Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '12

 
Kategori
Eğitim
 

Akıllı tahta kendi başına ders anlatacabilecek mi?

Bölüm 1

Gerekli olan projedir Fatih Projesi...

Fatih projesi kapsamında büyük bir hamle başlatıldı okullarda. akıllı tahta ve tabletler. Proje gayet basit bir mantıkla gelişmiş. Çağımız  bilgi çağı, öyleyse... Hakikat bu tabi ki.

Bir sorun var ortada. Bu sorun olayı uygulayacak  uygulayıcılarda.  

Öğretmen camiası gerçekten büyük ve yüce bir camiadır. Bu büyük camiada gerçek  anlamda bilgisayarı kullanamayan eğitimcilerin sayısı oldukça yüksektir.

Bunlar kesinlikle kötü öğretmen değildirler. Ancak  teknoloji ile yakından uzaktan tanışmışlıkları yoktur. Cep telofonu dışında...

Her zaman beyin güçü ile kendilerini bitirerek özveri çalışırlar. Bunun dışında kehren bilgisayarı tanıyan ya da sadece film oynatmak, resim izlemek için kullananlar.
Sorun şudur ki bu öğretmenlerimiz kafa olarak hazır değiller. Onlara verilecek hizmet içi eğitimler ne kadar yeterli olacak? Ne kadar hazır olup  etkin bir şekilde bu teknolojik aletleri kullanacaklar ve öğrencileri ile bunu öğrencileri ile bunu paylaşabilecekler. Paylaşmak, olaya hakim olmak oldukça önemlidir. Kafa olarak  hazır olmak en önemlisidir.

Öğretmen bir konuyu sunarken nasıl anlatabilirim değil de nasıl bilişim ile anlatabilirim düşüncesine ulaşmalı ve özümsemelidir. Bu oldukça önemlidir.
Okullarda, öğretmenin yaşantısında bir çok sorun varken bir de öğretmenin karşısına teknoloji sorunu çıkacak. Öğretmen iyice köşeye sıkışacaktır. Uykusuz geceler öğretmenlerin olacaktır. Zira uğraştığı , muhatabı olduğu öğrenciler ondan daha etkinl bir şekilde teknolojiyi  kullanmaktadır. Ders alan kesim  ders verenden daha üstün konumda olacaktır.

 
Toplam blog
: 9
: 325
Kayıt tarihi
: 17.03.10
 
 

Doğduğum yeri seçemem ama yaşayacağım yeri seçtim. Cihan şehri İstanbul' da yaşamaktayım. Eğitimc..