Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1064
 

Aklını içki ve sekse takmak...

Aklını içki ve sekse takmak...
 

resim: mustafayener


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "hayat içki ve seksten ibaret değil" demiş.  

Elbette değil... Bunlar hayatın bütünü içinde birer parça sadece. Bazı insanların hayatındaki yeri ve önemi daha fazla olsa da, hiç kimsenin hayat hikayesinin tamamını oluşturmuyor.  

Espri yollu birkaç söylemi saymazsak, hayatın içki ve seksten ibaret olduğunu samimiyetle savunan birilerini bulabilmek bile çok zordur. Fakat ne hikmetse, tarihin her bölümünde kafasını bunlara takan birileri daima olagelmiştir. Hiç tanımadığı insanların vücut sağlığını, hatta namusunu korumak adına, gerek iktidar gücünü kullanarak yasalar çıkaranlar, gerekse akla gelmeyecek çılgınlık ve vahşetlere başvuranlar hiçbir zaman eksik olmamıştır.  

Aslında bakarsanız bunlara müdahale etmek, dengedeki hassas bir terazinin dengesini bozmaktan farksızdır. Sağlıklı bir dengenin tekrar kurulabilmesi ise bazen yıllar alır.  

Örnek vermek gerekirse; Arınç’ın ifadesi ile seks, insanın neslini devam ettirmek dürtüsüyle varoluşundan beri sahip olduğu bir ihtiyaçtır. Bu dürtüye yapılacak müdahale ve baskılar toplumu daha namuslu kılmak bir yana, sanılanın aksine cinsel bozukluk ve sapmalara götürecektir. Eğer bu örnek sayın Arınç’a yeteri kadar somut görünmüyorsa, iktidarları döneminde, çocuklara yönelik tacizlerdeki artışları da inceleyebilirler.  

Arınç’ın ifadesi ile içkiye yapılan gerek zam gibi dolaylı, gerekse yasal sınırlamalar gibi direkt müdahaleler ile de toplumun beden sağlığı korunamayacaktır. Tam aksine, bu maddelere ulaşmanın hem masraflı, hem de zor olmasından dolayı, daha ulaşılır ve daha ucuz emsaller aranmaya başlanacaktır. Bu durum gerek kaçakçılığın, gerekse uyuşturucu özelliğe sahip çeşitli madde kullanımının patlamasına sebep olabilecektir.  

İktidarlar bazen geri adım atarak çıkardıkları yasaları iptal edebilirler. Fakat gerek kaçakçıların, gerekse uyuşturucu müptelası haline gelmiş kitlelerin, ritim tutarak kendilerine ayak uyduracağını zannetmemelidirler.  

Sayın Arınç bilmelidir ki; ülkenin sorunları içki ve seksten ibaret değildir.  

Hatta aklını bunlara takmış yöneticilerden kurtulmanın, daha öncelikli bir sorun olduğunu bile söyleyebiliriz.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mustafa kardeşim, yazınızın arasına keşke bu sözü söyleyen zihniyetin dört eş almayı mazur göstermelerini nasıl izah edeceklerini yazsaydın.

Şahin ÖZŞAHİN 
 05.02.2011 13:03
Cevap :
Elbette haklısınız Şahin Bey. Ancak bedava sirkeye alışmış ve uyuşmuş bir topluma, gökyüzündeki yıldızları anlatmak için hangi tespit, bir yudum sirke kadar etkili olabilirdi ki..?  12.03.2011 12:58
 

Bunlar gündemde kalmak için çoğu kez düşünmeden söylenen sözler. Konu güzel işlenmiş.

Hüseyin Seyfi 
 04.02.2011 20:32
Cevap :
Güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum Hüseyin Bey... Elbette bir bakış farkıdır; ancak ben bu sözlerin düşünülmeden söylendiğini zannetmiyorum. Bence maksat öncelikle kendi tabanlarına sinyal vermek, daha sonraki icraatler içinse toplumu hazırlamak olduğunu düşünüyorum. Bu tür sivri demeçler için Arınç'ın seçilmesinin ise bir tesadüf olmadığı kanaatindeyim... Saygılarımla...  06.03.2011 21:40
 

incileri bitmiyor.Hatırlarsanız Meclis Başkanlığı yaptığı dönemde 19 Mayıs gösterileri için gittiği Manisa'da öğrencilerin kıyafetlerini Belediye Başkanı'nı yanına alıp eleştirmişti.Bizlerde sormuştuk cevap alamamıştık.Acaba gösterileri mi izledi kendisi yoksa çocukların uzuvlarına mı dikkat etti...Kaleminize sağlık,Saygılarımla.

Bekir Fatih DEMİRAĞ 
 03.02.2011 12:25
Cevap :
Teşekkür ederim Bekir Bey... Ayrıca iki satırlık bir yorumu, bu kadar çarpıcı kılmayı başardığınız içinde sizi tebrik ediyorum... Saygılarımla...  06.03.2011 21:45
 

Dediğiniz gibi kimsenin hayatı seks ve içkiden ibaret değildir. Birinin bu yollu bir değerlendirmesi, hakkında konuştuğu şeyin gerçekliğini değil kendi gerçekliğini, başkaları hakkındaki dar görüşlülüğünü ele verir. Bunun iktidardaki bir politikacı tarafından söyleniyor olması ise o toplum için utanç vericidir.

Erdal Aydın 
 30.01.2011 22:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1667
Kayıt tarihi
: 29.05.08
 
 

21/12/1966 doğumlu olup Mersin Meslek Yüksek okulu İşletme bölümü mezunuyum. Bir deri firmasında ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster