka Oyunları” sayesinde çocukların beyninin yüksek performans göstermesi mümkündür. Bu şekilde daha isabetli kararlar verebiliyorlar.

 

Zeka ve akıl oyunlarının önemlerinden biri çocuğa her zaman daha etkin bir çalışma yöntemi sunmaktır. Her farklı oyunda çocuk kendisini tanır ve akranlarıyla birlikte kendisini değerlendirmeyi öğrenir. Her oyunda kendini nasıl geliştireceğini tanır ve anlar. Kendini kontrol etmeyi de öğrenir.

Bir diğer önemli etkisi ise, çocuğun detaylarda kaybolmayıp tümü yani bütünü görebilme yeteneğinin artmasıdır. Çocuklar özellikle de ülkemizde birçok sınav ve başarı kriteri içinde kaybolabiliyor ama aslında hedef tektir ve hedef birdir. Bu hedef, nihai başarı ve istenilen eğitime ulaşıp istenilen hayatı yaşamaktır. İşte bu bütünün içinde kalmak çok önemli. Bu nedenle çocuğunuzun zeka ve akıl oyunlarıyla desteklenen beyni, bu tür becerileri daha kolay ve daha kısa zamanda kavrayacaktır. 

            

            “Akıl ve Zeka Oyunları” sayesinde aileler, çocuklarını çok iyi tanır ve farklı alandaki becerilerini keşfedebilirler. Böylece aile ve çocuk arasında daha etkili  bir iletişim kurulabilir, çocuğu ile kurduğu iletişim gelişir ve karşılıklı daha anlayışlı bir dönem başlamış olur.

 

Eğer çocuğunuz  oyunlara, etkinliklere, paylaşımlara odaklanamıyor, çabuk sıkılıyor, uyum vb sorunlar yaşıyor ise mutlaka bir pedagog veya çocuk psikoloğundan profesyonel yardım almalısınız.

 
Toplam blog
: 2
: 119
Kayıt tarihi
: 26.12.20
 
 

Aldığım Psikoloji-Pedagoji ve Sosyoloji Eğitimleri ve 30 Yıllık Tecrübemle Aile Evlilik Çift Danışm..